Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Cyberbezpieczeństwo coraz istotniejsze dla firm

Cyberbezpieczeństwo coraz istotniejsze dla firm

Duże firmy są bardziej świadome cyberzagrożeń i chętniej inwestują w nowoczesną ochronę w porównaniu ze średnimi przedsiębiorstwami – wynika z najnowszego badania rynku biurowego, przeprowadzonego na zlecenie Canon Polska. Wielu przedsiębiorców wciąż nie ufa jednak rozwiązaniom chmurowym, choć pandemia spowodowała pewien postęp w tym obszarze.

Bez kompleksowych zabezpieczeń cyfrowego środowiska pracy przedsiębiorcy narażeni są nie tylko na czasowe problemy z działaniem systemów informatycznych czy urządzeń, ale na wymierne straty finansowe. Canon Polska, w ramach raportu badającego zmiany w funkcjonowaniu firm i korzystaniu z rozwiązań biurowych przeprowadzonego przez agencję badawczą Insight Lab w połowie września 2021 r. wśród ponad 200 polskich dużych i średnich firm, chciał dowiedzieć się, jak do cyberbezpieczeństwa podchodzą przedsiębiorcy w naszym kraju. Wynika z niego, że bardziej świadome zagrożeń są większe firmy (aż 95% z nich deklaruje, że jest to dla nich istotna kwestia) niż średniej wielkości podmioty (wskazuje na to tylko 62%).

A jak pandemia wpłynęła na sposób, w jaki przedsiębiorcy chronią się przed cyberprzestępcami? Okazuje się, że o ile większe firmy często wprowadziły w tym czasie nowe rozwiązania pomagające im lepiej chronić firmowe dane, a ich pracownicy zyskali dostęp do nich tylko z bezpiecznych urządzeń (44% wskazań), o tyle niemal co drugie średnie przedsiębiorstwo w Polsce pozostało przy dawnej konfiguracji firmowych zabezpieczeń w zakresie biura głównego, bez uwzględnienia potrzeb pracy zdalnej. Na całkowicie nowe podejście bezpieczeństwa do dokumentów firmowych w tym okresie zdecydowało się jedynie tylko 4% polskich organizacji, niezależnie od rozmiaru.

Z tematem bezpieczeństwa wiąże się także podejście do oprogramowania chmurowego. To dziś, jak przekonuje Dariusz Szwed, ekspert Canon Polska w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, jedno z najbezpieczniejszych środowisk przechowywania firmowych dokumentów i szczególnie pomocne rozwiązanie dla firm pracujących zdalnie lub hybrydowo. „Nowoczesne oprogramowanie chmurowe gwarantuje wykorzystanie najnowocześniejszych standardów zabezpieczeń i ich stałe aktualizacje. Mowa tu o zaawansowanych systemach identyfikacji użytkownika, opcje bezpiecznego drukowania dla gości czy monitorowanie bezpieczeństwa dokumentów. Nie zawsze da się to powiedzieć o systemach tworzonych przez firmowy dział IT” – wyjaśnia Dariusz Szwed.

Jednak póki co, korzystanie z chmury budzi wciąż duży opór polskich przedsiębiorców. Z badania Insight Lab dla Canon Polska wynika, że niemal co druga średnia i co trzecia duża firma w kraju nadal woli trzymać się istniejących procedur i raczej nie ufa narzędziom chmurowym. Technologię chmurową częściej wprowadzają raczej duże przedsiębiorstwa – 29% z nich deklaruje, że używa tej usługi od dłuższego czasu. Z badań dla Canon Polska widać jednak też i pewien postęp w tym obszarze oraz rosnącą świadomość znaczenia tego rozwiązania w funkcjonowania biur. W czasie pandemii co piąte duże przedsiębiorstwo zdecydowało się na wprowadzenie usługi chmurowej w swojej firmie, a drugie tyle obecnie rozważa skorzystanie z niej w przyszłości do zarządzania drukiem biznesowym. Nad taką opcją zastanawia się również co trzecia średnia firma.

Przedstawiciel Canon Polska podkreśla, że podejście polskich przedsiębiorców do kwestii cyberbezpieczeństwa i nowych technologii biurowych wyraźnie zmienia się, a proces ten przyspieszył w trakcie pandemii. „Liczba cyberataków na polskie firmy stale rośnie, a praca w formie zdalnej czy hybrydowej powoduje, że pracownicy są bardziej niż kiedykolwiek wcześniej narażeni na te zagrożenia. Dlatego ważne jest, aby przedsiębiorcy byli świadomi zarówno cyfrowych niebezpieczeństw, jak i możliwości ochrony przed nimi – podkreśla Dariusz Szwed. – Na szczęście widzimy wyraźny postęp w tym obszarze, który dokonał się w trakcie pandemii. Firmy coraz częściej wybierając sprzęt biurowy zwracają uwagę na kwestie zabezpieczeń cyfrowych. To jeden z kluczowych czynników wyboru” – dodaje. W opinii eksperta Canon Polska, dziś zadaniem dostawców nowych technologii powinno być wzmocnienie wiedzy polskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych o średnim rozmiarze, o dostępnych rozwiązaniach, które pomogą chronić firmowe dane przed cyberatakami, a także pokazywanie korzyści płynących z technologii chmurowych.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Stowarzyszenie FESPA, organizator międzynarodowych targów druku wielkoformatowego, druku na tekstyliach i znakowania FESPA Global Print Expo oraz European Sign Expo, rozpoczęło kampanię promującą tegoroczną odsłonę obydwu wydarzeń. Zaplanowano je na termin 31 maja – 3 czerwca 2022 r. w przestrzeniach wystawienniczych Messe Berlin. Tematem przewodnim kampanii jest hasło „Experience Print in Motion” (Doświadczaj druku w ruchu), które odnosi się do nieustannego rozwoju rynku druku specjalistycznego i obsługującej go technologii, która dokonuje się mimo wyzwań ostatnich dwóch lat.

Podczas 22. odsłony swojej dorocznej konferencji Connect w Las Vegas (17–21 stycznia 2022 r.) firma Electronics For Imaging zaprezentowała nowe rozwiązania ze swojego portfolio, przeznaczone do druku cyfrowego (m.in. atramentową drukarkę produkcyjną EFI Pro 30h) oraz – premierowo – produkty z rodziny Fiery.

Prężnie działająca drukarnia Hedom z Krosna o imponującej, 100-letniej tradycji, oferująca kompleksowe rozwiązania dla poligrafii i reklamy, zainstalowała w ostatnim czasie system broszurujący Duplo 600i. Jak podkreśla jej kierownictwo, w codziennej pracy szczególnie istotne są automatyzacja maszyny oraz jej intuicyjna obsługa.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.