Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Echa kongresu: jabłko podwójnie opakowane

Echa kongresu: jabłko podwójnie opakowane

Wyjmujemy jabłko z opakowania foliowego, myjemy i zjadamy, nie zdając sobie sprawy, że pozostało na nim... jeszcze jedno opakowanie. Innowacyjne powłoki ochronne otrzymane z polimerów naturalnych służą zachowaniu jakości świeżych owoców i warzyw. Ponieważ spożywa się je wraz z produktem, są jadalne, a ich skład i właściwości muszą być dostosowane do wymagań stawianych żywności.

Jadalne powłoki ochronne to cienkie warstwy materiału, które tworzą barierę wokół produktu lub oddzielają jego poszczególne warstwy w celu ograniczenia przemian fizyko-chemicznych i biologicznych. Powłoki powstają z jednego lub kilku materiałów, są suche albo mokre. Skład materiałów powłokotwórczych dobiera się w zależności od właściwości biologicznych, chemicznych i fizycznych powlekanej żywności. Obecnie wytwarzane powłoki nie tylko mogą ograniczać migrację pary wodnej, tlenu, dwutlenku węgla, związków aromatycznych i tłuszczów, ale również są stosowane jako nośniki substancji przeciwutleniających, konserwujących, aromatycznych bądź barwników. Pojawiły się również warstwy poprawiające właściwości mechaniczne pokrytych nimi produktów.
Materiały stosowane do produkcji powłok jadalnych to białka (np. kolagen, żelatyna, gluten pszenny, białka sojowe, grochu, otrębów ryżowych, bawełny, orzechów ziemnych, włókna mięśniowe ryb), polisacharydy (np. skrobia i celuloza modyfikowana, pektyna, guma ksantanowa), i tłuszcze (woski – m.in. pszczeli, z palm karnauba; parafina; żywice; acetoglicerole). Do tego dochodzą plastyfikatory, jak glicerol, sorbitol, sacharoza, glikol polietylenowy, syrop kukurydziany, i jeszcze przeciwutleniacze (w 2010 r. odkryto, że olejek rozmarynowy jest skutecznym przeciwutleniaczem), olejki eteryczne, związki przeciwdrobnoustrojowe, odżywcze, farmaceutyczne, zapachowe, barwniki, oraz inne dodatki: emulgatory i emulsje tłuszczowe.
Pokrywanie owoców powłokami ochronnymi było stosowane od wieków. Pierwsze zastosowania sięgają XII wieku, kiedy to w Chinach aplikowano wosk na pomarańcze i cytryny, aby ograniczyć ubytki wody. W XVI wieku produkty spożywcze były pokrywane tłuszczem, aby kontrolować straty wilgoci. W Stanach Zjednoczonych od 1930 roku stosowano parafinę do ochrony cytrusów, a od 1950 wosk karnauba i emulsję typu „olej w wodzie” do świeżych owoców i warzyw. Obecnie powłoki jadalne mają różne zastosowania, są to także osłonki do wyrobów wędliniarskich, powłoki czekoladowe do orzechów i wyrobów cukierniczych. Prowadzone badania naukowe przyczyniają się do rozwoju technologii powlekania i wzrostu zainteresowania produktami powlekanymi.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firma EFI uruchomiła nową usługę, która ułatwia dostawcom usług poligraficznych uzyskanie certyfikatu zgodności Ghent PDF Output Suite 5.0. Wykorzystuje on sprawdzony zestaw testów PDF opracowany przez Ghent WorkGroup (międzynarodową organizację użytkowników i stowarzyszeń zajmujących się sztuką graficzną) i jest przeznaczony dla cyfrowych maszyn drukarskich wykorzystujących serwery druku EFI Fiery Digital Front End (DFE).

Stowarzyszenie FESPA zachęca do wzięcia udziału w trzeciej międzynarodowej ankiecie, której celem jest dostarczenie branży aktualnych informacji na temat trendów panujących w branży oraz rozpoznanie rzeczywistych wyzwań i możliwości, przed którymi stoją drukarze i twórcy oznakowani w czasie po pandemii. Wyniki FESPA Print Census 2023 umożliwią organizacji lepsze wspieranie swoich członków w podejmowaniu świadomych decyzji i długoterminowym rozwoju.

Wraz z końcem czerwca wielu z Państwa rozpoczęło już urlop – niezależnie od stylu planowanego wypoczynku i kierunku podróży życzymy wszystkim udanych wakacji! Tych zaś z Państwa, którzy najbliższy czas spędzą jeszcze za biurkiem, zachęcamy do zapoznania się z planowaną zawartością letniego wydania „Świata DRUKU”, nad którym już pracujemy.
Tradycyjnie w numerze lipcowo-sierpniowym powrócimy do tematyki druku mało- i wielkoformatowego, druku na żądanie, druku na tekstyliach, upominków reklamowych. Coś dla siebie powinni znaleźć także miłośnicy sitodruku, druku sublimacyjnego i tampondruku. Planujemy też poruszyć tematykę prepressu, zarządzania barwą oraz systemów POS.
Publikacja dostępna będzie w dodatkowej bezpłatnej dystrybucji na naszym stoisku na wrześniowych targach reklamy i druku Festiwal Marketingu (Warszawa, 14–15.09 br.), będzie też obecna na poznańskich targach DREMA (13–16.09.2022 r.). Z tym wydaniem wyruszymy także dalej – do Warszawy, na XVI Konferencję z cyklu „Akademia Zarządzania Barwą”, która odbędzie się 26 października br., i na którą już teraz zapraszamy wszystkich miłośników Color Managementu.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.