Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Muzeum Książki Artystycznej nową instytucją kultury

Muzeum Książki Artystycznej nową instytucją kultury

Jadwiga Tryzno, jej syn Paweł Tryzno oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisują umowę o współprowadzeniu Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi
Fot. M. Strokowski

W dn. 28 grudnia 2022 r. Fundacja Correspondance des Arts podpisała z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrem Glińskim umowę o współprowadzeniu Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Jednocześnie zgodnie z rekomendacją fundacji na funkcję p.o. dyrektora tej instytucji powołano prof. Jolantę Rudzką-Habisiak – artystkę plastyka i byłą rektor ASP w Łodzi. Na utrzymanie placówki mającej siedzibę w zabytkowej willi H. Grohmana MKiDN przeznaczy rocznie 2 mln zł.

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi utworzyli w 1993 r. Jadwiga Tyzno i jej mąż – nieżyjący już grafik i malarz – Janusz Tryzno. Przez 30 lat działalności stało się instytucją „wyjątkową i unikalną”, jak podkreślił Piotr Gliński, gromadzącą nie tylko stare maszyny drukarskie, czcionki i wyposażenie dawnych drukarni, ale też wiedzę dotyczącą druku i książki artystycznej.

Utworzenie Muzeum było trudne z punktu widzenia prawno-instytucjonalnego, ponieważ zabytkowa willa, w której instytucja działa od początku, stanowi własność skarbu państwa we władaniu Miasta Łódź. Muzeum dodatkowo było obciążone olbrzymim długiem w wysokości 30 mln zł wobec ZUS i miało pewne zaległości wobec Miasta. Podpisanie umowy poprzedziły 10-miesięczne rozmowy stron.

„Finalizujemy wreszcie wieloletni proces dochodzenia do rozwiązania instytucjonalnego problemu Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Powołujemy instytucję, która będzie współprowadzona przez Fundację Correspondance des Arts i polskie państwo reprezentowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, efektem czego będzie możliwość przeniesienia już w styczniu wieczystej dzierżawy nieruchomości (zabytkowej willi fabrykanta Henryka Grohmana – przyp. PAP) na rzecz nowo powołanej instytucji i istotnego zasilania z budżetu państwa jej funkcjonowania” – powiedział prof. Gliński podczas uroczystości podpisania umowy. Minister dodatkowo podziękował „za zrozumienie” Gertrudzie Uścińskiej, prezes ZUS, i podkreślił, że „w Muzeum jest też zaklęty duch, bo oprócz know-how potrzebne są jeszcze siły moralne i duchowe, które niosą taki projekt przez lata i to dzięki państwu Tryzno i środowisku, które tutaj zgromadzili, to wszystko dla Polski się tutaj zachowało”.

Współtwórczyni Muzeum, prezes Fundacji Correspondance des Arts Jadwiga Tryzno, podsumowała: „Muzeum zyskuje znaczące możliwości rozwoju. (...) Będzie on dwukierunkowy – przede wszystkim związany z remontem tego zabytku, którego stanu przez ostatnie 30 lat staraliśmy się nie pogorszyć. Jako Fundacja będziemy pilnować, aby budynek po remoncie mógł służyć współczesnym potrzebom – ekspozycyjnym, koncertowym, ze zbieraniem sztuki książki we wszystkich jej przejawach. Równocześnie bardzo nam zależy, by zachować jego charakter i ducha” – podkreśliła.

Jolanta Rudzka-Habisiak zapowiedziała, że jedna z sal w Muzeum zostanie poświęcona Henrykowi Grohmanowi – dawnemu właścicielowi willi, który był znany w dawnej Łodzi jako mecenas sztuki, a także rodzinie Tryznów. Placówka ma także zyskać nowych patronów – Emilię i Zbigniewa Brzezińskich – rodziców obecnego ambasadora Stanów Zjednoczonych, Marka Brzezińskiego. To właśnie Brzezińscy 1 października 1993 r. otworzyli Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi i wielokrotnie wspierali łódzkie środowisko artystyczne. Tryznowie przez wiele lat utrzymywali z nimi kontakty, wydali m.in. dwie książki z bibliografią Zbigniewa Brzezińskiego, ilustrowane rysunkami, które dyplomata wykonywał mimochodem podczas oficjalnych posiedzeń i spotkań.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.