Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Polska Izba Druku apeluje do premiera

Polska Izba Druku apeluje do premiera

Polska Izba Druku przesłała do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego pismo w sprawie sposobu natychmiastowej poprawy sytuacji firm w branży poligraficznej.

W liście podpisanym przez Leszka Wojtczuka, prezesa Polskiej Izby Druku, czytamy m.in.:

„(…) Reprezentujemy polski przemysł poligraficzny i tym pismem chcemy (jak pewnie wszyscy inni) wyrazić swoje skrajne zaniepokojenie sytuacją polskiej gospodarki, spowodowaną globalną epidemią koronawirusa. Dziś już tylko jeden parametr podejmowanych działań ma decydujące znaczenie w uratowaniu przynajmniej części naszych (w poligrafii) przedsiębiorstw i tym samym ludzi w nich zatrudnionych – JEST TO CZAS. Z tego powodu chcemy przedstawić gotowe rozwiązanie do natychmiastowego wprowadzenia w życie w naszej branży.

Opierając się na deklaracji Pani Minister J.K. Emilewicz, że bank BGK jest gotowy do udzielenia (bezpłatnie) gwarancji de minimis dla kilkunastu największych banków działających w Polsce i obsługujących jednocześnie naszych przedsiębiorców, chcemy, aby na tej podstawie nasi przedsiębiorcy mogli uzyskać w swoich bankach dodatkowy tani i bardzo szybki kredyt (obrotowy) przy maksymalnie uproszczonych procedurach w wysokości średnich jednomiesięcznych obrotów brutto danej firmy. Gwarancje powinny opiewać na okres trzech lat. Jest to czas nieodzowny, aby odbudować potencjał produkcyjny firmy, pokrywać jej bieżące koszty i jednoczenie spłacić zaciągnięty kredyt i inne zobowiązania.

Jak Pan Premier wie, jesteśmy jedną z najbardziej innowacyjnych branż w polskim przemyśle i szóstą w Europie, jeśli chodzi o roczne obroty firm. Nie do pominięcia jest fakt, że druk jest nieodzowny przy produkcji, oznakowaniu, pakowaniu, opisaniu czy wysyłce wszystkich produktów w każdej gałęzi gospodarki. Nie oczekujemy od Państwa darmowych pieniędzy. Chcemy i oczekujemy natychmiastowej pomocy poprzez wprowadzenie powyżej zaprezentowanego rozwiązania. Damy sobie radę sami.

Będziemy mogli wywiązywać się ze swoich zobowiązań zarówno wobec naszych pracowników, jak i Państwa. Gdyby jeszcze (jak w modelu duńskim) świadczenia urlopowe mogły być opłacone z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, moglibyśmy teraz, w tym najgorszym okresie, wysłać na pełnopłatne urlopy naszych pracowników zamiast na zasiłki opiekuńcze, za które płaci ZUS, ale i tak na zasadzie odliczania tych kwot od wpłacanych przez nas składek. Składek, których zapłata przez większość pracodawców (patrząc na ich realną sytuację finansową) jest wątpliwa.

Dla nas natychmiastowa reakcja na to pismo jest ostatnią szansą przed kompletnym dramatem, grupowymi zwolnieniami i upadłością większości firm. Datą graniczną będzie (lub nie) wypłata należnych pensji naszym pracownikom za marzec. Każdy kolejny dzień, który minie bez tego typu działań, będzie niósł coraz więcej tragedii pracowników i firm w nich zatrudnionych bez względu na ich wielkość. Tylko szybkie działanie pozwoli przetrwać tym, którzy jeszcze walczą. Ci wszyscy, którzy już nie produkują i nie świadczą innych usług, będą mieli zdecydowanie utrudnione zadanie, aby kiedykolwiek ich firma, bez względu na to, co robi i jaką branżę reprezentuje, mogła wrócić na rynek.

Oczekujemy na reakcję Pana Premiera.

Z poważaniem,

Leszek Wojtczuk

Prezes Polskiej Izby Druku”

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Szanowni Państwo – drodzy Prenumeratorzy!
Chcielibyśmy Państwa poinformować, że wyjątkowo w tym roku zamiast osobnych numerów majowego i czerwcowego naszego miesięcznika „Świat DRUKU” otrzymają Państwo połączone wydanie, które trafi do Państwa rąk w 25. tygodniu roku. Wszystkich Państwa, którzy czekają na nasze czasopismo i spodziewali się je otrzymać w bieżącym tygodniu, serdecznie przepraszamy za tę zmianę!
Obiecujemy, że nie zawiedziemy Państwa zaufania i przygotowywane łączone wydanie, z podwójną objętością interesujących artykułów i specjalnie uszlachetnioną okładką, wynagrodzi Państwu ten dłuższy czas oczekiwania na lekturę naszego miesięcznika.

Czy Twoja drukarnia jest gotowa na otwarcie firmy w najbliższych tygodniach? Czy uda Ci się uchwycić potencjalny wzrost wolumenu i czy Twoja firma będzie w stanie sobie z nim poradzić?
Z myślą o drukarniach i zakładach produkcyjnych zespół EFI Fiery opracowuje sposoby pomocy w przygotowaniu się do ponownego otwarcia biznesu. Zidentyfikował już kilka wyzwań, z którymi drukarnie prawdopodobnie będą musiały się zmierzyć w nadchodzących tygodniach, gdy przedsiębiorstwa zaczną wracać do pełnej działalności. Aby ułatwić im ten proces, zespół Fiery przygotował trzy bezpłatne edukacyjne seminaria internetowe połączone z promocjami, których celem jest dostarczenie pomysłów oraz poszerzenie wiedzy z zakresu działalności drukarskiej. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 27 maja, kolejne 3 i 10 czerwca.
Odwiedź stronę internetową EFI, aby poznać szczegóły i dokonać rejestracji.

Informacja reklamowa

Cieszyńskie Zakłady Kartoniarskie jako pierwsza firma opakowaniowa w Polsce (a także pierwsze w naszej części Europy) wdrożyły w swoim parku maszynowym cyfrową linię produkcyjną złożoną z drukującej maszyny HP Indigo 30000 oraz urządzenia do uszlachetniania – Scodix Ultra 202. Dzięki tej inwestycji CZK mogą realizować uszlachetnione i spersonalizowane opakowania premium najwyższej klasy w nakładach już od jednej sztuki. Taka linia umożliwia również druk materiałów z tektury litej, w tym metalizowanej.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.