Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Stabilność utrzymana dzięki aktywnym działaniom

Stabilność utrzymana dzięki aktywnym działaniom

Stora Enso poinformowała o wynikach finansowych za ostatnie trzy miesiące ub.r. oraz za cały rok 2020. W komunikacie skierowanym do udziałowców i akcjonariuszy, Annica Bresky – CEO skandynawskiego koncernu – podkreśla olbrzymie wyzwania, jakie towarzyszyły firmie w tym okresie. Jak dodaje, nie przeszkodziły one uzyskać Stora Enso zadowalającego wyniku finansowego, będącego wynikiem szeregu działań wewnętrznych, podejmowanych przez kierownictwo koncernu.

„Spoglądając wstecz na cały ubiegły rok, można śmiało stwierdzić, że obfitował on w wiele wydarzeń – pisze Annica Bresky. – Szczególne piętno odcisnęła na nim światowa pandemia i związane z nią globalne spowolnienie gospodarcze. Kolejne istotne czynniki to niepewność geopolityczna, Brexit oraz strajki w Finlandii. Biorąc pod uwagę wszystkie ww. okoliczności, jestem niezmiernie usatysfakcjonowana stabilnym wynikiem finansowym osiągniętym w 4. kwartale ub.r.”.

Jak podaje skandynawski koncern, w całym roku 2020 przychody ze sprzedaży Stora Enso wyniosły 8,553 mld euro, na co wpływ miały niższe wolumeny dostaw, redukcje cenowe oraz zmiany strukturalne. Zysk operacyjny EBIT za 2020 r. wyniósł 650 mln euro (przy 1,003 mld euro w roku 2019), będąc konsekwencją niższej sprzedaży. „Aktywnie wprowadzamy w życie nasze obietnice zakładające uzyskanie oszczędności rzędu 400 mln euro. W jeszcze większym stopniu zredukowaliśmy kapitał obrotowy do rekordowo niskiego poziomu, polepszając jednocześnie stan przepływów gotówkowych. Jak zatem widać, podejmowane we własnym zakresie, wewnętrzne działania miały bardzo pozytywny wpływ” – pisze Annica Bresky.

Jak dalej podkreśla, kluczowe jednostki biznesowe Stora Enso w ostatnim kwartale 2020 r. radziły sobie bardzo dobrze: „Odnotowaliśmy rosnącą aktywność i zadowalające wyniki działów Packaging Materials i Packaging Solutions. Bardzo dobrze radził sobie dział Forest, zaś jednostka Wood Products odnotowała drugi historycznie wynik osiągnięty w 4. kwartale roku. W przypadku działu Biomaterials obserwujemy sygnały świadczące o pozytywnej tendencji cenowej, na co wpływa bardziej zrównoważona sytuacja na rynku podaży i popytu; także rynek chiński odnotowuje stopniową odbudowę. Jednocześnie przyspieszyła w sposób znaczący tendencja spadkowa na rynku papierów, co doprowadziło do nadpodaży i związanej z tym presji cenowej. Jednak nawet w tych okolicznościach dział Paper uzyskał właściwy poziom przepływów gotówkowych”.

Jedną z kluczowych inwestycji, sfinalizowanych przez Stora Enso w minionym roku, była konwersja zakładów Oulu, które będą koncentrować się na produkcji kartonów opakowaniowych. Obecnie ma tam miejsce faza rozruchu linii wytwarzającej wysokojakościową tekturę typu kraft. Firma zamierza także rozbudować zakłady Skoghall, gdzie powstaje celuloza i tektura oraz zainwestować 80 mln euro w modernizację zakładów Imatra w zakresie obróbki drewna. Wszystkie te inwestycje mają zwiększyć możliwości produkcji i dostarczania na rynek najwyższej klasy rozwiązań opakowaniowych na żywność, napoje i produkty luksusowe i wpisują się jednocześnie w strategię firmy, zakładającą przyspieszenie działań wzrostowych w dziale opakowań.

Stora Enso podejmuje liczne działania w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym – m.in. w ostatnim czasie zainwestowała 14 mln euro w budowę zakładu granulowania i pakowania ligniny (produkt ten jest znacznie prostszy w użytkowaniu i pozwala zredukować koszty związane z pakowaniem i transportem), nawiązała też współpracę z firmą TetraPak w celu zbadania możliwości zbudowania w Polsce nowej linii do recyklingu kartonów na napoje.

Pomimo związanej z trwającą pandemią niepewności w światowej gospodarce, która ma się utrzymać także w 2021 r., Stora Enso zdecydowała o ponownym przedstawianiu rocznej prognozy odnośnie do planowanego wyniku finansowego. Firma przyjęła w niej, że zysk operacyjny EBIT w br. będzie wyższy niż w roku ubiegłym. Producent zakłada, że ożywienie gospodarcze może nastąpić dzięki upowszechnieniu się zaplanowanych programów szczepień, a w konsekwencji opanowaniu pandemii. Zanim to nastąpi, Stora Enso spodziewa się zmiennego popytu na jej produkty. Firma poinformowała też, że do końca br. sfinalizowany zostanie program ochrony zysku, mający przynieść jej oszczędności rzędu 400 mln euro. W wyniku podjętych działań oczekuje się, że rocznie łączne koszty stałe i zmienne w tym roku zostaną zredukowane o ok. 80 mln euro. Firma w dalszym ciągu będzie się koncentrować na zapewnieniu możliwie najlepszej obsługi klientów oraz wygenerowaniu odpowiednich przepływów gotówkowych w 2021 r.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.