Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Wsparcie dla nowych inwestycji

Wsparcie dla nowych inwestycji

Przedsiębiorcy mogą liczyć na bezpłatne porady ekspertów z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, którzy pomogą znaleźć teren oraz środki na finansowanie nowych, innowacyjnych przedsięwzięć. PAIH ma już ponad 25-letnie doświadczenie w realizacji inwestycji, co doprowadziło do ponad 900 sfinalizowanych projektów. Obecnie prowadzi ok. 190 przedsięwzięć z wielu branż, w różnych regionach kraju.

Wsparcie, które oferuje Agencja, można podzielić na dwa etapy. Najpierw eksperci pracują z firmą, by określić czynniki, które są ważne dla znalezienia optymalnej lokalizacji dla danej inwestycji. Następnie, przy wykorzystaniu tzw. generatora ofert inwestycyjnych i własnej sieci kontaktów, szukają odpowiednich terenów, zarówno takich, gdzie już istnieją budynki produkcyjne, jak i typu greenfield. W zależności od wymagań przedsiębiorcy, Agencja przedstawia mu kilka do kilkunastu propozycji, najczęściej razem z danymi na temat dostępnością odpowiednich pracowników w wytypowanym regionie, ich oczekiwaniami finansowymi, a także dostępną w tym miejscu pomocą publiczną. Po zawężeniu liczby wybranych lokalizacji dochodzi do wyboru tej najbardziej interesującej z punktu widzenia przedsiębiorcy. Finalizacja inwestycji nie oznacza jednak zakończenia współpracy. W ramach opieki poinwestycyjnej Agencja pomaga znaleźć kontrahentów, zainteresowane współpracą instytucje badawcze, czy dostawców technologii.

Kolejnym instrumentem wsparcia oferowanym przez państwo jest Polska Strefa Inwestycji. To zachęty podatkowe dostępne w całej Polsce, na terenach, na których można prowadzić działalność gospodarczą. Warunki uzyskania zwolnienia z podatku zależą m.in. od wielkości firmy oraz od stopy bezrobocia w danym powiecie. Wsparcie przyznawane jest w formie zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub zwolnienia z podatku dochodowego PIT na 10, 12 albo 15 lat (jak mówią eksperci PAIH, w przyszłym roku poziomy wsparcia w niektórych regionach się zmienią, dlatego warto się zastanowić czy inwestować teraz, czy czekać na wejście nowych przepisów w życie). Istnieje też możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości – to instrument lokalny, zależny od uchwały danej gminy. Firmy mogą także skorzystać z instrumentów podatkowych na innowacyjną działalność – chodzi o odliczenie od podstawy opodatkowania 100% wydatków (150% w przypadku posiadania statusu Centrum Badawczo-Rozwojowego) poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Koszty te wcześniej zaliczone są także do kosztów uzyskania przychodu.

Trzeci instrument wsparcia to Innovation Box, czyli możliwość zastosowania 5-proc. stawki podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży produktów lub usług wytwarzanych w oparciu o prawo własności intelektualnej. To bardzo szeroka kategoria obejmująca patenty, licencje, wzory, programy komputerowe.

Na potencjalnych inwestorów czekają również granty rządowe wspierające nowe inwestycje w centra badawczo-rozwojowe, branżę produkcyjną i nowoczesnych usług dla biznesu. Skierowane są one zarówno do dużych graczy, jak i do tych z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Na wsparcie mogą liczyć takie projekty, których celem jest wdrożenie innowacyjnego (co najmniej w skali kraju) produktu albo procesu produkcyjnego. Projekty muszą być utrzymane przez duże przedsiębiorstwa przez 5 lat, a w przypadku MŚP przez 3 lata.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Grupa Schumacher Packaging, producent opakowań z tektury falistej i litej, planuje wdrożenie największego programu inwestycyjnego od momentu powstania przedsiębiorstwa w 1948 r. Do 2025 r. firma zainwestuje ok. 700 mln euro, z czego 300 mln euro w samych Niemczech.

19 listopada br. firma Koenig & Bauer zorganizowała w swojej siedzibie w Radebeul kolejny w tym roku Dzień Otwarty dla drukarń z Polski, tym razem reprezentujących segment akcydensowy (o spotkaniu dla drukarń opakowaniowych pisaliśmy TUTAJ). Główną atrakcją wydarzenia, na które złożyły się część konferencyjna i pokazy w Centrum Technologicznym, była pełnoformatowa maszyna arkuszowa – Rapida 106X i realizowana z jej udziałem produkcja autonomiczna.

Drukarnia Colours Factory jako pierwsza firma w Polsce i druga na świecie wdrożyła w 3. kwartale br. nowy system CtP firmy Agfa Offset, obejmujący wielkoformatową naświetlarkę Avalon N24-90XT oraz podajnik umożliwiający bezpośrednią obsługę palet – Skid Loader (to z kolei trzecie tego typu rozwiązanie w skali globalnej). Umowa pomiędzy obiema firmami uwzględnia też kontrakt płytowy, na bazie którego Agfa Offset stała się dostawcą materiałów wykorzystywanych przez drukarnię we wszystkich pracujących tu naświetlarkach CtP.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.