Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Zmiany w unijnych przepisach dotyczących opakowań grożą zalewem plastiku

Zmiany w unijnych przepisach dotyczących opakowań grożą zalewem plastiku

Trwająca w Parlamencie UE debata nad proponowanymi poprawkami do rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR) wywołała żywą dyskusję zainteresowanych tym tematem branż. Dołącza do niej Smurfit Kappa – producent opakowań z tektury falistej, publikując na swojej stronie wezwanie do „poprawienia błędów w proponowanych zapisach w unijnym rozporządzeniu dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych, które penalizują materiały nadające się do recyklingu (takie jak np. tektura), a jednocześnie promują tworzywa sztuczne”.

„Wyobraź sobie, że odpowiadasz za regulacje dotyczące opakowań w Unii Europejskiej. Wprowadzasz nowe zasady, aby zmniejszyć ilość odpadów i zanieczyszczeń. Jak na razie wygląda to dobrze, ale później okazuje się, że poprawka nakazująca ponowne użycie opakowań spowoduje wręcz powódź plastiku. To jest dokładnie przeciwieństwo tego, co chcesz osiągnąć. Czy mimo wszystko zagłosujesz za takim rozwiązaniem? Odpowiedź jest oczywista. Wszyscy popieramy to, co UE chce osiągnąć poprzez rozporządzenie PPWR. Ostatnie poprawki przynoszą jednak efekt przeciwny do zamierzonego. Narzucałyby one, w bardzo ogólny sposób, obowiązkowe zasady ponownego użycia opakowań transportowych. W praktyce decyzja ta stanowiłaby karę dla materiałów nadających się do recyklingu, takich jak tektura, przy jednoczesnym promowaniu przemysłu tworzyw sztucznych” – mówi Saverio Mayer, CEO Europe Smurfit Kappa.

Analiza przeprowadzona przez branżowe stowarzyszenie FEFCO wykazała, że zamiast zmniejszenia ilości produkowanych zbędnych plastikowych opakowań transportowych ich liczba może podwoić się do 2040 r. Dodatkowo recykling plastiku nie jest pozbawiony negatywnych konsekwencji dla środowiska. Nie oznacza to jednak, że należy się poddać i akceptować fakt, że „produkcja” gór plastikowych odpadów w celu ich ponownego wykorzystania jest dobrą alternatywą.

Jak podkreśla Smurfit Kappa, raz wytworzony plastik pozostaje już na zawsze. Jest wytwarzany z paliw kopalnych i zaledwie 9% w skali świata jest poddawane recyklingowi. To zatrważające dane. Nawet ta niewielka ilość plastiku, który trafi do recyklingu, i tak pewnego dnia zostanie spalona i uwolni CO2 lub skończy jako śmieci i nie ulegnie naturalnej biodegradacji jak tektura. Dlatego tak ważne jest, by rozwiązania opakowaniowe były odnawialne, zdatne do recyklingu i biodegradowalne. „Włókna naszych pudełek poddajemy recyklingowi aż 25 razy w całym okresie ich użytkowania, a na koniec po prostu wracają do natury” – podkreśla producent.

Szczególnie tektura odgrywa ważną rolę w przejściu UE na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Jak twierdzi Smurfit Kappa, tektura powinna być wyłączana z obowiązku ponownego wykorzystania. „Zabraliśmy głos w tej debacie, ponieważ jesteśmy liderem w branży w zakresie zrównoważonego rozwoju i odgrywamy istotną rolę w realnym ograniczaniu zużycia plastiku. Zbieramy zużyte opakowania i ponownie wykorzystujemy ponad 90% w ramach naszego modelu biznesowego w obiegu zamkniętym; w ubiegłym roku aż 94,3% naszych opakowań miało certyfikat kontroli pochodzenia produktu zgodnie ze standardami zrównoważonego rozwoju FSC, PEFC lub SFI. Nie chcemy cofać postępu i zawrócić do wczorajszej gospodarki. Nie sugerujemy, że nie ma miejsca na plastik tam, gdzie inne metody dziś nie istnieją. W wielu przypadkach plastik ma uzasadnione zastosowanie, np. w branży medycznej lub pakowaniu płynów. Ale nie zgadzajmy się na podwojenie ilości plastikowych opakowań używanych tylko do przemieszczania towarów. Cele w takim kształcie, jak proponowane w poprawkach do ustawy, powinny być wprowadzane tylko wtedy, gdy nie ma wątpliwości, że będą dobre dla społeczeństwa, naturalnego środowiska i gospodarki” – czytamy na stronie producenta.

Temat ten będzie poruszony także podczas zbliżającej się Konferencji „Tektura falista – najnowsze technologie” (Mrągowo, 5–6 października br.), organizowanej przez nasze wydawnictwo – przedstawiciel Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań wygłosi prelekcję pt. „Czy rozporządzenie Packaging and Packaging Waste Regulation ograniczy rynek tektury falistej?”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.