Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Austriacy stawiają na offset arkuszowy w formacie jumbo

Austriacy stawiają na offset arkuszowy w formacie jumbo

Od lewej: Robert Posch (Rondo, St. Ruprecht), Udo Nachbaur (Ganahl AG), Hubert Marte (Ganahl AG), Reinhard Marschall (Koenig & Bauer DE) oraz Otto Schweinzer (Rondo, St. Ruprecht)
Fot. A. Luttenberger / com_unit

Firma Rondo Ganahl AG inwestuje 36 mln euro w swój zakład w St. Ruprecht niedaleko Grazu i otwiera jedno z najnowocześniejszych centrów druku opakowań z tektury falistej w Europie. Centrum wyposażone zostało między innymi w nową offsetową arkuszową maszynę drukującą Rapida 164 z sześcioma zespołami drukującymi, wieżą lakierującą i przedłużeniem wykładania.

Nowa maszyna Rapida 164 drukuje z prędkością do 16 tys. ark./godz. przy maksymalnym możliwym formacie arkusza 1.205 × 1.640 mm. W ciągu godziny urządzenie jest więc w stanie zadrukować materiał o powierzchni czterech boisk piłkarskich. Dzięki instalacji dodatkowego pakietu do zadruku tektury falistej maszyna jest przystosowana do druku na podłożu o grubości do 1,7 mm. Urządzenie zostało podniesione o jeden metr i zintegrowane z w pełni automatycznym systemem logistyki stosów tak, aby umożliwić płynną obróbkę sztywnych podłoży drukowych, przy jednoczesnym zachowaniu dużej prędkości pracy. W nowym centrum druku w St. Ruprecht obecnie będzie poddawanych obróbce dodatkowo 20 mln m2 tektury falistej rocznie.

Rapida 164 została precyzyjnie dostosowana do wymagań firmy Rondo – od instalacji w hali wraz ze specjalną galerią i zintegrowaną windą wózka na formy drukowe, poprzez system chłodzenia, aż po podpodłogowy system logistyki służący do transportu stosów bez konieczności stosowania palet. Ponadto maszyna została wyposażona w liczne rozwiązania automatyzacyjne: system PlateStretch służący do kompensacji rozciągnięcia papieru za pomocą naciśnięcia przycisku na konsoli ErgoTronic, nakładanie bez stosowania marek bocznych DriveTronic SIS, system wymiany form FAPC oraz urządzenie myjące CleanTronic. Kontrola temperatury zespołu farbowego gwarantuje stałe warunki druku niezależnie od wielkości nakładu, wydajności produkcji czy temperatury panującej na hali. Specjalnie zaprojektowane kałamarze farbowe ułatwiają drukowanie za pomocą farb specjalnych, jak np. farby UV.

„Specjalizujemy się w produkcji opakowań z tektury falistej nadających się do zastosowania w obiegu zamkniętym. Tylko w St. Ruprecht mamy ponad 10 tys. artykułów, jakie mogą zastąpić plastik. Każdy z nich jest dopasowany do danego produktu końcowego, jak garnitur szyty na miarę” – mówi Hubert Marte, CEO Ganahl AG. Otto Schweinzer, dyrektor zarządzający zakładu w St. Ruprecht, dodaje: „Używając farb bezpiecznych dla żywności możemy produkować opakowania z tektury falistej, które są prawdziwą alternatywą dla plastiku”.

Zakład przetwarzania tektury falistej w St. Ruprecht opiera swoją produkcję na energii słonecznej. Na dachach hal zainstalowano około 2 tys. modułów fotowoltaicznych. Dzięki nim Rondo generuje około 2,5 mln kilowatogodzin czystej energii elektrycznej rocznie, co prowadzi do rocznej redukcji emisji CO2 o 980 ton.

Korzenie rodzinnej firmy Rondo Ganahl sięgają 1797 r. W 1911 roku w Vorarlberg założona została fabryka papieru, co oznaczało zainicjowanie przez firmę działalności w branży papierniczej. W 1954 r. został otwarty pierwszy zakład tektury falistej we Frastanz, a w 1972 r. kolejny zakład w St. Ruprecht. Oprócz nowego centrum druku cyfrowego i głównego zakładu, częścią zakładu Rondo Ganahl AG w Styrii są także MC-Box Austria oraz centrum montażowe w Albersdorf. Ponadto firma posiada zakłady na Węgrzech, w Rumunii, Turcji i Niemczech.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.