Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Benzofenon w lakierach UV

Benzofenon w lakierach UV

Mając na uwadze pomyłki i zamieszanie, jakie panuje wokół zagadnień „druk opakowań artykułów spożywczych” oraz „lakiery UV niezawierające benzofenonu” firma Weilburger Graphics GmbH chciałaby nieco przybliżyć i wyjaśnić aktualny stan rzeczy.

Na rynku oferowane są lakiery UV niezawierające benzofenonu, pamiętać należy jednak, iż produkty te nie nadają się na opakowania artykułów spożywczych. Tym samym lakiery UV możemy podzielić na następujące trzy kategorie: uniwersalne lakiery UV, lakiery UV bez benzofenonu, lakiery UV na opakowania artykułów spożywczych.
Oznacza to, że wszystkie lakiery UV na opakowania artykułów spożywczych nie zawierają benzofenonu, jednakże nie wszystkie lakiery pozbawione benzofenonu nadają się na opakowania artykułów spożywczych.
Benzofenon jest fotoinicjatorem, który znajduje powszechne zastosowanie w produkcji lakierów UV i nie jest trujący. Ta substancja chemiczna znajduje się nawet w niektórych kosmetykach, np. w mydłach zapachowych, kremach do opalania i przeciwsłonecznych, co jest świadczy o możliwości bezpośredniego kontaktu ze skórą.
Benzofenon okrył się złą sławą w wyniku szeroko nagłośnionego przypadku wykrycia tej substancji, który miał miejsce kilka lat temu. Bardzo mała ilość benzofenonu przedostała się do płatków kukurydzianych zapakowanych w kartonowe opakowanie. Karton ów był polakierowany lakierem nienadającym się na opakowania artykułów spożywczych. Zdarzenie to wywołało mały skandal medialny, a opinia publiczna wyraziła sprzeciw dla benzofenonu. W następstwie tego wydarzenia benzofenon (i jego „młodszy brat”, 4-metylo-benzofenon), został poddany obszernym badaniom i ustalono dla niego wartość SML (z ang. specific migration limit – limit migracji specyficznej). W rzeczywistości nagłośnienie medialne tego przypadku poskutkowało tym, że wszyscy producenci rezygnują z benzofenonu i 4-metylobenzofenonu w przypadku druku opakowań artykułów spożywczych.
Niektórzy producenci lakierów informują opinię publiczną, że oferowane przez nich lakiery „nie zawierają benzofenonu” sugerując tym samym potencjalnym użytkownikom, że lakiery takie nadawałyby się na opakowania artykułów spożywczych – jest to jednakże błędna interpretacja. Istnieje wiele warunków, które należy spełnić, by lakier UV mógł być stosowany na opakowania artykułów spożywczych – brak beznofenonu jest tylko jednym z nich.
Inne komponenty, takie jak np. di-metylobenzofenon i określone monomery, uważane są za bardziej niebezpieczne niż sam benzofenon. Oczywiście komponenty takie również nie mogą znajdować się w recepturach stosowanych do produkcji lakierów UV na opakowania artykułów spożywczych. Krótko mówiąc: sformułowanie „nie zawiera benzofenonu” nie oznacza, iż lakier nadaje się na opakowania artykułów spożywczych.
Firma Weilburger Graphics GmbH już kilka lat przed skandalem z benzofenonem rozpoczęła prace nad lakierami UV dopuszczonymi do uszlachetniania opakowań artykułów spożywczych. W efekcie tych prac powstały produkty, które spełniają wszystkie unijne wymagania i poddawane są regularnym badaniom sprawdzającym możliwość stosowania w przemyśle opakowań artykułów spożywczych zgodnie z najnowszymi wytycznymi.
Podczas gdy w asortymencie Weilburger Graphics GmbH istnieje wiele lakierów wodnych zakwalifikowanych jako bezpieczne i przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z artykułami spożywczymi (Food Packaging Direct Contact – FP DC), to brakuje lakieru UV nadającego się do kontaktu bezpośredniego – dostępne są tylko lakiery UV dopuszczone do kontaktu pośredniego (Food Packaging Non-Direct Contact – FP NDC). Wynika to z faktu, że nawet składniki odznaczające się bardzo małym potencjałem migracji mogą w bezpośrednim kontakcie przedostać się do artykułu spożywczego. Żaden z producentów nie będzie w stanie zaoferować lakieru UV nadającego się do kontaktu bezpośredniego dopóki na rynku nie będzie komponentów do lakierów UV, które umożliwią bezpośredni kontakt z artykułami spożywczymi.
W przypadku, gdy między powłoką lakieru UV a artykułem spożywczym istnieje bariera funkcjonalna, można pracować z lakierem UV niezawierajcym benzofenonu, a nawet ze standardowym lakierem UV. Jedynym warunkiem dodatkowym jest wykluczenie niebezpieczeństwa przenikania substancji w drodze migracji poprzez odbijanie lub transfer gazów.
Ważne jest, by właściwie zrozumieć pojęcie bariery funkcjonalnej: barierami funkcjonalnymi są tylko i wyłącznie takie materiały, które całkowicie blokują migrację określonych substancji z jednego obszaru na inny. Opakowaniami artykułów spożywczych, którym zadanie to udaje się ze stuprocentową skutecznością, są metal i szkło. Z tego też względu opakowania artykułów spożywczych takie jak np. szklane butelki, blaszane puszki lub aluminiowe pojemniki stanowią barierę funkcjonalną. Plastik i karton nie są barierami funkcjonalnymi.
W świetle powyższych informacji opracowywanie i produkcja lakierów niezawierających benzofenonu, które jednocześnie nie będą zawierały niskomigracyjnych akrylanów, są pozbawione sensu, gdyż lakierów takich nie można stosować na opakowania artykułów spożywczych. Z tego właśnie powodu lakiery takie oferujemy tylko wówczas, gdy wykluczone jest ich stosowanie w branży opakowań artykułów spożywczych.

  • Obecnie 4 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 3.75/5 (4 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.