Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Chcesz uzyskać doskonałe wydruki w pikselach? – Zarządzanie barwą musi stać się priorytetem

Chcesz uzyskać doskonałe wydruki w pikselach? – Zarządzanie barwą musi stać się priorytetem

Barwa jest podstawą projektu, raz ustalona (określona przez projektanta, klienta lub właściciela marki) jest barwą, która musi zostać osiągnięta i dostarczona – za pierwszym i za każdym kolejnym razem.
W cyfrowym świecie wielu oczekuje, że będzie to nauka ścisła, prosta i automatyczna funkcja procesu drukowania – wystarczy złożyć zamówienie na żądanie i voila – wydruk dotrze na czas i dokładnie tak, jak sobie wyobrażałeś – niestety jest to dalekie od prawdy. Zarządzanie barwą w przemyśle tekstylnym często przypomina Dziki Zachód. Wynik końcowy – niespełnione oczekiwania, niezadowoleni klienci, zamrożony kapitał, utracone przychody, zużyte zasoby i góry odpadów.
Dlaczego zarządzanie barwą powinno być priorytetem dla zespołu projektowego i procesu drukowania, oraz na inne pytania odpowiada poniżej Debbie McKeegan. Odpowiedź znajdziesz też na stronie Kornit.com.

Informacja reklamowa

Czy po wprowadzeniu demokracji w przestrzeni druku za pomocą technologii cyfrowego druku na tekstyliach na żądanie, na pewno uzyskujemy dokładną barwę za naciśnięciem przycisku?

Jeszcze nie, ale to kwestia czasu – nauka o barwie to wysoce techniczna i naukowa dziedzina. Normalizacja barw, oferująca prostszy sposób formatowania przepływu pracy, byłaby Świętym Graalem dla branży tekstylnej. To proces i zdecydowanie dobre miejsce dla sztucznej inteligencji, a wraz z konwergencją technologii i nauki o tekstyliach, kto wie, co można osiągnąć w najbliższej przyszłości.

Inwestuj, aby imponować

Przejęcie kontroli nad przestrzenią barw wymaga inwestycji, czasu i zaangażowania. Druk, oprogramowanie i branża kolorystyczna mają wiele opcji, dzięki którym można tworzyć i precyzyjnie kontrolować przepływ pracy przy dowolnym wolumenie – rozruchowym lub przemysłowym, aby tworzyć wydruki idealne pod względem pikseli – wydruki zgodne z oczekiwaniami, próbkami przed drukowaniem i starszą produkcją.

Inwestowanie czasu w kontrolowanie i zarządzanie własną przestrzenią roboczą barw przynosi korzyści. Druk wymaga połączenia wzoru i technologii – znajdź odpowiednie oprogramowanie dla swojego przepływu pracy i przejmij kontrolę nad kolorowymi wydrukami.

Przy tak ogromnym i rosnącym rynku do zaspokojenia, nic dziwnego, że w 2020 roku globalny sektor oprogramowania do zarządzania barwą i RIP (Raster Image Processor) do cyfrowego druku na tekstyliach został wyceniony na 607,52 mln USD i oczekuje się, że do 2028 roku osiągnie wartość 939 mln USD, przy wskaźniku wzrostu CAGR wynoszącym 5,6% w okresie prognozy (Research and Markets).

Najważniejszym czynnikiem w transakcji kolorystycznej jest komunikacja

Niezależnie od produktu i miejsca w łańcuchu dostaw – barwa ma kluczowe znaczenie. Jak więc upewnić się, że barwa wejściowa odpowiada wyjściowej?

Należy pamiętać, że wszystkie przyrządy (ludzkie lub sztuczne) mierzą barwę w różny sposób i używają różnych metod generowania barw do tworzenia danych. Ważne jest również uwzględnienie światła, w jakim oglądany jest fizyczny, kolorowy obiekt lub cyfrowa symulacja. Postrzegana barwa drukowanej powierzchni lub ekranu cyfrowego będzie w znacznym stopniu zależeć od źródła światła otoczenia. Dlatego rozmawiając o barwie musimy dodać dane pomiarowe, aby mieć pewność, że wszystkie urządzenia są wyrównane i skalibrowane.

W przypadku drukowania tekstyliów proces ten staje się nieco bardziej skomplikowany. Oto kilka przykładów: splot tkaniny odbija światło, nie tylko podczas oglądania, ale także podczas pomiaru. Tekstylia mogą również zawierać optyczne środki rozjaśniające (OBA), które właśnie to robią – oszukują widza, odbijając światło, aby produkt wydawał się bielszy. Jeśli kiedykolwiek widziałeś białą odzież świecącą i przybierającą niebieskawy wygląd w świetle UV, oznacza to, że na włóknie znajduje się powłoka chemiczna OBA.

Także w tym przypadku wszystkie te dane należy dodać do rozmowy o barwie. Każdą tkaninę należy zmierzyć i wyprofilować, aby zapewnić maszynom drukującym i oprogramowaniu informacje potrzebne do uzyskania wymaganej barwy i zapobiec powstawaniu odpadów. Wraz z postępem technologicznym proces ten staje się coraz bardziej zautomatyzowany, a jak wspomniano wcześniej, sztuczna inteligencja i technologie skanowania bez wątpienia będą nadal upraszczać ten często pracochłonny proces.

Zrób to dobrze za pierwszym i za każdym kolejnym razem.

Wybór odpowiedniej technologii druku i procesu drukowania ma kluczowe znaczenie. Jeśli oferujesz druk online, upewnij się, że zapewniasz kompleksową obsługę klienta i doradztwo w zakresie przygotowania do druku. Wspieraj lokalne źródła zaopatrzenia i lokalną społeczność, aby oszczędzać czas, ograniczać koszty wysyłki i emisję dwutlenku węgla.

Pamiętaj, że różne maszyny, atramenty i podłoża dają różne rezultaty. Upewnij się, że wybrałeś odpowiednią technologię i materiał dla swojego projektu. Pamiętaj też, że nie wszystkie drukarki/atramenty są sobie równe – sprawdź źródło druku, aby mieć pewność, że używana jest najlepsza zrównoważona technologia druku wraz z certyfikowanymi ekologicznymi atramentami i odpowiedzialnie pozyskiwanymi materiałami.

Zarządzanie barwą powinno być standardową praktyką zarówno dla społeczności projektantów, jak i drukarzy. Ponieważ nasz przepływ pracy staje się coraz szybszy, brak kontroli barwy u źródła spowoduje większe marnotrawstwo.

Stratę czasu, energii, materiałów i cennych zasobów… a wszystkiego tego można uniknąć, inwestując w najlepsze praktyki, dobrą komunikację kolorystyczną i dokładne zarządzanie barwą.

Zapytaliśmy Olivera Luedtke z ColorGATE, dlaczego należy zarządzać barwą i jak oprogramowanie może w tym pomóc?

„Barwa jest definiowana przez projektanta na początku cyklu produktu, ale w tym momencie projektant zwykle nie wie, w jaki sposób produkt zostanie wydrukowany ani na jakim materiale. Projektant może używać wielu formatów plików, z których wszystkie zawierają ważne informacje dla drukarni. Przełożenie tych danych na właściwy język wydruku wymaga specjalnych kwalifikacji.

ColorGATE wypełnia tę lukę, zarządzając danymi wejściowymi i wyjściowymi, ponieważ kontroluje barwę w całym procesie produkcyjnym, dbając o to, aby wydruk spełniał wszystkie oczekiwania. To skomplikowany proces, a jednak dla świata zewnętrznego wydaje się automatyczny. Barwa, technologia, atramenty i materiały są zrównoważone i zarządzane przy użyciu inteligentnego oprogramowania, które po precyzyjnym dostrojeniu konsekwentnie zapewnia wysoką jakość wydruków”.

Gdy dane wejściowe pasują do danych wyjściowych, koło się zamyka. Gdy wszyscy zainteresowani postępują według zasad, można kontrolować barwę, zapewniając 100% dokładność – zróbmy to dobrze za pierwszym i za każdym kolejnym razem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Kornit.com.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.