Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Coraz szybsze i większe plotery Summa F

Coraz szybsze i większe plotery Summa F

Użytkownicy stołowych ploterów tnąco-frezujących serii F otrzymali upgrade F-Performance. Nowy tryb pracy zwiększa wydajność urządzenia tego belgijskiego producenta nawet o 40 proc. Producent zapowiada także premierę nowego modelu F3232, wyróżniającego się rozmiarem.

Przyspieszenie największy wpływ ma na narzędzia tnące typu Kiss-Cut, używane do wycinania etykiet bez przecięcia papieru podkładowego. Obecnie w skład serii F wchodzą cztery modele: F1612, F1330, F1832 i F2630, dodatkowo w 1. kwartale 2019 r. na rynku pojawią się dwa nowe modele, w tym F3232 – wyróżniający się rozmiarem. Będzie on miał obszar roboczy o szerokości 327 cm (materiał 332 cm) i długości 320 cm. Będzie podzielony na 14 niezależnych stref podsysu, które można będzie niezależnie aktywować i deaktywować. Za podsys będą odpowiadać dwie zewnętrzne pompy. Tryb tandemowy w ploterze Summa F3232 dzieli stół na 2 strefy (przód i tył). Kiedy cięcie zakończy się na jednej strefie i przeniesie się na drugą, wycięty materiał można zdjąć i załadować kolejny do cięcia, itd. Wprowadza to ciągłość pracy urządzenia, co znacząco zwiększa produktywność. Nowy, większy model pozwoli ciąć i obrabiać popularne formaty płyt 3 x 2 metra, całe rollupy i flagi, bannery, tekstylia i inne. Dzięki wielonarzędziowej głowicy w nowym F3232 można zainstalować wszystkie moduły dostępne dla urządzeń Summa F. W standardowej konfiguracji ploter jest wyposażony w moduł noża wleczonego, moduł ADC (funkcja automatycznej kontroli głębokości), kamerę (optyczny system rozpoznawania znaczników i ramek cięcia), oprogramowanie i system bezpieczeństwa użytkownika.

Plotery Summa, które w Polsce są dystrybuowane m.in. przez opolską firmę Atrium, znajdują zastosowanie w wielu branżach: od poligrafii przez reklamę po różnego rodzaju produkcję. Zestaw oferowanych narzędzi pozwala tym maszynom na dopasowanie się do potrzeb konkretnego zadania. Dodatkowe moduły można wybrać w dowolnym momencie, aby rozszerzyć możliwości produkcyjne. Na wielofunkcyjnej głowicy można zamontować trzy różne narzędzia. Po zamontowaniu system automatycznie rozpoznaje typ zamontowanego podzespołu. W centralnej części głowicy znajduje się laserowy wskaźnik ułatwiający pozycjonowanie i określanie rozmiaru materiału. Dodatkowo zainstalowana kamera pozwala na szybkie i dokładne odczytanie znaczników OPOS (cięcia konturowego). Plotery wyposażone są też w optyczny system rozpoznawania różnych znaczników cięcia oraz cięcia formatek na podstawie ramek. Dzięki zróżnicowanemu systemowi prowadzenia mediów możliwe jest skuteczne cięcie materiałów z roli, arkusza czy w postaci płyt (np. formatki PCV). Obszar roboczy stołu jest dostosowany do długich nośników i wynosi w zależności od modelu: 120 x 160, 129 x 305, 184 x 320 i 265 x 305 cm. Pneumatycznie napędzane łapy przytrzymują materiał w trakcie obróbki. System przewijanego stołu „conveyor” pozwala na przesuwanie materiału znacznie dłuższego niż wymiar stołu. Zestaw kołnierzy prowadzących rolę pozwala na precyzyjne prowadzenia materiałów rozwijanych z rolki. Akceleracja głowicy sięga 1G. Dzięki systemowi rozpoznawania narzędzi, ploter ustawia właściwe parametry zaraz po zainstalowaniu narzędzia.

Moduł noża aktywnego oferuje siłę nacisku sięga do 12 kg, a dokładność cięcia wynosi 0,05 mm. Nóż tnący poradzi sobie z cięciem wymagających materiałów dostępnych w postaci roli. Nóż odcinający z pojedynczym ostrzem przetnie także takie materiały jak folie samoprzylepne, cienki karton, tektura. Z kolei nóż odcinający z podwójnym ostrzem pozwala na cięcie jeszcze bardziej wymagających mediów – np. folii magnetycznych i tekstyliów. Ploter umożliwia cięcie tektury falistej, płyt kompozytowych z powleczeniem aluminiowym czy płyt kanalikowych, a także folii odblaskowych stosowanych w drogownictwie. Nóż typu heavy-duty poradzi sobie z najgrubszymi materiałami, może realizować obróbkę np. płyt z tworzyw sztucznych oraz wykładzin czy dywanów. Wreszcie elektroniczny nóż oscylacyjny jest przeznaczony do cięcia tektury falistej i płyt piankowych. Różnorodne narzędzia bigujące pozwalają na obróbkę szerokiej gamy kartonów. Moduł noża wleczonego pozwala na szybkie nanoszenie opisów i cięcie mediów; siła nacisku noża wynosi maksymalnie 600 gram. Wydajna pompa podciśnieniowa wyposażona jest w tłumik. Utrzymuje ona materiał w czasie pracy plotera. Dodatkowo, poprzez nadmuch powietrza pod materiał, ładowanie i ustawianie mediów jest łatwe – automatycznie dopasowujący się zawór tworzy podciśnienie na zadanej szerokości.

Standardowo dostarczanym oprogramowaniem z ploterami Summa jest Axis Control. Pozwala ono w pełni kontrolować parametry urządzenia. Zoptymalizowany system ekranu dotykowego daje możliwość szybkich zmian parametrów pracy plotera. Dodatkowo maszyna wyposażona jest w pilota. SummaFlex to aplikacja pozwalająca na przygotowanie projektu, post-processing oraz import gotowych plików. Obsługiwane są najpopularniejsze formaty z AutoCAD, Adobe Illustrator, CorelDRAW. Program umożliwia płynne włączenie plotera F-Class do już istniejącej infrastruktury sprzętu i oprogramowania w pracowni. Po ustaleniu i zaplanowaniu zadań, system makropoleceń wykona pracę w sposób automatyczny. SummaFlex Pro oferuje także możliwość współpracy z kamerą do rozpoznawania znaczników – systemu OPOS-CAM.

Plotery mają także zamontowany zestaw bezpieczeństwa: laserowe „ogrodzenie” zabezpiecza maszynę i przestrzeń wokół niej w czasie gdy pracuje z pełną mocą, zaś po przekroczeniu bariery przełącza się na tryb bezpieczny.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.