Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Coraz szybsze i większe plotery Summa F

Coraz szybsze i większe plotery Summa F

Użytkownicy stołowych ploterów tnąco-frezujących serii F otrzymali upgrade F-Performance. Nowy tryb pracy zwiększa wydajność urządzenia tego belgijskiego producenta nawet o 40 proc. Producent zapowiada także premierę nowego modelu F3232, wyróżniającego się rozmiarem.

Przyspieszenie największy wpływ ma na narzędzia tnące typu Kiss-Cut, używane do wycinania etykiet bez przecięcia papieru podkładowego. Obecnie w skład serii F wchodzą cztery modele: F1612, F1330, F1832 i F2630, dodatkowo w 1. kwartale 2019 r. na rynku pojawią się dwa nowe modele, w tym F3232 – wyróżniający się rozmiarem. Będzie on miał obszar roboczy o szerokości 327 cm (materiał 332 cm) i długości 320 cm. Będzie podzielony na 14 niezależnych stref podsysu, które można będzie niezależnie aktywować i deaktywować. Za podsys będą odpowiadać dwie zewnętrzne pompy. Tryb tandemowy w ploterze Summa F3232 dzieli stół na 2 strefy (przód i tył). Kiedy cięcie zakończy się na jednej strefie i przeniesie się na drugą, wycięty materiał można zdjąć i załadować kolejny do cięcia, itd. Wprowadza to ciągłość pracy urządzenia, co znacząco zwiększa produktywność. Nowy, większy model pozwoli ciąć i obrabiać popularne formaty płyt 3 x 2 metra, całe rollupy i flagi, bannery, tekstylia i inne. Dzięki wielonarzędziowej głowicy w nowym F3232 można zainstalować wszystkie moduły dostępne dla urządzeń Summa F. W standardowej konfiguracji ploter jest wyposażony w moduł noża wleczonego, moduł ADC (funkcja automatycznej kontroli głębokości), kamerę (optyczny system rozpoznawania znaczników i ramek cięcia), oprogramowanie i system bezpieczeństwa użytkownika.

Plotery Summa, które w Polsce są dystrybuowane m.in. przez opolską firmę Atrium, znajdują zastosowanie w wielu branżach: od poligrafii przez reklamę po różnego rodzaju produkcję. Zestaw oferowanych narzędzi pozwala tym maszynom na dopasowanie się do potrzeb konkretnego zadania. Dodatkowe moduły można wybrać w dowolnym momencie, aby rozszerzyć możliwości produkcyjne. Na wielofunkcyjnej głowicy można zamontować trzy różne narzędzia. Po zamontowaniu system automatycznie rozpoznaje typ zamontowanego podzespołu. W centralnej części głowicy znajduje się laserowy wskaźnik ułatwiający pozycjonowanie i określanie rozmiaru materiału. Dodatkowo zainstalowana kamera pozwala na szybkie i dokładne odczytanie znaczników OPOS (cięcia konturowego). Plotery wyposażone są też w optyczny system rozpoznawania różnych znaczników cięcia oraz cięcia formatek na podstawie ramek. Dzięki zróżnicowanemu systemowi prowadzenia mediów możliwe jest skuteczne cięcie materiałów z roli, arkusza czy w postaci płyt (np. formatki PCV). Obszar roboczy stołu jest dostosowany do długich nośników i wynosi w zależności od modelu: 120 x 160, 129 x 305, 184 x 320 i 265 x 305 cm. Pneumatycznie napędzane łapy przytrzymują materiał w trakcie obróbki. System przewijanego stołu „conveyor” pozwala na przesuwanie materiału znacznie dłuższego niż wymiar stołu. Zestaw kołnierzy prowadzących rolę pozwala na precyzyjne prowadzenia materiałów rozwijanych z rolki. Akceleracja głowicy sięga 1G. Dzięki systemowi rozpoznawania narzędzi, ploter ustawia właściwe parametry zaraz po zainstalowaniu narzędzia.

Moduł noża aktywnego oferuje siłę nacisku sięga do 12 kg, a dokładność cięcia wynosi 0,05 mm. Nóż tnący poradzi sobie z cięciem wymagających materiałów dostępnych w postaci roli. Nóż odcinający z pojedynczym ostrzem przetnie także takie materiały jak folie samoprzylepne, cienki karton, tektura. Z kolei nóż odcinający z podwójnym ostrzem pozwala na cięcie jeszcze bardziej wymagających mediów – np. folii magnetycznych i tekstyliów. Ploter umożliwia cięcie tektury falistej, płyt kompozytowych z powleczeniem aluminiowym czy płyt kanalikowych, a także folii odblaskowych stosowanych w drogownictwie. Nóż typu heavy-duty poradzi sobie z najgrubszymi materiałami, może realizować obróbkę np. płyt z tworzyw sztucznych oraz wykładzin czy dywanów. Wreszcie elektroniczny nóż oscylacyjny jest przeznaczony do cięcia tektury falistej i płyt piankowych. Różnorodne narzędzia bigujące pozwalają na obróbkę szerokiej gamy kartonów. Moduł noża wleczonego pozwala na szybkie nanoszenie opisów i cięcie mediów; siła nacisku noża wynosi maksymalnie 600 gram. Wydajna pompa podciśnieniowa wyposażona jest w tłumik. Utrzymuje ona materiał w czasie pracy plotera. Dodatkowo, poprzez nadmuch powietrza pod materiał, ładowanie i ustawianie mediów jest łatwe – automatycznie dopasowujący się zawór tworzy podciśnienie na zadanej szerokości.

Standardowo dostarczanym oprogramowaniem z ploterami Summa jest Axis Control. Pozwala ono w pełni kontrolować parametry urządzenia. Zoptymalizowany system ekranu dotykowego daje możliwość szybkich zmian parametrów pracy plotera. Dodatkowo maszyna wyposażona jest w pilota. SummaFlex to aplikacja pozwalająca na przygotowanie projektu, post-processing oraz import gotowych plików. Obsługiwane są najpopularniejsze formaty z AutoCAD, Adobe Illustrator, CorelDRAW. Program umożliwia płynne włączenie plotera F-Class do już istniejącej infrastruktury sprzętu i oprogramowania w pracowni. Po ustaleniu i zaplanowaniu zadań, system makropoleceń wykona pracę w sposób automatyczny. SummaFlex Pro oferuje także możliwość współpracy z kamerą do rozpoznawania znaczników – systemu OPOS-CAM.

Plotery mają także zamontowany zestaw bezpieczeństwa: laserowe „ogrodzenie” zabezpiecza maszynę i przestrzeń wokół niej w czasie gdy pracuje z pełną mocą, zaś po przekroczeniu bariery przełącza się na tryb bezpieczny.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas zbliżających się targów Festiwal Marketingu (Warszawa, Hala Expo XXI, 14–15 września 2022 r.) firma Atrium Centrum Ploterowe zaprezentuje bogaty wybór maszyn ze swojego portfolio. Promowane rozwiązania są przeznaczone do różnorodnych zastosowań – m.in. do zadruku tkanin w technologii DTF, grafik wielkoformatowych, gadżetów. Co jeszcze zobaczymy na stoisku Atrium?

Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO) ogłosiła, że nowy ślad CO2 dla tektury falistej wynosi 491 kg CO2e/t, wykazując znaczną poprawę w porównaniu z 531 kg CO2e/t w ocenie z roku 2018. Wynik ten odzwierciedla ciągłe wysiłki podejmowane przez europejską branżę tektury falistej i dostawców papieru w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko.

Grafmasz wprowadził do oferty kolejny model plotera tnącego marki Sinajet – 0912 MT. To zautomatyzowane urządzenie wyposażone w multigłowicę z różnymi narzędziami tnącymi oraz trzema narzędziami bigującymi z serwomechanizmem obsługuje arkusze o wymiarach 1220 × 900 mm i grubości nawet do 20 mm.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.