Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Oceniaj puszkę po… nadruku

Oceniaj puszkę po… nadruku

Wiadomo powszechnie, że tworzywa sztuczne, zwłaszcza jednorazowego użytku, są szkodliwe dla środowiska, a puszki aluminiowe to opakowania niemal w 100% odzyskiwalne. Dlaczego więc tak wielu producentów nadal używa plastikowych etykiet termokurczliwych do ich dekoracji? W dążeniu do tworzenia bardziej zrównoważonych opakowań lepszym rozwiązaniem jest nadruk bezpośredni. System do cyfrowego drukowania bezpośrednio na aluminiowych puszkach znajdziemy m.in. w ofercie angielskiej firmy Tonejet.

Puszki aluminiowe są popularnym, przyjaznym dla środowiska opakowaniem piw, napojów gazowanych, a nawet wina i wody. Łatwo zrozumieć, dlaczego tak wielu mniejszych producentów napojów chętnie je wykorzystuje i aktywnie poszukuje pomysłu na redukcję wielkości zamówień tradycyjnie zadrukowanych puszek (obecnie jest to zwykle powyżej 100 tys. sztuk).

Jedną z popularnych metod dekoracji puszek jest użycie etykiety termokurczliwej lub wrażliwych na nacisk (PSL, pressure sensitive label). Jednakże są one wykonane z tworzyw sztucznych, które zwiększają wolumen materiałów trudnych do odzysku. Etykiety termokurczliwe zapewniają co prawda efekt dekoracyjny, jednak świadomi konsumenci nie cenią ich zbyt wysoko, nie dają one bowiem wrażenia produktu premium, a za takie chcą zwykle uchodzić produkty rzemieślnicze.

W świecie, w którym coraz częściej zwracamy uwagę na zrównoważony rozwój, owijanie aluminium (materiału, który można poddawać recyklingowi w nieskończoność) w plastik jest fatalnym rozwiązaniem. Jednakże pojawiła się alternatywa – bezpośredni druk cyfrowy, który nie obniża wartości recyklingowej aluminium i nie kosztuje tak dużo, jak mogłoby się wydawać.

System do bezpośredniego cyfrowego druku na puszkach aluminiowych Tonejet Cyclone pozwala na zadruk całych palet „surowych” puszek. Poza tym dzięki wykorzystaniu tego samego zewnętrznego lakieru, który jest stosowany we wszystkich fabrykach puszek na świecie, puszki zadrukowane cyfrowo wyglądają tak samo jak tradycyjne puszki, ale w 100% nadają się do recyklingu.

O potencjale tej technologii może zaświadczyć np. kanadyjski dostawca opakowań dla browarów kraftowych Solucan, który od lutego 2020 r. zaopatruje w cyfrowo zadrukowane puszki liczne browary rzemieślnicze. Okazuje się, że coraz więcej klientów wybiera to bardziej zrównoważone rozwiązanie, rezygnując z tradycyjnych etykiet termokurczliwych. Drugim czynnikiem przemawiającym za drukiem cyfrowym jest obniżenie kosztów produkcji, zwłaszcza przy krótszych seriach, z zachowaniem równie wysokiej jakości nadruku jak w metodach tradycyjnych.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Oferująca usługi druku na różnych podłożach, w tym drewnie i tworzywie, firma Verhoef z Veldhoven (południe Królestwa Niderlandów) dwa lata temu zainstalowała maszynę Fujifilm Acuity B1 z opcją białego tuszu. Celem inwestycji było obniżenie kosztów produkcji oraz zwiększenie jej jakości i tempa.

Rusza czwarta edycja Polish Graphic Design Awards – największego konkursu poświęconego komunikacji wizualnej i projektowaniu graficznemu w Polsce. W rywalizacji, której patronuje „Świat DRUKU”, mogą wziąć udział projekty zrealizowane, wdrożone lub upublicznione między 1 stycznia a 31 grudnia 2020 r., reprezentujące wszystkie istniejące dziedziny designu wizualnego (np. plakaty, kroje pism, ilustracje, wydawnictwa, magazyny i gazety, infografiki, wayfinding, opakowania, motion graphics, digital media, a także projektowanie eksperymentalne i studenckie). Ostateczny termin zgłoszeń upływa 1 maja 2021 r. (do 1 marca obowiązuje cennik promocyjny). Finał konkursu zaplanowano na czerwiec br.

Firma Gallus w dniach 3 i 4 marca br. organizuje wirtualne wydarzenie o nazwie Gallus High Performance Day. Celem dni otwartych jest prezentacja portfolio cyfrowych i konwencjonalnych systemów do druku etykiet – Gallus Labelfire, Gallus Labelmaster oraz Gallus RCS 430.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.