Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Papierowe kubki niemal bez tworzyw sztucznych

Papierowe kubki niemal bez tworzyw sztucznych

Stora Enso wprowadziła na rynek rozwiązanie przeznaczone m.in.do produkcji opakowań wykonanych z kartonu typu FSB (foodservice board) oraz innych zastosowań, np. do wytwarzania jednorazowych kubków papierowych. UltraThinPE Tec to wg producenta najcieńsza polimerowa powłoka barierowa dostępna na rynku, która ma w znaczący sposób zredukować udział plastiku w ww. produktach (udział tworzyw sztucznych w jednorazowych kubkach bazujących na papierze nie przekroczy 5%).

Obecnie technologia ta znajduje zastosowanie przy wytwarzaniu przez Stora Enso powłok UltraThinPE, będących składnikiem kartonu Cupforma, skierowanego na rynek kubków papierowych.

Tektura wykorzystywana do wytwarzania papierowych kubków wymaga specjalnej warstwy barierowej. Zazwyczaj jest ona wykonana z plastiku, który ma zabezpieczać znajdujący się w środku płyn i zapewniać funkcjonalność przy przetwarzaniu podłoża. Stora Enso podkreśla, że UltraThinPE Tec znacząco poprawia proekologiczne walory wykonanych z jej udziałem kubków – dzięki temu znajdująca się w nich warstwa tworzywa sztucznego jest najcieńsza i najlżejsza ze wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań. W efekcie redukowany jest całkowity ślad węglowy, związany z wytworzeniem i eksploatacją finalnego produktu.

Jak podaje Stora Enso, w porównaniu z produktami bazującymi na kartonie Cupforma Natura PE lub PE Green PE (gdzie gramatura bariery wynosi min. 15 g/m2), rozwiązanie UltraThinPE Tec obniża wagę plastikowej warstwy nawet o 40%. W efekcie udział tektury w finalnym produkcie może być zwiększony nawet do ponad 95%. Jednoczesna redukcja udziału tworzyw sztucznych do mniej niż 5% wspiera właścicieli marek w spełnieniu restrykcyjnych wymagań odnośnie produktów opakowaniowych, jakie obowiązują w części krajów europejskich. Stora Enso podkreśla, że w efekcie powłoka UltraThinPE Tec może znacząco obniżyć stawkę EPR (rozszerzonej odpowiedzialności producenta) – nawet do 75% – w krajach takich jak Niemcy.

Produkty typu FSB wykonane z udziałem powłoki UltraThinPE Tec mogą być poddane recyklingowi wraz z kartonem i papierem – w zależności od lokalnych przepisów, systemów zbierania odpadów oraz infrastruktury dla sortowania śmieci. Ponieważ UltraThinPE Tec jest powłoką jednostronną, o minimalnym udziale plastiku, upraszcza ona też proces recyklingu kartonów FSB w standardowych zakładach odzysku, w przypadku łączenia ich z innymi opakowaniami papierowymi i kartonowymi.

„Znając docelowe zastosowanie finalnego produktu, np. jednorazowego papierowego kubka (w którym napój z założenia znajduje się przez krótki czas), możemy zaprojektować powłoki z minimalnym, niezbędnym udziałem danego materiału. W tym celu testujemy i sprawdzamy dokładną ilość surowca adekwatną do finalnej aplikacji. UltraThinPE Tec umożliwia właścicielom marek realizację założonych przez nich celów środowiskowych, zwłaszcza w kontekście redukowania ilości tworzyw sztucznych wprowadzanych na rynek. Jednocześnie pozwala na zachowanie najwyższych standardów finalnego produktu, tj. papierowego kubka, jego higieny i bezpieczeństwa” – mówi Tuomas Puonti, Vice President odpowiedzialny w Stora Enso za linie produktowe LBB Fresh & FSB.

Z punktu widzenia producentów i przetwórców, opakowania wykonane z kartonu Cupforma zawierającego powłokę UltraThinPE Tec zachowują się w procesie produkcyjnym podobnie jak materiały, w których znalazła zastosowanie tradycyjna powłoka polimerowa. Stora Enso zapewnia, że użytkownicy mogą tu liczyć na najwyższe standardy w kontekście barierowości, możliwość zgrzewania na gorąco oraz krótki czas wprowadzenia produktu na rynek. Powłoki UltraThinPE Tec są wytwarzane w zakładach Stora Enso w Imatra (Finlandia) oraz w Forshaga (Szwecja).

Seria kartonów Cupforma, w których znajdują zastosowanie, to wytwarzane przez Stora Enso materiały o niskim śladzie węglowym, skierowane na rynek kubków papierowych, których parametry – jak zapewnia producent – zostały zoptymalizowane z myślą o recyklingu. Składają się na nią: Cupforma Natura – do zastosowań gastronomicznych (np. na gorące napoje) oraz Cupforma Special – do sprzedaży detalicznej produktów spożywczych (np. lodów). Jak podaje Stora Enso, drugi z wymienionych kartonów jest najbardziej efektywnym materiałowo podłożem, przeznaczonym do tego typu zastosowań.

  • Obecnie 2 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 2/5 (1 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Na skokowe podwyżki cen papieru narzekają nie tylko wydawcy prasowi – odczuwają je także firmy z branży reklamy zewnętrznej oraz reklamodawcy. Jak w rozmowie z portalem wirualnemedia.pl podkreśla Marcin Stan z zarządu Cityboard Media, drożeje też prąd i paliwo, więc koszty kampanii idą w górę, a przy obecnym poziomie inflacji nie ma ekonomicznej możliwości, aby ceny usług outdoorowych pozostały w miejscu.

Drukarnia Etilab z Żor, specjalizująca się w cyfrowej produkcji wysokoprzetworzonych etykiet samoprzylepnych, zwiększyła możliwości produkcyjne dzięki inwestycjom. W 2021 r. podwojono prędkość pracującej w zakładzie od czterech lat 5-kolorowej suchotonerowej maszyny Xeikon 3030 z kolorem białym, podwyższając ją do modelu 3300, a także zakupiono nową linię wykańczającą DC350 tej samej marki.

Europejski Związek Producentów Kartonów i Pudełek Składanych Pro Carton poinformował, że otwarto publiczne głosowanie w dwóch europejskich konkursach na zrównoważony projekt opakowania z tektury – European Carton Excellence Award i przeznaczonym dla młodych twórców Pro Carton Young Designer Award. Głos można oddać do 26 sierpnia br. Finał konkursu zaplanowano 15 września podczas uroczystej gali w Krakowie.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.