Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Pierwsza w Polsce maszyna drukująca Full LED w drukarni Eticod

Pierwsza w Polsce maszyna drukująca Full LED w drukarni Eticod

Aron Huć przy maszynie BOBST M5 430 z technologią UV LED Phoseon

Drukarnia etykiet Eticod na początku roku zainstalowała, 10-kolorową maszynę BOBST M5 430 z technologią UV LED Phoseon. Inwestycja w nowoczesny system utwardzania została podjęta, by zredukować emisję szkodliwych związków i wpisuje się w politykę firmy, dla której bardzo istotny jest aspekt proekologiczny działalności.

Eticod to rodzinna firma, która została założona w 1994 r. i specjalizuje się w produkcji etykiet samoprzylepnych. W jej portfolio znajdują się etykiety drukowane na folii, papierze i materiałach strukturalnych, a także etykiety wielowarstwowe typu Peel off, bilety i etykiety o specjalnym zastosowaniu. Klientami drukarni są m.in. największe europejskie marki. W 2020 r. ponad 40% produkcji trafiło na eksport, na cztery kontynenty. Siedziba firmy znajduje się w Katowicach w bardzo nowoczesnym budynku, zaprojektowanym z uwzględnieniem wszelkich dostępnych proekologicznych rozwiązań. Został on wyposażony m.in. w pompy ciepła, centralny system chłodzenia i panele fotowoltaiczne. Park maszynowy Eticodu składa się z pięciu nowoczesnych maszyn fleksograficznych oraz dwóch maszyn cyfrowych. Najnowsza maszyna zawiera LED-owy system utrwalania farb, który przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwego CO2. Ponadto żadna z pracujących tam maszyn nie ma swojej chłodziarki – woda w naturalny sposób jest chłodzona w ziemi, a następnie wprowadzana do centralnego systemu w fabryce, służącego do chłodzenia maszyn oraz budynku w okresie letnim.

Zakupiona niedawno maszyna BOBST M5 430 z technologią UV LED Phoseon zużywa ok. 60% mniej prądu od urządzenia tej samej specyfikacji wyposażonej w konwencjonalne lampy UV. Jak podkreśla Aron Huć, współwłaściciel firmy Eticod, na przestrzeni roku mowa więc o oszczędnościach rzędu 50 kWh lub o 200 tonach CO2. „System Phoseon UV LED zapewnia natychmiastowe i wydajne suszenie na wszystkich kolorach i na każdej prędkości. Fakt, iż nie potrzebujemy żadnych zapasowych żarników, ani żadnych części zapasowych, mając na względzie żywotność lamp UV LED Phoeson – aż do 60 tys. godzin operacyjnych, daje nam pewność bezpieczeństwa naszej produkcji. Lampy LED UV nie emitują ozonu, więc nie potrzebujemy żadnego systemu odciągu. Ta technologia nie tylko służy ochronie środowiska, ale również pozytywnie wpływa na finanse, zdrowie i bezpieczeństwo w naszej fabryce’’ – tak Aron Huć opisuje technologię suszenia UV LED amerykańskiego producenta.

Phoseon Technology Inc. była pierwszą na świecie, która w 2002 r. zaprezentowała lampy UV LED dla przemysłu. Ich żywotność sięga około 60 tys. godzin operacyjnych, co po przeliczeniu daje 15–20 lat pracy na maszynie fleksograficznej.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.