Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Prezentacje rozwiązań Agfa przeznaczonych dla wielkoformatowego druku inkjetowego

Prezentacje rozwiązań Agfa przeznaczonych dla wielkoformatowego druku inkjetowego

Ploter Oberon RTR3300
Fot. Agfa

Wobec odwołania dwóch istotnych imprez targowych, poświęconych drukowi cyfrowemu – Fespa i Printing United – firma Agfa podjęła decyzję o zaprezentowaniu przygotowanych z myślą o nich rozwiązań w sposób wirtualny. W dniach 6–9 października br. w jej centrali w Mortsel odbył się cykl webinariów pod wspólną nazwą Studio 5D10 (nawiązano w ten sposób do numeru stoiska firmy na odwołanych targach Fespa), poświęconych z jednej strony – nowościom w ofercie belgijskiego producenta (z których najważniejsza to ploter Jeti Tauro H3300 S LED), z drugiej – jej kompleksowej ofercie w zakresie wielkoformatowego druku cyfrowego, skierowanej do drukarń offsetowych, producentów i przetwórców tektury falistej oraz firm wykorzystujących technikę inkjet UV w aplikacjach przemysłowych.

Agfa poinformowała również, że dwa plotery z jej oferty – Jeti Tauro H3300 LED i Oberon RTR3300, otrzymały nagrody za „Produkt roku”, przyznane przez Printing United Alliance. Z myślą o osobach, które nie mogły śledzić webinariów na żywo, zostały one udostępnione na stronie producenta (wymagana jest uprzednia rejestracja).

Prowadzący wszystkie trzy sesje Koen Steert – szef sprzedaży rozwiązań Sign & Display firmy Agfa na rynku europejskim podkreślał, że pomimo pandemii stara się ona normalnie funkcjonować, dostarczając wciąż na rynek nowe i udoskonalone rozwiązania w zakresie wielkoformatowego druku inkjetowego. Stąd m.in. nieprzerwanie realizowane działania badawczo-rozwojowe, których efekty – jak zapowiedziano podczas webinariów – ujrzą światło dzienne już niebawem. W kontekście zapowiedzi produktowych Tom Vermeulen – szef jednostki biznesowej Inkjet Sign & Display wspomniał m.in. o planowanych rozwiązaniach skierowanych na rynek soft signage, jak też o nowych aplikacjach przemysłowych, wykonywanych z udziałem specjalnie recepturowanych przez firmę Agfa atramentów inkjetowych UV i powstałych z jej partnerami technologicznymi z poszczególnych segmentów rynkowych. Podkreślał, że wiele innowacji wprowadzanych jest na podstawie opinii i doświadczeń klientów, którzy oczekują coraz wyższej wydajności, automatyzacji (w zakresie podawania i odbierania mediów) oraz jakości obrazowania.
Jeti Tauro H3300 S LED – nowy przemysłowy ploter hybrydowy już w ofercie firmy Agfa

W przededniu projektu Studio 5D10 firma Agfa poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty nowego, hybrydowego plotera – Jeti Tauro H3300 S LED. Jak przekonywała podczas pierwszego z webinariów, skierowanego do drukarń offsetowych, Reinhilde Alaert – Product Manager w dziale Sign & Display firmy Agfa, nowe urządzenie (oznaczone symbolem „S” – standard) ma być bazowym rozwiązaniem pozwalającym firmom na wejście na rynek przemysłowego druku wielkoformatowego, a jednocześnie – na rozbudowę maszyny (nawet do najszybszej, w pełni zautomatyzowanej wersji) wraz z rosnącymi potrzebami użytkownika i jego klientów. Ploter drukuje w trybie 6-kolorowym z opcjonalną bielą i primerem, oferując prędkość do 302 m2/h. Producent zaznacza, że maszyna zapewnia bardzo krótki czas rozruchu oraz równie szybką i łatwą konserwację, jak jej bardziej rozbudowana wersja, przy podobnym poziomie automatyzacji całego rozwiązania. Ploter Jeti Tauro H3300 S LED będzie dostępny w sześciu wariantach, z których cztery dedykowane są aplikacjom z zastosowaniem kartonu – od wersji ręcznej do w pełni zautomatyzowanej. Model w 3/4 zautomatyzowany uwzględnia przy tym moduł ABF (automatic board feeder), który – jak podkreśla Agfa – jest szczególnie przydatny do realizacji krótszych serii, gdyż pozwala na szybkie i wydajne przezbrojenie urządzenia w kontekście różnych typów podłoży i ich formatów. Dwie pozostałe wersje (master roll-to-roll i light roll-to-roll) bazują na technologii druku zwojowego.
Podobnie jak wszystkie maszyny inkjetowe Agfa, nowy ploter jest sterowany systemem workflow Asanti, zaprojektowanym z myślą o druku wielkoformatowym. Jak podkreśla Agfa, oprogramowanie to kontroluje i automatyzuje cały proces poligraficzny – od etapu prepress na finalnej obróbce skończywszy, zapewniając stabilność kolorystyczną i optymalizując zużycie atramentu.
Inkjet w drukarni offsetowej...
Dwa ostatnie aspekty przewijały się podczas Studia 5D10 bardzo często, ale szczególny nacisk na nie położono w trakcie pierwszego webinarium, skierowanego do drukarń offsetowych, które myślą o rozbudowie portfolio swoich usług o wielkoformatowy druk inkjetowy. Reinhilde Alaert zwracała uwagę na fakt, że tego rodzaju hybrydowa produkcja (obejmująca technologię konwencjonalną i cyfrową) stanowi duże wyzwanie, gdyż uwzględnia zastosowanie różnych podłoży i technik drukowania, a przy tym wymaga zachowania idealnego pasowania barwnego, zwłaszcza w odniesieniu do kolorów firmowych czy specjalnych, nanoszonych na różne typy mediów. Podkreślała również, że skierowane do tego segmentu rynkowego maszyny Agfa bazują na technologii Thin Ink Layer, która ma zapewniać zoptymalizowane zużycie atramentu, a w konsekwencji – niski całkowity koszt eksploatacji urządzeń cyfrowych.
O zaletach wynikających z rozbudowy parku offsetowego o rozwiązania cyfrowe mówił podczas webinarium m.in. Dominique Robert – dyrektor francuskiej drukarni Créavi, specjalizującej się w produkcji typu POS. Firma jest użytkownikiem dwóch rozwiązań Jeti Tauro H3300 (6- i 4-kolorowego), ceniąc sobie – jak zapewniał jej szef – takie ich aspekty: wysoka automatyzacja, szybkie przezbrojenie, niskie koszty operacyjne oraz proekologiczność i ekonomia, wynikające z zastosowania technologii UV LED. W ciągu roku firma zadrukowuje ok. 3,5 mln m2 podłoży, z czego 75% – w technologii cyfrowej.
... i w druku na tekturze falistej
Drugi dzień webinariów z cyklu Studio 5D10 poświęcony był rynkowi zadrukowywania i przetwarzania tektury falistej. Poza grupą przedstawicieli europejskiego oddziału firmy Agfa, wziął w niej udział Jason Hamilton – Director Strategic Marketing & Senior Solutions Architect z Centrum Technologicznego firmy w Toronto (Kanada). W specjalnie przygotowanej prezentacji, zatytułowanej „From flat to finish”, przedstawił różne aplikacje realizowane z wykorzystaniem tektury falistej przy pomocy rozwiązań Agfa, zwłaszcza w kontekście realizowanych przez koncerny strategii marketingowych i sprzedażowych. Tu również głos oddano użytkownikom maszyn i oprogramowania Asanti. Elaine Scrima – wiceprezes ds. operacyjnych GSP Retail, mówiła o doświadczeniach przy wykorzystywaniu ploterów Jeti Tauro w wysokonakładowej produkcji materiałów POS i displejów. Podkreślała przy tym, że technologia cyfrowa obecna jest w firmie, określającej samą siebie jako „solutions provider” (dostawca kompleksowych rozwiązań), od 15 lat i z powodzeniem użytkowana w czterech jej lokalizacjach na obszarze USA.

Dwie prestiżowe nagrody Printing United Alliance dla rozwiązań Agfa
Webinaria zbiegły się w czasie z przyznaniem nagród za „Produkt roku” przez stowarzyszenie Printing United Alliance (powstałe w maju br. po połączeniu SGIA i Printing Industries of America). Dwie z nich trafiły do firmy Agfa. Ploter Jeti Tauro H3300 LED został uznany za najlepszą maszynę w kategorii wysokonakładowych rozwiązań hybrydowych/płaskich, bazujących na technice UV. Natomiast wprowadzony niedawno do oferty firmy Agfa ploter Oberon RTR3300 otrzymał nagrodę dla najlepszego urządzenia UV typu „roll to roll” o szerokości ponad 80 cali. To ostatnie było kilkukrotnie wymieniane podczas webinariów jako pierwsze z nowej rodziny ploterów wielkoformatowych (obok serii Anapurna i Jeti). Jak podkreśla producent, Oberon RTR3300 (oferowany w wersji 6-kolorowej i 4-kolorowej z dodatkową bielą) łączy w sobie wysoką wydajność i jakość reprodukcji z bardzo szerokim spektrum obsługiwanych podłoży oraz prostotą w użytkowaniu. Maszyna wkrótce będzie miała swoją oficjalną północnoamerykańską premierę podczas wirtualnego wydarzenia Printing United Digital Experience.
Rozwiązania Agfa do specjalistycznych zastosowań przemysłowych
Trzeci, ostatni dzień Studia 5D10 poświęcony był różnorodnym, także specjalistycznym zastosowaniom rozwiązań firmy Agfa, wykorzystywanym m.in. na szeroko rozumianym rynku przemysłowym. Zaprezentowana została tu część laboratoryjna i produkcyjna zakładów w Mortsel, gdzie powstają atramenty UV dedykowane poszczególnym aplikacjom, niejednokrotnie dostosowywane do indywidualnych potrzeb partnerów technologicznych firmy bądź użytkowników końcowych. Wspomniano o sojuszach strategicznych, jakie Agfa zawiera na różnych rynkach m.in. laminatów podłogowych (od niedawna jest ona też członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Laminatów Podłogowych) czy produktów wykonanych ze skóry (w ramach projektu Alusa). Jak zapewniali prowadzący, również w tym obszarze firma nieustannie dąży do wprowadzania na rynek nowych, innowacyjnych rozwiązań, wspierających i automatyzujących procesy wytwórcze, których integralną część stanowi druk w technice inkjet UV.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.