Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Recykling kartonów po napojach

Recykling kartonów po napojach

Dzięki wspólnej, wynoszącej ok. 29 mln euro inwestycji firm Tetra Pak i Stora Enso, w Ostrołęce rozpoczyna działanie nowoczesna linia do recyklingu kartonów po napojach. Pozwoli ona potroić moce przerobowe recyklingu wspomnianych opakowań w kraju z 25 tys. do 75 tys. ton w skali roku. Zapewni możliwość przyjęcia całego wolumenu kartonów po napojach sprzedawanych w Polsce, a także dodatkowych wolumenów z sąsiednich krajów, w tym Czech, Węgier, Słowacji, Łotwy, Estonii i Litwy.

Ta nowoczesna instalacja prowadzi wyłącznie rozdział materiałów z kartonów po napojach i oddziela włókna od polimerów i aluminium. Włókna są następnie poddawane recyklingowi na materiały służące do produkcji opakowań, co skutecznie przyczynia się do zamknięcia obiegu poprzez przekształcanie zużytych opakowań papierowych w nowe materiały opakowaniowe powstające z odzyskanego surowca. Zakres działań nowego zakładu został poszerzony dzięki udziałowi czeskiej spółki Plastigram Industries, która wspólnie z Tetra Pak wprowadza na skalę przemysłową rozwiązanie służące do przekształcania frakcji polyAl w nowe produkty (polyAl to składowa niewłóknista opakowań kartonowych; oznacza warstwy poliolefin i aluminium, które służą jako bariera dla tlenu i wilgoci oraz chronią żywność opakowaną w aseptyczne opakowania kartonowe).

„Od kilkudziesięciu lat pracujemy nad zwiększeniem mocy przerobowych recyklingu kartonów po napojach, inwestując w nowy sprzęt i zakłady wspólnie z podmiotami zajmującymi się recyklingiem, dostawcami technologii i innymi partnerami. W 2022 r. firma Tetra Pak przeznaczyła na projekty zbiórki i recyklingu odpadów na całym świecie prawie 30 mln euro, a w kolejnych latach planuje zwiększyć tę kwotę i inwestować nawet 40 mln euro rocznie. W ramach Alliance for Beverage Cartons and the Environment (ACE) wspieramy dążenie branży do tego, aby do 2030 r. zwiększyć unijny wskaźnik zbiórki kartonów po napojach do recyklingu do 90% i wskaźnik recyklingu do 70%. Z radością stwierdzam, że nasza współpraca ze spółką Stora Enso przekłada się na otwarcie jednego z największych ośrodków recyklingu kartonów po napojach w Europie i przyczynia się do osiągnięcia tego celu. Jest to także doskonały przykład na to, że działania systemowe i partnerstwa pomagają w zatrzymaniu w obiegu wysokiej jakości materiałów odnawialnych, takich jak włókna papieru z kartonów po żywności płynnej” – komentuje Lars Holmquist, EVP Sustainability & Communications w Tetra Pak.

„Cieszymy się, widząc rezultaty naszej bliskiej współpracy z firmą Tetra Pak, której działalność – podobnie jak Stora Enso – opiera się na opracowywaniu zrównoważonych rozwiązań. Nowoczesna linia stanowi istotny wkład w europejskie moce przerobowe recyklingu i kolejny krok w drodze do obiegu zamkniętego opakowań konsumenckich. Oprócz poszerzenia dotychczasowego zakresu działalności naszego zakładu produkcyjnego w Polsce, uruchomiona linia pozwoli znacząco zbliżyć się do osiągnięcia celów dotyczących recyklingu i ograniczenia ilości odpadów określonych w unijnym projekcie rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych” – mówi Hannu Kasurinen, EVP Packaging Materials w Stora Enso.

Nowa linia ma przyspieszyć recykling kartonów po napojach w całej Europie Środkowej i Wschodniej i sygnalizuje gotowość branży do wspierania realizacji celów dotyczących obiegu zamkniętego określonych w unijnym projekcie rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (Packaging and Packaging Waste Regulation, PPWR), a także podkreśla kluczową rolę, jaką odgrywa recykling w zielonej transformacji w sektorze opakowań żywności. Branża zainwestowała już około 200 mln euro w zwiększenie mocy przerobowych recyklingu kartonów po napojach w UE i planuje zainwestować dodatkowe 120 mln euro do 2027 r.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.