Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Serwach rozbudowuje potencjał w obszarze zadruku tektury falistej

Serwach rozbudowuje potencjał w obszarze zadruku tektury falistej

Maszyna fleksograficzna Chroma High Tech będzie wyposażona w pięć zespołów drukujących i liczne opcje automatyzujące pracę

Fot. Koenig & Bauer (CEE)

Rodzinna firma Serwach z Goleniowa zakontraktowała w ostatnim czasie nową, 5-kolorową maszynę fleksograficzną Chroma High Tech marki Koenig & Bauer Celmacch. Wyposażona w pięć zespołów drukujących i liczne opcje automatyzujące pracę, zostanie tu dostarczona w 4. kwartale br., znacząco – co podkreśla Piotr Serwach, właściciel przedsiębiorstwa – zwiększając potencjał wytwórczy firmy w obszarze opakowań z tektury falistej. Będzie zarazem kolejnym rozwiązaniem Koenig & Bauer, jakie rozpocznie pracę w tej dynamicznie rozwijającej się drukarni opakowaniowej.

Historia firmy Serwach sięga 1996 r., jej założycielem był Stanisław Serwach – ojciec Piotra, obecnego właściciela i prezesa zarządu. Od początku specjalizuje się ona w drukowaniu i przetwórstwie różnego typu opakowań, przede wszystkim z tektury falistej (stanowią one aż ok. 90% oferowanego przez firmę asortymentu). Serwach obsługuje klientów z różnych segmentów rynkowych, m.in. z branż spożywczej, chemicznej, kosmetycznej i motoryzacyjnej. Obecnie ok. 30% jej produkcji trafia na eksport, głównie do krajów z Europy. Z roku na rok generuje dynamiczne wzrosty – tylko w latach 2020-2022 jej roczne przychody ze sprzedaży opakowań zwiększyły się o ok. 30%.

Piotr Serwach przewiduje, że udział eksportu będzie zwiększany, także dzięki realizowanym obecnie inwestycjom. Rozłożony na 10 lat plan rozwojowy zakłada dalszą rozbudowę powierzchni produkcyjnej (obecnie realizowanej w halach o łącznym metrażu wynoszącym ponad 30 tys. m2) oraz inwestycje w nowoczesne rozwiązania sprzętowe, zwiększające potencjał wytwórczy, wydajność i elastyczność produkcji; maszyna Chroma High Tech jest tu bardzo ważnym elementem. „Dzięki niej znacząco zwiększymy nasz potencjał produkcyjny w zakresie opakowań z tektury falistej, na które popyt nie maleje. Nowa maszyna zastąpi docelowo dwa starsze rozwiązania, a ponadto wpisuje się w nasze działania, których celem jest automatyzacja procesów. Bardzo nam się podoba idea Przemysłu 4.0 i konsekwentnie wdrażamy zbieżne z nią elementy także w naszej fabryce. Po wybudowaniu nowej hali i zaadaptowaniu kolejnego, istniejącego już budynku udało nam się zgromadzić wszystkie procesy wytwórcze w ramach jednego, zintegrowanego zakładu produkcyjnego. Pracujemy w oparciu o światowe normy ISO, FSC i BRC, niezwykle poważne traktując wynikające w nich wytyczne. Z myślą o podnoszeniu automatyzacji procesów, w 2021 r. uruchomiliśmy zaawansowany system automatyzacji i paletyzacji. Rok wcześniej wdrożyliśmy system ERP, a niedawno zakończyliśmy też projekt AGV, uwzględniający logistykę i transport materiałów oraz gotowych opakowań. Nowa maszyna, wyposażona w odpowiednie rozwiązania software’owe znakomicie wpisuje się w ten trend – bez problemu też zostanie ona „wpięta” w cały system produkcyjny” – mówi Piotr Serwach.

Chroma High Tech w wariancie zakontraktowanym przez Serwach posiada pięć zespołów drukujących w technice fleksograficznej, obsługuje arkusze o maksymalnym formacie 2100 × 1300 mm, pracuje z prędkością do 10 tys. ark./h. Jej wyposażenie uwzględnia m.in. system oczyszczania arkuszy, kontrolę lepkości farby, zautomatyzowany system wymiany wałków rastrowych i automatyczną kontrolę pasowania.

„Zakładamy, że nowa maszyna umożliwi rozszerzenie naszego portfolio produktowego, pozwalając z jednej strony jeszcze lepiej obsłużyć dotychczasowych klientów, jak też pozyskać nowych, także spoza Polski – mówi Piotr Serwach. – Jest przy tym niezwykle elastycznym rozwiązaniem, umożliwiającym produkcję różnego rodzaju opakowań z tektury falistej, np. z jednej strony krytych dużymi aplami, z drugiej – uwzględniających elementy wymagające jakości foto. Właściciele marek stale poszukują nowych rozwiązań opakowaniowych z myślą o zwiększeniu atrakcyjności swoich produktów, a przy tym – sposobów na ich bardziej wydajną i proekologiczną produkcję”.

Maszyna Chroma High Tech to kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer, jakie trafi do firmy Serwach. Z myślą o drukowaniu w technice offsetowej jakiś czas temu zakupiona została m.in. pełnoformatowa maszyna offsetowa z serii Rapida. „Dzięki temu mogliśmy poznać możliwości i jakość zapewnianą przez autoryzowany, lokalny serwis Koenig & Bauer – mówi Piotr Serwach. – To niezwykle ważny element w kontekście współpracy z każdym dostawcą i czynnik, jaki w dużym stopniu braliśmy pod uwagę podejmując finalne decyzje. Drugim, równie istotnym była geograficzna bliskość zakładu produkcyjnego Koenig & Bauer Celmacch, który zlokalizowany jest w Europie. Trzecim elementem – kluczowym w kontekście podejmowania finalnej decyzji – jest zaawansowanie technologiczne maszyny. Mieliśmy okazję obejrzeć ją w pracy u innych użytkowników i efekty były bardzo przekonujące. Poskutkowało to zakupem maszyny Chroma High Tech w bardzo rozbudowanym wariancie, wyposażonej w wiele systemów automatyzujących jej pracę. Każdy z nich był przez nas bardzo uważnie przeanalizowany w trakcie procesu decyzyjnego, gdyż w kontekście wysokonakładowej produkcji, jaką realizujemy, redukcja arkuszy testowych nawet o 0,5-0,6% – na tyle ją obecnie szacujemy – oznacza wymierne oszczędności w skali całego roku, zarówno jeżeli chodzi o zużycie materiałów, jak i energii”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.