Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Wdrożenia ploterów inkjetowych w drukarniach z całego świata

Wdrożenia ploterów inkjetowych w drukarniach z całego świata

Marco Pol z firmy Muller XXL

Dla firmy Agfa 2023 rok był okresem licznych wdrożeń jej hybrydowych rozwiązań drukujących, bazujących na technice inkjet UV, w przedsiębiorstwach poligraficznych i reklamowych z całego świata. Jak podaje producent, systematycznie rośnie grono użytkowników flagowego plotera hybrydowego z jej oferty – Tauro, dostępnego m.in. z opcją lakierowania. Minione miesiące przyniosły firmie kolejne implementacje maszyn z tej serii, m.in. w drukarniach z Kanady (to pierwsza instalacja Tauro H3300 UHS LED w tym kraju), Brazylii, Wlk. Brytanii czy Niderlandów.

Godin pierwszym użytkownikiem Tauro H3300 UHS LED w Kanadzie

W listopadzie ub.r. firma Godin Productions stała się pierwszym w Kanadzie użytkownikiem maszyny Tauro H3300 UJS LED, wyposażonej w zautomatyzowany system odbierania zadrukowanych brytów. Jak podkreśla jej kierownictwo, inwestycja w ten wysokowydajny, wielkoformatowy ploter hybrydowy była koniecznością rozbudowy mocy produkcyjnych, by sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów. Mówi Todd Godin, CEO przedsiębiorstwa, specjalizującego się w kompleksowej produkcji materiałów marketingowych: „Tauro maksymalizuje naszą wydajność i efektywność działań, realizowanych dla stale rosnącej grupy klientów. Jego wysoka prędkość pozwala skutecznie wykonywać zlecenia nawet tu gdzie mamy do czynienia z dużą presją czasową. Oferuje też niezbędną elastyczność w kontekście realizacji materiałów dla branż spożywczej, sieci handlu detalicznego czy firm kosmetycznych”. Dostarczona do firmy Godin maszyna to model półautomatyczny, pozwalający na szybszą obsługę mediów. „Jego konfiguracja uwzględnia też wydajne przetwarzanie plików z myślą o sprostaniu standardom naszych klientów względem wydajności – dodaje Todd Godin. – Tauro UHS to nie tylko większy potencjał wytwórczy naszej firmy, ale też możliwość zaoferowania klientom produktów o wyższej wartości, idące w parze z naszymi kompetencjami, technologią i przejrzystymi warunkami prowadzenia biznesu. Mamy za sobą dekady doświadczeń rynkowych, co w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi pozwala podejmować się każdego wyzwania”.

Zespół kanadyjskiej firmy Godin Productions

Visual Promocional: większe moce produkcyjne dzięki Tauro H3300 UHS LED

Jedna ze znaczących brazylijskich firm poligraficznych działających na rynku displejów i materiałów marketingowych typu POS – Visual Promocional, również zdecydowała się na rozbudowę swojego parku sprzętowego o hybrydowy ploter Tauro H3300 UHS LED. Jak zapewnia Daniel Braga – CEO przedsiębiorstwa, jego pojawienie się w znaczący sposób przełożyło się na usprawnienie realizowanych procesów: „Dzięki Tauro uzyskaliśmy dużą elastyczność i możliwość dopasowania się do danego typu zlecenia. Możemy obecnie realizować kilka prac jednocześnie, co oznacza gotowość na każde wyzwanie. A Tauro pozwala nam myśleć bardzo perspektywicznie, dzięki oferowanej jakości i prędkości”. Jak dodaje, nowy ploter wpłynął na całą koncepcję realizacji prac w firmie Visual Promocional: „Po inwestycji w technologię Agfa wykonaliśmy ogromny krok do przodu. Był to właściwy wybór, gdyż umożliwił nam wejście na wyższy poziom świadczonych usług. Dzięki Tauro obsługujemy klientów szybciej i oferujemy im produkty o wyższej jakości, co przekłada się na ekonomikę i zrównoważony rozwój całej firmy”.

Daniel Braga wskazuje też na zalety systemu workflow Asanti, sterującego pracą maszyny: „Od czasu jego implementacji możliwe stały się automatyczna kontrola i weryfikacja plików ze zleceniami już na etapie prepress. To w efekcie zapewniło pełen nadzór nad pracą maszyn drukujących, a dane statystyczne i produkcyjne, generowane przez system, dają nam precyzyjny obraz realizowanych prac, także pod względem zużycia atramentu i materiałów eksploatacyjnych”.

Potts Print: ploter Tauro H2500 w miejsce dwóch urządzeń innego dostawcy

Brytyjska firma Potts Print pozostaje od wielu lat użytkownikiem rozwiązań marki Agfa. Jednak dopiero niedawno jej park sprzętowy wzbogacił się o pierwszą w jej historii wielkoformatową maszynę inkjetową tego producenta – Tauro H2500, drukującą w sześciu kolorach z dodatkową bielą. To efekt rozbudowy oferty drukarni offsetowej o technologię cyfrową (wraz z przejęciem w 2014 roku firmy Digital XL, będącej jej dotychczasowym podwykonawcą w tym zakresie), która umożliwiła opłacalną i wydajną produkcję niskonakładowych materiałów direct mail, opakowań personalizowanych, wydruków wielkoformatowych i rozwiązań dedykowanych magazynowaniu oraz dystrybucji.
„W ostatnim czasie stało się jasne, że potrzebujemy rozwiązania oferującego wyższą prędkość, wpisującego się w naszą ścieżkę rozwoju, a zarazem proekologicznego. Agfa wyróżniała się tu w sposób zdecydowany” – mówi Dan Tarbit, zastępca dyrektora ds. druku wielkoformatowego w firmie Potts Print.

Jak dodaje Beck Owen, zastępca dyrektora Corporate Services Division w firmie Potts Print, o jej wyborze zdecydowały m.in. względu środowiskowe: „Maszyna Agfa zastąpiła dwa wysłużone urządzenia cyfrowe, które z racji wieku i technologii były dużo bardziej energochłonne. Spodziewamy się, że Tauro przyniesie tu znaczące oszczędności, zarówno pod względem zużycia energii jak i atramentów”. Beck Owen podkreśla, że w niedługim czasie po jej wdrożeniu firma odnotowała ok. 60% redukcję zużycia atramentów, dodając, że są one nie tylko tańsze w porównaniu z wcześniej używanymi, ale też uwzględniają opatentowaną przez firmę Agfa technologię Thin Ink Layer.

Podsumowując wybór firmy Agfa jako dostawcy nowej cyfrowej maszyny wielkoformatowej, Dan Tarbit mówi: „Tauro idealnie wpisuje się w obecne założenia naszego biznesu, także pod względem ekonomicznym. Maszyna umożliwia jednoczesną obsługę wielu arkuszy, co przy niektórych pracach oznacza nawet 9-krotnie szybszą ich realizację. Nasza wydajność wzrosła więc w sposób oszałamiający”.

Muller XXL: wysokowydajna produkcja plakatów z Tauro H2500 z niemal offsetową jakością

Holenderska firma Muller XXL specjalizuje się w drukowaniu plakatów wielkoformatowych, dedykowanych wymagającym zastosowaniom zewnętrznym. Bazując przez wiele lat wyłącznie na technice offsetowej, z czasem zdecydowała się na rozbudowę swojego parku sprzętowego o druk cyfrowy. W 2019 roku pojawił się tu pierwszy ploter z oferty firmy Agfa – hybrydowy Anapurna H3200i LED. W roku 2023, z uwagi na oczekiwaną przez klientów z segmentu high-end jakość, moce produkcyjne w obszarze druku cyfrowego zostały ponownie rozbudowane. Tym razem wybór kierownictwa Muller XXL padł na inny hybrydowy ploter tego samego producenta – Tauro H2500. „Początkowo wydawało nam się, że będzie on za duży względem specyfiki naszej produkcji – mówi Marco Pol, będący wraz z Sanderem Mullerem współwłaścicielem firmy. – Jednak rozwój rynku cyfrowych aplikacji zewnętrznych jest bardzo szybki, zarówno pod względem lokalnego charakteru kampanii marketingowych, jak też konieczności ich personalizacji. Najlepszy przykład to zlecenie na 194 plakaty w 19 różnych wersjach. Tego zwyczajnie nie opłaca się realizować w offsecie”.

Podobnie jak dostarczona tu wcześniej Anapurna, także Tauro drukuje w konfiguracji 6-kolorowej (CMYKLcLm). „Gęstość atramentów jest dla nas niezwykle ważna – dodaje Marcus Pol. – Drukować w technologii cyfrowej może w zasadzie każdy, ale nie każdy jest w stanie wykonać naprawdę dobry plakat czy bilboard na wiatę przystankową, w czym się specjalizujemy”.

„Jeżeli chce się osiągnąć efekt zbliżony do offsetu przy użyciu maszyny cyfrowej, gęstość atramentu staje się czynnikiem kluczowym – dodaje, wskazując na znajdujące stosowane w Tauro atramenty Anuvia 1250 UV. – Tauro H2500 pracuje głównie z trybie 4-kolorowym, drukując w ciągu godziny ok. 50 plakatów aplikowanych na wiatach autobusowych. Jakość tu osiągana jest niezwykle wysoka w kontekście wielu zastosowań i tego, do czego byliśmy dotychczas przyzwyczajeni. Testujemy też tryb dwuprzebiegowy – Express Plus Mode, co również wygląda bardzo obiecująco”.

Wysoka wydajność i jakość, niskie zużycie atramentu

Plotery z serii Tauro, w tym flagowy model Tauro H3300 to – jak zapewnia Agfa – najbardziej wydajne rozwiązania hybrydowe bazujące na technice inkjet UV, dostępne na rynku i oferowane w wielu wariantach automatyzacji oraz wyposażone w liczne opcje dodatkowe, w tym wprowadzone w tym roku lakierowanie. Producent zwraca też uwagę na wysokowydajne, dedykowane serii Tauro atramenty Anuvia, posiadające m.in. proekologiczny certyfikat GREENGUARD Gold.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.