Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Atrium na Fast Textile

Atrium na Fast Textile

Na listopadowych targach Fast Textile w Łodzi polski dystrybutor rozwiązań do druku wielkoformatowego – firma Atrium Centrum Ploterowe – zaprezentuje plotery do cyfrowego druku sublimacyjnego oraz drukarki do zadruku bezpośredniego koszulek w technologii DTG.

Druk pośredni, cyfrowy, czyli termosublimacyjny, będzie prezentowany na urządzeniu Mutoh ValueJet 1638 WX. Ten 64-calowy nowy ploter japońskiego producenta przeznaczony jest do zadruku papierów sublimacyjnych i zadruku bezpośredniego na materiałach poliestrowych. Dzięki innowacyjnym technologiom dedykowany jest do produkcji średnio i wysokonakładowej w prędkości od 11 do 65 m2/h.
Mutoh ValueJet 1638 WX wyposażony jest w dwie najnowsze, piezoelektryczne głowice drukujące w technologii zmiennej wielkości kropli (Variable Dot). Generują one krople atramentu w zakresie od 3,3 do 45,3 pl. Każda z głowic ma 1440 dysz podzielonych na 4-kolorowe sekcje (2 rzędy na kolor). Głowice względem siebie są ułożone na skos, przez co w czasie jednego przejścia karetki można zadrukować prawie 5-centymetrowy pas podłoża.
Drugą technologią zastosowaną w VJ-1638WX jest Mutoh DropMaster. Jest to nowa technologia druku, która ma na celu automatyczną kompensację grubości medium. W momencie gdy drukujemy na cienkim papierze sublimacyjnym, odległość od materiału do głowicy jest inna niż w przypadku druku na grubym poliestrze. Efektem tego może być rozrzut kropli tuszu, a co za tym idzie nieprecyzyjny druk. Technologia DropMaster eliminuje ten problem i potrzebę ręcznej kalibracji. W sposób automatyczny dostosowuje sposób wystrzeliwania poszczególnych kropli atramentu, aby trafiały w cel podczas druku jedno- i dwu-kierunkowego, niezależnie od materiału, rozdzielczości i prędkości. Dodatkowo ploter umożliwia ręczne ustawienie wysokości głowicy od powierzchni materiału. Można ją ustawić w odległości 1.5, 2.5 i 4 mm.
Trzecia z zastosowanych technologii to Intelligent Interweaving, która odpowiada za brak paskowania. Jak zapewnia producent, dzięki rozmytym rastrom przypominającym mgłę lub falę granice pomiędzy poszczególnymi etapami nanoszenia atramentu się zacierają, czego efektem jest brak paskowania oraz ogólny wzrost wydajności.
Maksymalna prędkość plotera Mutoh ValueJet 1638 WX to aż 65 m2/h (w rozdzielczości 360 x 360 dpi i 1 pasie). Typowa prędkość produkcyjna (360 x 720 dpi) to aż 42 m2/h. W trybie produkcyjnym (720 x 720 dpi, 4 pasy) ploter drukuje z prędkością 25 m2/h. Bardzo dokładny druk w rozdzielczość 1080 x 1080 dpi i w 9 pasach cechuje się wydajnością na poziomie 11 m2/h.
Ploter korzysta z atramentów sublimacyjnych, takich jak Mutoh DS2. Są to bezzapachowe tusze (100% VOC FREE), nieemitujące zapachów zarówno w czasie druku, jak i procesu transferu. Można je stosować do zadruku bezpośredniego na poliestrze, jak i pośredniego na papierze transferowym. Jak podaje producent, atramenty te gwarantują szeroki gamut kolorystyczny i nasycone barwy po przeniesieniu na docelowe podłoże. Ich zalety to także odporność po utrwaleniu na pranie i czynniki zewnętrzne, nawet na niskobudżetowych podłożach poliestrowych. Atramenty nie zapychają dysz i przeznaczone są do druku w nawet wysokich prędkościach. Zużycie tuszu kształtuje się na poziomie 8,5 ml/m2. Mutoh DS-2 oferowane są w zbiornikach o pojemności 1000 ml.
Nowy ploter Mutoh ValueJet 1638 WX daje szerokie możliwości w wielu branżach. Reklamowej, wystawienniczej, dekoratorskiej, odzieżowej czy gadżetowej. Pozwoli zagospodarować wiele nisz jak i rozwinąć moce produkcyjne istniejących parków maszynowych. Ploter idealnie wpisuje się w zmiany zachodzące w druku wielkoformatowym, gdzie coraz więcej aplikacji wykonuje się na tkaninach.
Cyfrowa drukarka Artemis DTG 1, która również będzie prezentowana na Fast Textile, została zaprojektowana do druku bezpośrednio na odzieży i innych tekstyliach bawełnianych, poliestrowych lub jedwabnych takich jak koszulki, ręczniki, jeans, fartuchy, torby, gadżety, ubranka dziecięce itd. Druk na tkaninach możliwy jest dzięki cyfrowej technologii DTG (Direct to Garment). Urządzenia DTG są podobne do biurkowych drukarek atramentowych.
W tej technice drukarskiej zadrukowany obszar pozostaje miękki i zupełnie niewyczuwalny, gdyż tusz wnika w sploty tkaniny. Atrament jest trwały i po utrwaleniu temperaturą jest odporny na czynniki zewnętrzne, takie jak woda (w tym pranie), mechaniczne jak zadrapania oraz wysoką temperaturę podczas prasowania. Atramenty DTG są w pełni ekologiczne i przyjazne środowisku.
Jak podaje producent, nowe atramenty stosowane w Artemis DTG pozwalają po utrwaleniu na uzyskanie żywych i nasyconych barw. Aby tak się stało na ciemnych podłożach potrzebne jest zastosowanie białego podkładu. Drukarka Artemis DTG może drukować w palecie CMYK oraz 4 x kolorem białym stanowiącym nieprzezroczysty podkład. Wydajność druku wynosi 5,5 min na egzemplarz produktu (przy fotorealistycznej rozdzielczości 720 x 720 dpi).
Cyfrowa technologia druku umożliwia drukowanie głównie małych i średnich nakładów. DTG uzupełnia więc metodę sitodrukową, która jest opłacalna z uwagi na koszty przygotowania dopiero w dużych nakładach. Wydajne rozwiązania mogą nawet zastąpić sitodruk w tej branży. DTG daje możliwość personalizowania wydruków, druku krótkich serii i prototypów. Otwiera to wiele możliwości dla posiadacza takiej drukarki, np. zagospodarowanie rynkowych nisz.
Rozdzielczość 2880 x 1440 dpi umożliwia druk zarówno tekstów, sloganów jak i pełnokolorowych fotografii i grafik. Daje te nieograniczone pole do popisu dla projektantów i designerów. Daje też możliwość realizacji zleceń web-to-print.
Zaletami drukarki Artemis DTG są głowice Epson. Drugim atutem jest duży obszar roboczy – 420 x 1050 mm. Wysokość stołu jest automatycznie regulowana do wysokości 150 mm. Drukarka zbudowana jest na stabilnej konstrukcji. Kolejnym zaletą plotera Artemis DTG 1 jest bardzo korzystna cena urządzenia.
Polskim dystrybutorem urządzeń Mutoh i Artemis jest Atrium Centrum Ploterowe.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.