Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Mutoh w procesie kształcenia poligrafów

Mutoh w procesie kształcenia poligrafów

Katowicki Zespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych nie boi się inwestować w nowoczesne technologie cyfrowe. Opowiada dyrektor Ryszard Jaworski: „Zespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach to szkoła z tradycjami. Wykształcił wiele pokoleń poligrafów, a wcześniej także optyków i mechaników. Zmiany związane z klasyfikacją zawodów spowodowały pójście szkoły w kierunku zawodów związanych z nowoczesnymi technologiami.

Obecnie kształcimy w pięciu zawodach: technik cyfrowych procesów graficznych, technik mechatronik, technik informatyk, technik procesów drukowania oraz technik procesów introligatorskich. To wymaga nowoczesnego wyposażenia i wyszkolonej kadry, aby absolwenci naszej szkoły byli konkurencyjni na rynku pracy. Dlatego dyrekcja Szkoły przy aktywnym udziale nauczycieli od kilku lat prowadzi skuteczne działania, które zmierzają do unowocześnienia bazy dydaktycznej szkoły i doposażenia pracowni. Mamy nowoczesną introligatornię, sterowaną cyfrowo maszynę offsetową KBA Performa 74, najnowszy ploter drukujący Mutoh ValueJet, a obecnie doposażamy pracownię dla zawodu mechatronika i pracownie komputerowe dla wszystkich zawodów. Oczywiście zmiany nie byłyby możliwe bez współudziału władz miasta i funduszy unijnych”.
Dalej dyrektor Jaworski mówi o najnowszej inwestycji: „Zakupiony przez szkołę Mutoh ValueJet 1324 z atramentami Mutoh Nano-Resin UMS jest wykorzystywany w procesie kształcenia w zawodzie technika cyfrowych procesów graficznych, a w szczególności w zakresie kwalifikacji A.55. Drukowanie cyfrowe – wykonywanie wydruków wielkoformatowych. Kształcenie zawodowe u nas (szczególnie w zawodach poligraficznych) opiera się na wykonywaniu przez uczniów konkretnych zleceń otrzymanych od klientów zewnętrznych. W ten sposób młodzi ludzie od początku uczeni są rzetelności, dokładności i fachowości, ponieważ efekt ich pracy jest konkretnym produktem, który trafia do klienta, a nie do przysłowiowego kosza. Uczniowie nabywają umiejętności, które poznają w realnych warunkach pracy, a później wykorzystują w pracy zawodowej. Obecnie ploter służy głównie do pracy dydaktycznej, ale z czasem, po rozeznaniu rynku i potrzeb dotychczasowych i nowych klientów, zacznie też na siebie zarabiać (podobnie wcześniej było z maszyną offsetową, która obecnie pracuje na pełnych obrotach).
Decyzja o zakupie tego konkretnego urządzenia poprzedzona była długimi analizami rynku ploterów. Mutoh tani nie jest. Szukaliśmy plotera spełniającego bardzo rygorystyczne warunki, jakie niesie za sobą wykorzystywanie urządzenia w procesie kształcenia. Ploter musiał być nie tylko nowoczesny, ale także odporny na przypadkowe zdarzenia, jakie mogą mieć miejsce w trakcie prowadzenia zajęć z młodzieżą. Wystarczy, że uczeń zapomni np. przeczyścić głowicy drukującej po zakończonej pracy i mogą być kłopoty z zatkanymi dyszami w dniu następnym. Parametry plotera powinny zapewnić jego doskonałą i bezawaryjną pracę przy zachowaniu jego konkurencyjności przez kilka następnych. Nie bez znaczenia są też opinie nauczycieli biorących udział w różnych formach szkolenia z drukowania cyfrowego, ich doświadczenia z imprez targowych i eventów branżowych.
Ploter jest prosty w obsłudze, a nowoczesny, ma ogromne możliwości w zakresie rodzajów zadrukowywanych podłoży, wykonywanych prac i elastyczności produkcji. Jest łatwy w konserwacji i eksploatacji. Zarówno obsługujący urządzenia wykładowcy, jak i pracujący przy nim uczniowie, chwalą sobie intuicyjność obsługi. Dla nas ważne było też to, co oprócz samej maszyny szkoła może otrzymać od dostawcy – w tym przypadku było to Atrium Centrum Ploterowe, wyłączny polski dystrybutor ploterów Mutoh. Niewielka odległość jego siedziby zapewnia nam komfort użytkowania, mamy więc wsparcie techniczne i stosowne. A na dodatek dostawca jest producentem mediów. Czegoż więcej trzeba?”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.