Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / W sprawie Muzeum Drukarstwa Warszawskiego

W sprawie Muzeum Drukarstwa Warszawskiego

Organizacje branżowe skierowały do Ewy Nekandy-Trepki, dyrektora Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, którego Oddziałem jest Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, list w sprawie „rozwiązania problemu właściwej lokalizacji Muzeum”. Poniżej jego treść:

„Środowiska poligraficzne zwracają się do Szanownej Pani Dyrektor z prośbą o wyjaśnienie sytuacji Muzeum Drukarstwa Warszawskiego – Oddziału Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, placówki przez Panią kierowanej. Na tle innych muzeów kultury technicznej w kraju i zagranicą przypadek Muzeum Drukarstwa Warszawskiego stanowi przykład braku zainteresowania i bezsilności władz miasta wobec problemów normalnego funkcjonowania tej ważnej placówki. Powstało jako Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Pomysłodawcą jego utworzenia był znakomity redaktor i grafik Roman Tomaszewski, a twórczynią i pierwszym kierownikiem Pani prof. Wanda Szaniawska. Rada Patronacka Muzeum Drukarstwa Warszawskiego składająca się z 19 dyrektorów zakładów poligraficznych Warszawy pomagała w organizacji i gromadzeniu zabytków techniki, które stanowiły zaczątek muzealnej kolekcji. Na swą siedzibę Muzeum Drukarstwa uzyskało klasycystyczną kamienicę u zbiegu ul. Łuckiej i Żelaznej w Warszawie. W ciągu ponad 30 lat mimo trudności lokalowych prowadziło aktywną działalność popularyzatorską w zakresie drukarstwa i zebrało ponad 20 tysięcy eksponatów.
Niestety, zakusy na budynek Muzeum jak i cały teren mimo sprzeciwów i interwencji świata poligraficznego doprowadziły do eksmisji Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Gnieździ się ono od kilku lat przy ul. Trębackiej w pomieszczeniach piwnicznych, a zbierane przez lata materiały, maszyny i urządzenia poligraficzne są wywiezione do magazynów w Pruszkowie k. Warszawy. Co prawda Muzeum Drukarstwa Warszawskiego uzyskało stosowną lokalizację w tzw. przedwojennym Domu Prasy na ul. Marszałkowskiej 3/5 (obok pl. Unii Lubelskiej) znanym m.in. z drukowanego tam dziennika Życie Warszawy i zorganizowało w tym miejscu kilka udanych imprez oraz wystaw, ale niestety, decyzję o tej lokalizacji cofnięto.
Instytucje reprezentujące branżę poligraficzną: Polska Izba Druku, Sekcja Poligrafów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga zwracają się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do rozwiązania problemu właściwej lokalizacji Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, która umożliwi spełnienie warunków działalności uwzględniającej funkcje: zbioru eksponatów, edytorską, popularyzatorską i edukacyjną. Liczymy zatem na pozytywne rozwiązania w przedmiotowej sprawie”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.