Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Wycieczka do firmy Kolbus w Rahden

Wycieczka do firmy Kolbus w Rahden

Dnia 8 października 2013 uczniowie klasy IIbTm Technikum Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach o profilu technik mechatronik wzięli udział w wycieczce zawodowej do firmy Kolbus w Rahden w Niemczech.

Wraz z uczniami pojechali na wycieczkę przedstawiciele firmy Introzap z Tychów (wyłącznego reprezentanta firmy Kolbus na Polskę) oraz Pani redaktor z czasopisma „Świat DRUKU” Karolina Drożdż.
Jadąc do Rahden (Niemcy) odwiedziliśmy Drukarnię BDN w Wykrotach, wyposażoną m.in. w maszyny i urządzenia produkowane przez firmę Kolbus – 2 linie do oprawy miękkiej/prostej pracujące z maksymalną prędkością 18 000 t/godzinę. Tam pokazano nam w pełni zautomatyzowany proces grawerowania na walcach drukarskich. Następnie przeszliśmy przez warsztat i zobaczyliśmy wielką rolową maszynę drukarską (szerokość roli do 3,6 m) Dalej szliśmy zgodnie z drogą, jaką przebywa gazeta – od druku, zbierania składek, szycia, oklejania, cięcia, paletyzowania. Potem przeszliśmy do hali, w której pracownicy ręcznie wkładali inserty do gazety. Dowiedzieliśmy się, że w drukarni – będącej własnością niemieckiego koncernu Bauer – zużywa się każdego dnia 500 ton papieru i cysternę farby. Zużywa ona tyle energii, co 20-tysięczne miasto.
Po interesującym zwiedzaniu, zjedliśmy smaczny obiad, po czym wróciliśmy do sali konferencyjnej, gdzie oczekiwał nas Pan Dyrektor Mariusz Kącki. Tam mieliśmy możliwość zadawania pytań związanych z pracą drukarni. Na zakończenie dał nam cenną radę, byśmy uczyli się języków obcych.
Następnie wyruszyliśmy w dalszą drogę do Niemiec. Po kolejnych godzinach, już wieczorem, przybyliśmy na miejsce, gdzie w hotelu czekała na nas kolacja. Tam też powitała nas Pani Birgitt Hafer, przedstawicielka firmy Kolbus, odpowiedzialna za system szkolenia zawodowego.
Następnego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy do fabryki. Tam zapoznano nas z systemem szkolnictwa zawodowego w Niemczech. Później poznaliśmy proces powstawania maszyn introligatorskich: od projektowania polegającego na tworzeniu wirtualnych obrazów części składowych maszyn drukarskich, ich produkcji i montażu. Na hali montażowej, w części warsztatowej naszą uwagę przykuła potężna tokarka CNC i maszyna, która tnie blachę za pomocą lasera. Odwiedziliśmy również sale dydaktyczne, w których kształcą się elektrycy. Na koniec tego etapu poznawania fabryki weszliśmy w kaskach do odlewni, gdzie zobaczyliśmy cały proces produkcji stalowych elementów maszyn, poczynając od bardzo ciekawego przygotowania formy odlewniczej z piasku do wypełniania jej roztopionym metalem.
W drugiej części zwiedzania, po posiłku, poszliśmy na spacer, by obejrzeć otoczenie firmy i odetchnąć świeżym powietrzem. W kolejnej hali czekało na nas zadanie praktyczne wykorzystujące nasze umiejętności posługiwania się rysunkiem technicznym. Każdy z nas otrzymał odpowiedni rysunek oraz elementy mechaniczne, z których należało złożyć mechanizm przedstawiony na rysunku. Wszyscy ochoczo zabrali się do zadania. Później zaproszeni zostaliśmy do salonu pokazowego, gdzie mogliśmy zobaczyć w pracy linie: do oprawy miękkiej (KM) i twardej (BF) oraz automat do wykonywania okładek książkowych (DA) oraz maszynę do tłoczenia okładek (PE).
Na zakończenie wizyty, po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, otrzymaliśmy upominki w postaci koszulek z logo firmy oraz próbki produktów produkowanych przez wcześniej widziane maszyny introligatorskie.
Kolejną atrakcją wycieczki było wyjście do kręgielni oraz wspaniała kolacja, podczas której towarzyszył nam Dyrektor Zarządzający Kolbusa Pan Kai Büntemeyer. Następnego dnia, pełni wrażeń, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Katowic.
Cała wycieczka była bardzo interesująca i pokazała nam, jak może wyglądać nasza przyszłość po skończeniu szkoły oraz jak ważna jest dobra znajomość języka obcego.
Rafał Pilszczyk
ZSPM Katowice
Klasa IIbTm

  • Obecnie 5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 5/5 (2 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.