Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Konsumenci zmieniają priorytety

Konsumenci zmieniają priorytety

Fot. Tetra Pak

Raport Tetra Pak Index 2021 prezentuje zmiany, jakie zachodzą w obszarach motywacji i zachowań konsumenckich na świecie oraz odpowiada na pytanie, które z aktualnych trendów pozostaną ważne w postpandemicznej rzeczywistości.

Pandemia sprawiła, że konsumenci jeszcze bardziej doceniają wartość relacji międzyludzkich, w tym czas spędzany w domu z rodziną, a także z przyjaciółmi poza domem. Zdaliśmy sobie także sprawę z kwestii gospodarczych i środowiskowych. Poczuliśmy chęć zadbania o nas samych, społeczności czy bezpieczeństwo naszej planety; priorytetem stały się również bezpieczeństwo żywności i zagwarantowanie jej dostaw. Zwiększyła się troska o środowisko naturalne, w szczególności jeśli chodzi o zanieczyszczenia oraz plastik trafiający do oceanów (83%), jak również ocieplenie klimatu, które zostało wspomniane przez 78% respondentów w 9 krajach. Kolejnymi poruszonymi kwestiami były marnotrawienie żywności (77%) oraz jej dostępność (71%). Ponadto niemal połowa (49%) ludności na świecie zdaje sobie dziś sprawę, że jej codzienne wybory wpływają na stan środowiska naturalnego.

Raport Tetra Pak Index pokazuje, w jaki sposób konsumenci zmieniają swoje codzienne przyzwyczajenia. Coraz bardziej zauważalny staje się trend „powrotu do tradycyjnych wartości”, czyli gotowania w domu, spożywania posiłków z rodziną i unikania marnotrawienia żywności. Pandemia sprawiła, że odpowiedzialna konsumpcja staje się standardem.

Ograniczenie wolności oraz wyboru, jakiego doświadczyli konsumenci, sprawiło, że poczynili oni kroki w celu odzyskania kontroli i domagają się podjęcia działań, które zmienią status quo w każdy możliwy sposób. Proaktywnie poszukują sposobów na dokonywanie w ich własnym życiu takich zmian, które wpłyną pozytywnie na ich zdrowie fizyczne i psychiczne (w tym zmian żywieniowych) oraz na środowisko naturalne (poprzez recykling i zmniejszenie ilości odpadów). Dla przykładu, 62% konsumentów zwraca większą uwagę na jakość spożywanej żywności oraz napojów, a 54% z nich wyrzuca dziś mniej jedzenia w porównaniu do czasu przed pandemią. Co ważne, 72% konsumentów uważa, że każdy z nas powinien działać już dziś, aby nie zawieść przyszłych pokoleń.

Konsumenci mają również nadzieję, że to firmy przejmą pałeczkę i pomogą wszystkim w ugruntowaniu nowych przyzwyczajeń. Ponad jedna trzecia (35%) respondentów częściej niż przed pandemią wybiera marki, zwracając uwagę na stopień ich zrównoważenia, a jedna na dwie osoby uważa, że najważniejszą kwestią w obszarze opakowań do żywności jest przyjazność środowisku. 61% konsumentów jest zdania, że to firmy z branży spożywczej powinny poszukiwać rozwiązań w tej kwestii.

Ponieważ spędzamy więcej czasu w domu, ślad jaki pozostawiają dziś odpady z gospodarstw domowych, jest bardziej widoczny. W reakcji na tę sytuację konsumenci zmieniają swoje przyzwyczajenia. Ponad połowa z nich (55%) rozważniej planuje posiłki, aby uniknąć marnowania żywności, a nieco mniej niż połowa (46%) bardziej przykłada się do sortowania odpadów do poddania recyklingowi, czyli opakowań kartonowych, szkła czy plastiku (w porównaniu do czasu sprzed pandemii). Jedna na dwie osoby przyznaje również, że w nowym roku zamierza sortować więcej odpadów nadających się do recyklingu (w ramach osobistego wkładu w walkę z globalnym ociepleniem).

Konsumenci poszukują sposobów na poprawę sytuacji w obszarach wymagających uwagi. Dbają o polepszenie własnego zdrowia fizycznego i psychicznego, dokonując właściwych wyborów w kwestii sposobów odżywiania oraz spożywanych produktów. Czymś, co na pewno nie skończy się wraz z pandemią, są działania konsumentów mające na celu kreowanie bardziej zrównoważonej przyszłości. Od firm będą oni wymagać takiego samego podejścia.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.