Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Maszyny Heidelberg Speedmaster XL 162 w ekonomicznej produkcji przemysłowej

Maszyny Heidelberg Speedmaster XL 162 w ekonomicznej produkcji przemysłowej

Drukarnie produkujące w formacie 7B (121×162 cm) muszą obecnie zmagać się z tymi samymi wyzwaniami jak te, które drukują w mniejszych formatach: wysoka produktywność bez kompromisu co do jakości czy mniejszych możliwości uszlachetniania. Odbiorcy produktów drukowanych wymagają coraz krótszych terminów dostaw. Aby być konkurencyjnym w tym segmencie rynku i wyróżnić się na tle konkurencji, drukarnie potrzebują maszyn nowych generacji.

Trend na rynku drukowania opakowań również w formacie 7B zmierza w kierunku maszyn siedmiokolorowych z możliwością stosowania wielu kolorów specjalnych – często cyjan, magenta, żółty i dodatkowo trzy do czterech kolorów specjalnych. Rosną również wymagania w zakresie uszlachetniania lakierami. Drukarnie coraz częściej stosują efekty mat-połysk (primer-UV) oraz połączenie różnych struktur powierzchni, chcąc zwrócić uwagę klientów. W związku z tym maszyny z podwójnym zespołem lakierującym ponownie zdobywają popularność.
Speedmaster XL 162 firmy Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) jest doskonałym rozwiązaniem, które spełnia wszystkie powyższe wymagania. Maszyna została zaprezentowana po raz pierwszy na targach drupa 2008 i od tego czasu, jak zapewnia producent, jest liderem w zakresie nowych instalacji w formacie 7B.
Zainteresowanie rozwiązaniami firmy Heidelberg dla druku opakowań jest bardzo duże. Odbywająca się regularnie dwa razy w roku impreza Packaging Days w fabryce w Wiesloch-Walldorf gromadzi około 150 osób. W połowie czerwca br. odbyło się kolejne spotkanie dla ponad 100 uczestników.

We Włoszech jednocześnie dwóch renomowanych producentów opakowań uruchomiło maszyny Speedmaster XL 162 oraz Speedmaster XL 145 w konfiguracji z dwoma zespołami lakierującymi. Jednym z nich jest drukarnia opakowań Imballi w Castelfranco Veneto, która zdecydowała się na maszynę Speedmaster XL 162-6+LYYL. Decyzję o zakupie poprzedziły intensywne testy drukowania, podczas których Speedmaster XL 162 sprawdził się przede wszystkim w obszarze uszlachetniania w linii z aplikacjami Primer-UV. Imballi produkuje obecnie na trzech maszynach wielkoformatowych innych producentów, a Speedmaster XL 162 będzie wykorzystywany do drukowania displejów i pudełek składanych. Kolejny Speedmaster z siedmioma zespołami drukującymi i dwoma zespołami lakierującymi w formacie 145 rozpoczął pracę w tym samym czasie w drukarni opakowań Ival w Mantui. Ival produkuje m.in. opakowania spożywcze dla znanego producenta makaronów firmy Barilla.
Również w Stanach Zjednoczonych w ostatnich miesiącach rozpoczęły produkcję dwie prawie identyczne siedmiokolorowe maszyny Speedmaster XL 162 w technologii podwójnego lakierowania. Ponieważ nakłady w USA są znacznie większe niż średnia europejska, wysoka prędkość produkcyjna była czynnikiem decydującym o zakupie maszyny Speedmaster XL 162. Dzięki solidnej konstrukcji i cichej pracy tych maszyn, można na nich drukować bez żadnych mechanicznych ograniczeń z prędkością 15 tys. ark./godz. nawet w konfiguracji do jedenastu zespołów drukujących. Jeden z tych dwóch klientów po udanym uruchomieniu swojego Speedmastera XL 162-7+LYYL zdecydował się już na zakup kolejnej maszyny wielkoformatowej marki Heidelberg: Speedmastera XL 145-7+L UV.

Kolejnym użytkownikiem maszyny Speedmaster XL 162 jest Smurfit Kappa Zedek w holenderskim Deventer. Smurfit Kappa jest jednym z wiodących na świecie dostawców opakowań papierowych, który zatrudnia około 38 tys. pracowników w ponad 31 krajach i miał obroty ponad siedem miliardów Euro w roku 2011. Od 2008 roku Smurfit Kappa Zedek zmienia swoją strategię i koncentruje się na wysokiej jakości opakowaniach tekturowych i rosnącym potencjale stojaków typu displej. Od końca ubiegłego roku pracuje tam sześciokolorowy Speedmaster XL 162 z zespołem lakierującym. „Nie informowaliśmy wcześniej firmy Heidelberg, jakie prace będziemy wykonywać. Maszyna potrzebowała tylko 190 arkuszy, aby uzyskać arkusz OK, a czas narządu od 15 do 20 minut był znacznie niższy od dotychczasowych 30 do 40 minut” – wyjaśnia Jeroen Dirne, dyrektor zakładu Smurfit Kappa Zedek.

We Francji specjalista w produkcji displejów SB Plus z Paryża zdecydował się właśnie na drugiego Speedmastera XL 162. SB Plus produkuje m.in. wymagające displeje dla znanych marek luksusowych jak L´Oreal, Chanel, Yves Saint Laurent, Dior i Shiseido. W grudniu 2009 została tu zainstalowana pierwsza we Francji wielkoformatowa maszyna firmy Heidelberg - Speedmaster XL 162-5+L, która od tego czasu wyznacza nowy standard w zakresie czasu narządu i jakości druku. Również nowy Speedmaster XL 162-4 posiada Prinect Inpress Control, który przy małych nakładach displejów oferuje decydujące zalety, jak np. szybka zmiana zleceń.
Poza SB Plus również inna francuska drukarnia Kapp Graphic w Evreux, Normandia, zdecydowała się na maszynę Speedmaster XL 162-4. Kapp Graphic specjalizuje się w produkcji książek i reklam w miejscu sprzedaży (POS). Dyrektor zarządzający Kapp Graphic, Christian Devambez, przed podjęciem swojej decyzji odwiedził wielu użytkowników maszyn Speedmaster z całej Europy i przekonał się o najwyższej wydajności technologii XL w zakresie niezawodności, produktywności i jakości drukowania.

Pierwszy Speedmaster XL 162 w Turcji trafił do Sentez Packaging Group w Stambule. Podwyższona maszyna Speedmaster XL 162-6+L z systemem logistyki palet została zainstalowana wiosną tego roku. Decyzja inwestycyjna była poprzedzona szczegółowymi testami drukowania, podczas których maszyna Speedmaster XL 162 została bardzo dokładnie sprawdzona, a następnie dzięki swojej stabilności, prędkości produkcyjnej i czasom narządu wybrana jako najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku. Firma założona w roku 1992 produkuje głównie wysokiej jakości pudełka składane dla przemysłu farmaceutycznego i producentów sprzętów kuchennych.

Również w Meksyku wiodąca drukarnia opakowań Cartograf uruchomiła swoją pierwszą maszynę Speedmaster XL 162-7+L. Maszyna jest częścią projektu inwestycyjnego, który składa się z czterech maszyn drukujących o łącznej liczbie 35 zespołów. Cartograf produkuje wysokojakościowe pudełka składane do papierosów, produktów spożywczych i dóbr przemysłowych dla konsumentów, a maszynę Speedmaster XL 162 będzie wykorzystywać do produkcji „nosideł” oraz innych opakowań do piwa.

W ciągu kilku miesięcy dwie drukarnie opakowań z Indonezji zdecydowały się na inwestycje w maszyny Speedmaster XL 162. Drukarnia opakowań SKL w okolicach Dżakarty uruchomiła w połowie 2012 roku pierwszą w Indonezji maszynę Speedmaster XL 162-6+L. Maszyna dzięki systemowi non-stop na nakładaniu i na wykładaniu, w pełni automatycznej logistyce palet oraz systemowi Prinect Inpress Control ma tak wysoki stopień automatyzacji, który w Azji poza Japonią jest relatywnie rzadko spotykany. Produkuje się tu opakowania dla międzynarodowych marek sportowych i odzieżowych.
Niedługo po SKL także IKS Indah Kiath, druga drukarnia opakowań z Dżakarty, zdecydowała się na zakup prawie identycznej maszyny Speedmaster XL 162. Maszyna jest aktualnie instalowana i wkrótce rozpocznie produkcję.

Także wśród drukarń dziełowych i akcydensowych technologia Speedmaster XL 162 znajduje coraz większe grono użytkowników, którzy przestawiają się na maszyny Peak Performance firmy Heidelberg. Technologia odwracania Speedmaster XL 162-8P umożliwia osiągnięcie takiej jakości, która była do tej pory uważana za nieosiągalną w wielkoformatowym drukowaniu dwustronnym. Również czasy narządu w porównaniu z wcześniejszymi generacjami maszyn wielkoformatowych mogły zostać znacząco zredukowane. Wiosną 2013 roku dwie firmy uruchomiły u siebie maszyny tej serii.
Drukarnia internetowa Saxoprint z Drezna otrzymała na początku 2013 roku już drugą maszynę Speedmaster XL 162-8P. Ośmiokolorowa maszyna z odwracaniem produkuje razem z drugą identyczną maszyną oraz dodatkowym czterokolorowym Speedmasterem XL 145. Saxoprint GmbH od 2006 roku prowadzi platformę online saxoprint.de, a od 2012 należy do CEWE COLOR, wiodącego dostawcy usług fotograficznych w Europie. Speedmaster XL 162 dzięki krótkim czasom narządu i minimalnej ilości makulatury jest w stanie sprostać wymaganiom najwyższego poziomu efektywności i produktywności stawianym w modelu drukowania online przez internet. Jest to tym bardziej ważne, że w tym segmencie nakłady około 250 egzemplarzy są nietypowe niskie jak na offsetowy druk wielkoformatowy. Czasy narządu maszyny Speedmaster XL 162-8P w Saxoprint wynoszą, ujmując absolutnie, niewiele więcej niż przy drukowaniu jednostronnym: osiem do dwunastu minut na zmianę płyt, mycie i ustawienia. Jako światową nowość w wielkim formacie Heidelberg wprowadził w serii maszyn wielkoformatowych Speedmaster XL motoryczną kompensację rozciągania form drukowych. To rozwiązanie umożliwia zdalną korektę tylnej krawędzi formy drukowej kompensując różnicę w pasowaniu będącą następstwem rozchodzenia się papieru. W ten sposób odpada czasochłonne ręczne korygowanie tylnej krawędzi płyty poprzez rozciąganie, ściskanie i przesuwanie.

We Francji europejska drukarnia dziełowa Pollina również zdecydowała się na inwestycję w maszynę Speedmaster XL 162-8P. Dla tej rodzinnej firmy z Luçon koło Nantes jest to pierwsza maszyna drukująca firmy Heidelberg. Laurent Pollina, który wspólnie ze swoimi braćmi Stéphane i Paul-Alain prowadzi drukarnię, uzasadnia swoją decyzję technicznymi innowacjami, które firma potrafi wykorzystać. Dzięki technologii podwójnych łapek na wykładaniu powiększyła się nie tylko powierzchnia zadruku i spadły koszty papieru; w połączeniu ze sterowaną z pulpitu obsługi kompensacją rozciągania papieru umożliwia ona przy wymagających formach skrócenie czasu narządu o ponad połowę w porównaniu z innymi maszynami dostępnymi na rynku. Pollina posiada obecnie osiem maszyn wielkoformatowych innego producenta. Na maszynie Speedmaster XL 162-8P chce zaoferować drukowanie książek w najmniejszych nakładach (book-on-demand).

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

GSP – północnoamerykański dostawca systemów identyfikacji wizualnej dla branży handlu detalicznego, zwiększył niedawno swoje moce produkcyjne. Zakupił pierwszy w USA, najnowszy ploter inkjetowy z oferty firmy Agfa – Jeti Tauro H3300 UHS LED. Wesprze on działania firmy w obsłudze kampanii marketingowych, realizowane w jej czterech drukarniach (posiadających certyfikat G7) i obejmujące ponad 70 tys. punktów sprzedaży rozsianych po całym kraju. Jest to już 12. rozwiązanie drukujące marki Agfa zakupione przez GSP.

Po raz kolejny firmy Sico Polska i Opinion Strefa Druku na prośbę człowieka-instytucji Jurka Owsiaka zdecydowały się użyczyć flagę sektorową, aby zaistniała jednocząc pozytywne idee na Pol'and'Rock Festival 2021, który w tym roku odbył się w dn. 29-31 lipca na Lotnisku Makowice-Płoty. Ten symbol siły płynącej ze współdziałania, zachęcający do odkrywania tego, co łączy ludzi i jednoczy wokół pozytywnych idei, został zaprezentowany w swojej okazałości w drugim dniu festiwalu, w trakcie koncertu zespołu Dżem.

W dn. 27–29 września 2021 r. w centrum targowo-wystawienniczym Forum Grimaldi w Monaco odbędzie się międzynarodowa wystawa branży materiałów opakowaniowych, materiałów i akcesoriów Luxe Pack Monaco. Targi skupiają profesjonalistów zajmujących się wytwarzaniem surowców i gotowych opakowań dla produktów luksusowych.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.