Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / W Łodzi otwarto największe w Europie centrum biodrukowania 3D

W Łodzi otwarto największe w Europie centrum biodrukowania 3D

W łódzkim Bionanoparku został oficjalnie uruchomiony Otwarty Klaster Biodruku 3D – największa instalacja tego typu w Europie. W jego skład wchodzi 21 polskich biodrukarek 3D Skafosys, pozwalających na tworzenie trójwymiarowych struktur w oparciu o materiały hydrożelowe. Twórcą i operatorem Klastra Biodruku 3D jest firma CD3D Medical, która prowadzi go przy współpracy z Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej Bionanoparku.

Biodrukowanie 3D to dynamicznie rozwijająca się technologia z pogranicza nowoczesnej medycyny i innowacyjnej inżynierii. Szansa wytwarzania przestrzennego struktur z materiałów biologicznych i hydrożeli otwiera nowe możliwości przed naukowcami i badaczami. Technologia mechanicznej ekstruzji materiałów żelowych pozwala na uzyskiwanie struktur przestrzennych o kształtach nieosiągalnych standardowymi metodami laboratoryjnymi. Dzięki możliwości wykonywania wirtualnych modeli przestrzennych technologia biodruku 3D pozwala na szczegółowe zaplanowanie geometrii wykonywanych struktur, tak aby stanowiły optymalne środowisko do wzrostu komórek.

Dzięki współpracy CD3D Medical z Bionanoparkiem możliwe jest realizowanie kompleksowych projektów naukowo-badawczych w obszarze inżynierii biomedycznej, z wykorzystaniem technologii przyrostowych. W laboratoriach Bionanoparku można przeprowadzić kompletne badania biochemiczne, biologiczne i molekularne praktycznie na każdym etapie tworzenia trójwymiarowych struktur. Nad prawidłowym przebiegiem wszystkich procesów czuwają specjaliści od biodruku w CD3D oraz naukowcy Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej.

Najważniejszą cechą Klastra Biodruku 3D jest jego otwarty charakter – oznacza to, że z jego zasobów mogą korzystać podmioty zewnętrzne, zlecając kompleksową usługę naukowo-badawczą, której elementem jest tworzenie struktur trójwymiarowych z materiałów hydrożelowych. Biowydrukowane struktury mogą mieć wiele zadań – począwszy od pełnienia funkcji tzw. scaffoldu, czyli rusztowania, na którym będzie hodowany materiał biologiczny, poprzez badanie nowych typów materiałów biokompatybilnych i testowanie ich właściwości w zróżnicowanym środowisku, a skończywszy na tworzeniu materiałów kompozytowych, powstałych z kilku odmiennych pod względem właściwości fizycznych lub chemicznych surowców. Rozpoczęto również badania nad nowymi, alternatywnymi źródłami żywności.

Kluczowe w całym projekcie jest to, że wraz z biowydrukiem 3D, klienci i partnerzy Klastra Biodruku 3D mogą liczyć na całościową usługę – wszelkiego rodzaju dodatkowe prace naukowo-badawcze mogą zostać zlecone Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej, jak również w innym laboratoriom będącym częścią Bionanoparku.

Sercem Klastra Biodruku 3D jest 21 biodrukarek 3D marki Skafosys, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Polsce. Do tej pory w kraju biodrukarki 3D były albo dostarczane przez zagranicznych producentów, albo tworzone samodzielnie przez pracowników naukowych wybranych instytucji, realizujących na ich bazie własne projekty badawcze. Skafosys to pierwsza komercyjna drukarka 3D, przeznaczona do realizacji zewnętrznych projektów na indywidualne zamówienie. Urządzenie wykorzystuje w pracy głowicę drukującą w formie strzykawki o objętości 5ml. Ekstruzja następuje w sposób mechaniczny – materiał jest nakładany na szalkę laboratoryjną umocowaną na stole roboczym. Możliwe jest również bioplotowanie materiału do mikropłytek. Urządzenia w aktualnej wersji są oznaczone sygnaturą „Lite”. Zostały zaprojektowane i wyprodukowane na potrzeby własne CD3D Medical. Z czasem będą rozbudowywane i poszerzane o nowe moduły i funkcjonalności, w zależności od wyzwań stawianych przez projekty, jakie będą na nich realizowane.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.