Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Targi Poligrafia – podsumowanie

Targi Poligrafia – podsumowanie

Jak podają organizatorzy Targów Poligrafia, w dniach 26–29 maja 2015 roku w Poznaniu pojawiło się 120 wystawców, 5800 zwiedzających, a także odbyło się 25 merytorycznych wydarzeń towarzyszących.

„Tegoroczna Poligrafia koncentruje się na wąskiej branży druku bez targów reklamowych. (…) Jest to tradycyjne miejsce spotkań całej branży. Chcemy spotkać się z naszymi klientami, również z dostawcami, z konkurencją. Jest to szansa na pokazanie swoich nowości, swoich mocnych punktów na rynku” – mówił o targach Bartosz Grzęda, kierownik sprzedaży Fujifilm. Z perspektywy zmian na rynku oraz rozwoju technologicznego o tradycji spotkań wypowiedział się Jacek Kuśmierczyk, Kanclerz Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga: „To jest ta agora, gdzie przedstawiciele branży spotykają się w jednym czasie i w jednym miejscu. Ja mam nadzieję, że ta funkcja - pomimo rozbudowanych mediów komunikacyjnych - w przyszłości również nie zostanie utracona. (…) W Polsce w poligrafii generalnie dzieje się znacznie lepiej niż w innych krajach europejskich. (…) Został zanotowany wzrost wartości produkcji sprzedanej, a także kolejny wzrost polskiego eksportu, jeżeli chodzi o branżę, czyli można powiedzieć tylko tyle: wskazania na najbliższą przyszłość są jak najlepsze”. Z kolei wiceprezes zarządu firmy Derya, Mirosław Bartas, powiedział: „Od wielu lat uczestniczymy w targach i prawdopodobnie będziemy uczestniczyć dopóty, dopóki będą tutaj nasi klienci”.

Targi Poligrafia 2015 odbyły się w oderwaniu od targów Reklama360, co stanowiło odpowiedź organizatorów na potrzeby wystawców branży poligraficznej. Dzięki temu każdy wystawca mógł łatwiej dotrzeć do swoich profesjonalnych grup odbiorców. Z kolei targi Reklama360, które odbędą się w dniach 29.09–01.10.2015 w Poznaniu, będą miały formę najbardziej interaktywnego spotkania środowiska reklamy i marketingu, o czym przekonuje Ilona Rosiak, dyrektor projektu. Więcej o wydarzeniu można się dowiedzieć na stronie: www.reklama360.eu.

Pierwszy dzień targów Poligrafia rozpoczął się otwarciem wydarzenia na scenie Poligraficznej Areny połączonym z wręczeniem Złotych Medali dla innowacyjnych rozwiązań i produktów dla poligrafii oraz nagród Acanthus Aureus za stoiska najlepiej zaprojektowane i przygotowane do realizacji strategii marketingowej firmy podczas targów. Nagrody Acanthus Aureus przyznano trzem firmom: Fujifilm Central & European Region, Interprint i Henkel Polska.

Zaraz po otwarciu odbyła się premiera V edycji raportu „Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce”, który zaprezentowali Jacek Kuśmierczyk i Jacek Bajger, partner w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce. Raport pokazuje, że nastroje w branży są pozytywne i poparte pozytywną oceną rozwoju badanych firm oraz że maleje odsetek firm z mniej optymistyczną wizją swojej pozycji na rynku. Jako koło zamachowe dla branży wskazywany jest eksport – polskie firmy dzięki stosunkowo niskim kosztom pracy i wysokiej jakości usług są poważane na rynku Unii Europejskiej i poza nim. Kolejną konkluzją wynikającą z raportu, jest stwierdzenie postępującej informatyzacji sektora poligraficznego. Stawia się na zamówienia internetowe, z zachowaniem gotowości do realizacji zleceń bardziej złożonych, które wymagają spotkań i indywidualnych uzgodnień. Drugą premierą tego dnia targów było najnowsze, wyjątkowe wydanie „Print Partner – doskonałość w poligrafii”, której towarzyszyła debata przedstawicieli klientów poligrafii, wiodących drukarni oraz dostawców maszyn.

Następnego dnia targów odbyły się prezentacje wykwalifikowanych doradców finansowych z zakresu środków unijnych: „Fundusze Europejskie dla każdego”, „Fundusze Europejskie – Perspektywa 2014–2020” oraz „Jak przygotować firmę do nowej perspektywy finansowej na lata 2014–2020, aby nie tylko pozyskać dofinansowanie, ale również z sukcesem je rozliczyć?”. Dzięki wiedzy zdobytej podczas wykładu firmy z sektora poligraficznego będą miały większą szansę na przygotowanie się do najbliższych jesiennych transzy dotacji unijnych, a tym samym na zwiększenie planowanych inwestycji.

Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego poprowadził prezentację pod tytułem „Transformacja mediów”. Temat zobrazował szerokie spektrum i dynamikę zmian zachodzących na rynku mediów tradycyjnych i nowoczesnych, potrzeby wydawców i odbiorców, a także najnowsze sposoby planowania i realizacji kampanii z udziałem zaawansowanych metod i technologii.

Polska Izba Opakowań zgromadziła publiczność na wykładzie „Etykieta pomaga kreować markę”. Identyfikacja za pomocą etykiety oraz wybór etykiety w zależności od rodzaju i przeznaczenia powierzchni – to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszono w tej bardzo szczegółowej prezentacji.

Ostatni dzień targów upłynął pod hasłem „Młodzi dla młodych”, w ramach którego odbyły się wykłady poruszające takie tematy, jak: wybór studiów na Politechnice Warszawskiej, szczególnie Papiernictwa i Poligrafii na Wydziale Inżynierii Produkcji, gradacja wartości w procesie wydawniczym: opakowanie a treść, wpływ koloru opakowania na nawyki zakupowe klientów, customer magazines – inteligentne wspieranie sprzedaży, raport roczny jako produkt poligraficzny, zabezpieczenia poligraficzne w dowodzie tożsamości. To prezentacje przygotowane we współpracy z Politechniką Warszawską – Zakładem Technologii Poligraficznych, oraz Zespołem Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu

Obszerna relacja z wydarzenia w czerwcowym numerze "Świata DRUKU".

Fotorelacja na stronie.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.