Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Atrament grafenowy zmieni wszystko, co znamy?

Atrament grafenowy zmieni wszystko, co znamy?

Atrament grafenowy opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Sussex może pozwolić na stworzenie drukowanych elektrod i czujników następnej generacji. Jak podaje portal chip.pl, wynika to z faktu, że grafen jest łatwiejszy w obróbce niż inne materiały elektroniczne, a przy tym cechuje go większa elastyczność. Dzięki temu nadaje się do tworzenia ubieralnej elektroniki.

Jednym z największych problemów wszystkich drukowalnych atramentów elektronicznych jest tzw. efekt pierścienia kawy, w którym to cząsteczki tuszu wykazują tendencję do spływania na krawędzie kropli, gdzie szybkość parowania jest największa. Prowadzi to do osadzania się na krawędziach kropli cieczy w trakcie jej wysychania – podobnie jak plamy powstałe w wyniku rozlanej kawy. Na pomysł, jak to zmienić (przy użyciu grafenu) wpadli naukowcy z Uniwersytetu Sussex.

Emulsja to połączenie dwóch cieczy, które w normalnych warunkach nie mieszają się (np. olej i woda). Istnieją konwencjonalne emulsje, będące mieszaninami niemieszających się cieczy, które są stabilizowane przez związki amfifilowe (ani hydrofobowe, ani hydrofilowe). Takie substancje to często surfaktanty – małe cząsteczki z hydrofobowymi i hydrofilowymi końcami, jak detergenty.

Problem z emulsjami stabilizowanymi surfaktantami polega na tym, że po zmieszaniu wszystkiego razem, powstała ciecz często nie zachowuje wszystkich właściwości funkcjonalnych substancji, które zostały wrzucone do emulsji. Teraz brytyjskim naukowcom udało się ustabilizować emulsję za pomocą cienkich warstw grafenu i disiarczku molibdenu (MoS2). W ten sposób powstała emulsja wykazująca przewodnictwo elektryczne nawet w stanie ciekłym.

„Te atomowo cienkie warstwy są również uwięzione na granicy faz olej–woda, więc po osadzeniu kropli, cienka, ale gęsto upakowana warstwa jest zamknięta do czasu, aż kropla opadnie na podłoże – a warstwa jest przenoszona bez typowej dla farb dyspersyjnych dynamiki suszenia, takiej jak efekt pierścienia kawy. Przewidujemy osadzanie pojedynczych kropel (np. za pomocą atramentu) w celu montażu cienkowarstwowych urządzeń z grafenu, MoS2, azotku boru i innych materiałów 2D na żądanie. Technologia ta ma zastosowanie do struktur 3D zarówno w stanie ciekłym, jak i w utwardzonych elastomerach stałych. Można ją rozszerzyć na produkcję addytywną, jeśli emulsja będzie miała odpowiedni skład i konstrukcję” – mówi Sean Ogilvie z Uniwersytetu w Sussex, główny autor badań.

Opracowane emulsje są obiecujące nie tylko w przypadku jednowarstwowej elektroniki drukowanej atramentem, ale także w przypadku bardziej złożonych struktur 3D wytwarzanych za pomocą technik addytywnych. Istnieje ogromna liczba zastosowań, w których takie grafenowe emulsje mogą okazać się przydatne, np. materiały zmiennofazowe w gospodarce cieplnej czy interfejsy transferu ładunku w optoelektronice.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.