Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Leasing po I półroczu 2012

Leasing po I półroczu 2012

W pierwszym półroczu br. polskie firmy leasingowe sfinansowały aktywa o łącznej wartości ponad 15 mld zł. Oznacza to jedynie dynamikę 4% rok do roku. Dźwignią rynku są samochody osobowe, maszyny rolnicze i przemysłowe, kurczy się natomiast segment leasingu samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych. Wyraźnie lepiej od rynku poradziły sobie Spółki Leasingowe BZ WBK, które z portfelem umów o wartości 937 mln zł, wzrosły aż o 26%.

Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że od stycznia do czerwca 2012 r. polscy leasingodawcy sfinansowali ruchomości i nieruchomości warte łącznie 15,1 mld zł. Jest to wynik o 4% lepszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Niewielki plus utrzymał się za sprawą wzrostu finansowania udzielonego w segmencie pojazdów (8,5 mld zł, +6% r/r) oraz maszyn i urządzeń (5,4 mld zł, +6% r/r). Kto leasinguje najwięcej maszyn? Przede wszystkim rolnicy (1,4 mld zł, +59% r/r) oraz branża przemysłowa (wartość zakupionych maszyn do produkcji tworzyw sztucznych oraz obróbki metalu wzrosła o prawie jedną piątą, a maszyn wykorzystywanych w przemyśle spożywczym o ponad 80%). Problemy przeżywa branża budowlana, która w I półroczu skurczyła się o jedną trzecią. Tempa z ubiegłego roku, kiedy wzrosty kwartalne rynku leasingowego przekraczały 10%, nie utrzymał także leasing nieruchomości, który odnotował spadek o 36% r/r.
„Półroczne wyniki pokazują, że rynek leasingu rośnie, ale dodatnia dynamika branży utrzymała się w dużej mierze dzięki dobremu pierwszemu kwartałowi. Maj i czerwiec nie przyniosły już tak dobrych rezultatów. Wpłynęły na to takie czynniki jak spadek liczby projektów inwestycyjnych wśród małych i średnich firm, informacje o kolejnych upadłościach oraz zakończenie prac związanych z EURO 2012” – komentuje Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowych w Spółkach Leasingowych BZ WBK.
Rynek leasingowy słabnie, natomiast tempa nabierają Spółki Leasingowe BZ WBK. W ciągu sześciu miesięcy br. firma sfinansowała aktywa o łącznej wartości 937 mln zł i osiągnęła ponadrynkową dynamikę na poziomie 26% r/r. Na taki wynik wpływ miał przede wszystkim drugi kwartał, w którym Spółki osiągnęły aż 40% wzrost sprzedaży swoich produktów. Sfinansowanie inwestycji o wartości ponad 500 mln zł po raz kolejny zapewniło Spółkom tytuł lidera w finansowaniu maszyn i urządzeń.
„Wyniki ZPL za pierwsze półrocze wskazują na utrzymujący się od kilku kwartałów dynamiczny wzrost naszego biznesu. Bardzo dobre rezultaty osiągnęliśmy w kluczowych dla nas sektorach – rolnictwie, medycynie i poligrafii. Coraz lepsze wyniki mamy także w segmencie firm korporacyjnych, gdzie sfinansowaliśmy kilka dużych inwestycji dotyczących środków transportu. Dowodzi to skuteczności przyjętej przez nas strategii na lata 2012–2014, w której ramach główny nacisk kładziemy na wykorzystanie potencjału rynku leasingowego oraz synergię w ramach grupy BZ WBK. Efekty przynosi także nowy model sprzedaży, w którym stawiamy na specjalizację – sieci dedykowane podmiotom AGRO, MŚP i korporacji, oraz dostępność naszych usług – wzrost liczebności doradców leasingowych – tłumaczy bardzo dobry rezultat Spółek Leasingowych BZ WBK Tomasz Sudaj. – W II półroczu cała branża raczej nie zrealizuje śmiałych prognoz z początku roku, zakładających wzrost na poziomie 10%. Wyniesie on co najwyżej 2–5% r/r”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Herzog & Heymann GmbH, należący od niedawna do Grupy Komori producent specjalistycznych urządzeń postpressowych, w tym falcerek (od miniaturowych do wielkoformatowych), systemów mailingowych, linii do produkcji ulotek farmaceutycznych, zaprezentował nowy SmartPACK 100, czyli automatyczny system pakowania ulotek farmaceutycznych.

Windmöller & Hölscher, producent maszyn i urządzeń do produkcji i przetwarzania opakowań giętkich, w dniach 24 i 25 czerwca br. zorganizował swoje pierwsze wirtualne targi. Ich celem była premierowa prezentacja technologii i produktów, których debiut rynkowy pierwotnie planowany był na targi branżowe Interpack i drupa; wydarzenia te z powodu pandemii zostały przełożone na wiosnę 2021 r. Wirtualne EXPO zakończyło się ogromnym sukcesem – w prowadzonych na żywo pokazach drukarek fleksograficznych i rotograwiurowych, różnorodnych webinariach i spotkaniach online wzięło udział ponad 2 tys. gości ze 120 krajów.

Nie ulega wątpliwości, że rok 2020 przysporzył znacznie więcej wyzwań, niż ktokolwiek mógł założyć u jego początku. Nadchodząca edycja targów Polagra (28 września – 1 października br.) będzie wyjątkowa z wielu względów. Grupa MTP, bazując na blisko stuletnim doświadczeniu, pracy sztabu specjalistów i przy ścisłej współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zbudowała system rozwiązań i standardów, które nie tylko przyczyniają się do stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla biznesu w sensie epidemicznym, ale także odpowiadają na potrzebę spotkań branży, tak istotnych w pełnym wyzwań okresie, gdy #WracamyDoGry.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.