Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Personalia / Firma Zinart świętuje jubileusz 30-lecia zmianami

Firma Zinart świętuje jubileusz 30-lecia zmianami

Adam Zindulski (z prawej) i Paweł Trzeciak

Jubileusz 30-lecia działalności firmy Zinart z Wrocławia, zaopatrującej polskie i zagraniczne drukarnie w maszyny, materiały eksploatacyjne i części zamienne, zbiegł się w czasie z uruchomieniem sklepu internetowego oraz z historyczną zmianą w kierownictwie. Adam Zindulski – założyciel i do niedawna prezes zarządu firmy – przekazał jej stery swoim wieloletnim współpracownikom, którzy stali się jednocześnie właścicielami spółki. Paweł Trzeciak objął funkcję prezesa zarządu, zaś Grzegorz Śleziak i Jacek Mozoła pozostają – jak dotychczas – wiceprezesami firmy.

Adam Zindulski podkreśla: „Zmiany sfinalizowane na przełomie czerwca i lipca zostały zainicjowane w roku 2019, za sprawą umowy sukcesyjnej, jaką podpisałem z Pawłem Trzeciakiem i Grzegorzem Śleziakiem – nowymi właścicielami firmy. Mamy zatem do czynienia z ważną zmianą pokoleniową, ale należy podkreślić fakt, że nowi udziałowcy spółki są z nią związani od bardzo dawna, a ich wiedzę technologiczną i doświadczenie doceniają nasi klienci ze wszystkich segmentów, w jakich obecny jest Zinart. Firma trafia zatem w godne ręce i jestem przekonany, że pod nowym kierownictwem czeka ją świetlana przyszłość. Tym bardziej, że sukcesywnie podążamy za zmieniającym się światem współczesnej poligrafii, coraz bardziej angażując się w obszar produkcji cyfrowej czy też uruchamiając sklep internetowy”.

Paweł Trzeciak, pełniący od 1 lipca br. funkcję prezesa zarządu, dodaje: „Nasza firma obchodzi w tym roku 30-lecie, ja mam przyjemność być z nią związany przez połowę tego czasu. Dołączyłem do zespołu Zinart w szczególnym momencie, gdy w branży mieliśmy gorsze, kryzysowe lata. Wówczas jednak została podjęta odważna decyzja o uruchomieniu działu druku wielkoformatowego. Tym samym zbudowana została druga, ważna część naszej działalności. Niemal od początku istnienia Zinart jest jednym z wiodących dostawców materiałów i części do druku offsetowego. Cieszymy się, że stale rośnie też nasza pozycja i udziały w rozwijającym się rynku druku wielkoformatowego cyfrowego. Mogę zapewnić, że w kontekście dalszego rozwoju i nowych projektów nie powiedzieliśmy jednak ostatniego słowa”.

„Kamienie milowe” w historii firmy Zinart

„Nasza firma jest obecna w branży przez cały okres przełomowych dla niej i znaczących zmian – mówi Adam Zindulski. – Rok 1992, gdy zaczęliśmy działać w poligrafii, jest z perspektywy czasu symboliczny. Początek lat 90. ubiegłego wieku to okres prawdziwej prosperity w naszej branży – drukarnie powstawały jak grzyby po deszczu, do Polski wchodziły kolejne międzynarodowe koncerny, które powoływały do życia własne oddziały bądź też nawiązywały współpracę z dystrybutorami. My początkowo, z zaangażowaniem całej rodziny, działaliśmy w grupie dystrybutorów związanych z firmą Grafikus – Systemy Graficzne, oferując farby i chemikalia z jej oferty. W 1994 r., kontynuując współpracę z Grafikusem, staliśmy się też samodzielnym przedstawicielem wiodących marek jak Sun Chemical czy Polychrome (wkrótce Kodak Polychrome Graphics, obecnie Kodak). W tym samym roku uruchomiliśmy własną mieszalnię farb, koncentrując się na obsłudze klientów bazujących na technice offsetowej – zarówno arkuszowej, jak i zwojowej (coldsetowej i heatsetowej)”.

W roku 2000 firma przeniosła się do nowej siedziby, a obszar jej działania został rozszerzony. „Przez pierwsze lata koncentrowaliśmy się na południowo-zachodnich województwach, sukcesywnie zaczęliśmy też sprzedawać nasze produkty w innych regionach Polski – mówi Adam Zindulski. – Poza materiałami eksploatacyjnymi w ofercie pojawiły się też akcesoria i części zamienne do maszyn drukujących – ten asortyment jest jednym z naszych filarów do dziś”.

W roku 2008 firma podjęła strategiczną decyzję o rozszerzeniu swojej działalności na perspektywicznym rynku druku wielkoformatowego, realizowanego w technologii cyfrowej. Wówczas też pojawił się w niej Paweł Trzeciak, który objął stanowisko szefa nowo powołanego do życia działu. „Udział rozwiązań dedykowanych temu segmentowi rynkowemu systematyczne rośnie i wynosi ok. 35% naszych obrotów – mówi obecny prezes zarządu. – Z perspektywy czasu decyzję tę można uznać za niezwykle trafioną, gdyż wielki format stał się naszą drugą, bardzo mocną nogą”.

Adam Zinduski dodaje: „Lata 2010-2014 to okres pracy w firmie mojej córki – Katarzyny Zindulskiej-Wickens. Wówczas w naszej ofercie pojawiły się rozwiązania dedykowane również małoformatowemu drukowi cyfrowemu: maszyny Xerox i urządzenia introligatorskie Morgana Systems. W tym czasie sprzedaliśmy ponad 20 maszyn introligatorskich i kilka cyfrowych maszyn drukujących. Ten „cyfrowy” akcent stanowił uzupełnienie naszej aktywności w obszarze druku offsetowego, gdzie – za sprawą rekomendacji firmy Zinart – polski rynek poligraficzny wzbogacił się o kilkadziesiąt rozwiązań: maszyny drukujące (w tym liczne plotery wielkoformatowe), urządzenia introligatorskie oraz systemy CtP”.

W roku 2015 firma przekształciła się w spółkę z o.o., zaś dwa lata później – przeniosła się do kolejnej siedziby, w której pozostaje do dziś. „Poza zwiększoną powierzchnią biurowo-administracyjną i przestronnym magazynem, miejsce znalazły tu również mieszalnia oraz laboratorium, które służy do recepturowania farb offsetowych, w tym niskomigracyjnych i UV oraz fleksograficznych – mówi Adam Zindulski. – Jako jedyni w Polsce oferujemy też usługę konfekcjonowania i pakowania farb w kartridże, które coraz częściej zastępują tradycyjny sposób podawania farb w druku offsetowym”.

W roku 2019 została podpisana umowa sukcesyjna, na bazie której udziały w firmie docelowo mieli przejąć Paweł Trzeciak i Grzegorz Śleziak. Wówczas też ukształtował się nowy zarząd spółki. Sukcesja została sfinalizowana w połowie tego roku, a towarzyszyły jej zmiany w kierownictwie firmy.

Nieco wcześniej, bo w 1. kwartale br., Zinart uruchomił sklep internetowy, uwzględniający pełny asortyment oferowany przez firmę. Jego oferta jest stale aktualizowana o nowe materiały eksploatacyjne, akcesoria i części zamienne.

30-letnie doświadczenia w druku offsetowym i 15-letnie w cyfrowym pozwoliły firmie Zinart osiągnąć stabilną pozycję rynkową i ambitnie patrzeć w przyszłość. Jej asortyment obejmuje obecnie ponad 1000 produktów dedykowanych obu technologiom, stąd duże nadzieje związane z uruchomionym niedawno sklepem internetowym. „E-commerce to coraz bardziej powszechny element naszego życia, także w kontekście funkcjonowania różnych branż. Idąc z duchem czasu, sklep online pojawił się także u nas i już po pierwszych miesiącach jego funkcjonowania widzimy korzyści wynikające z jego uruchomienia. Tu warto wymienić druk na tekstyliach, aplikacje przemysłowe czy niebanalne efekty specjalne zaprezentowane na targach Fespa m.in. przez naszego strategicznego partnera – firmę Sun Chemical. Wszystko to widzimy i uwzględniamy w naszych planach na przyszłość” – mówi Paweł Trzeciak.

Adam Zindulski podsumowuje: „Firmę pozostawiam młodszym kolegom z przekonaniem, że trafia ona w godne ręce osób zaangażowanych w jej działalność nie tylko biznesowo, ale też emocjonalnie. W branży tej zostawiłem spory kawałek swojego życia. Z pewnością nadal będę się przyglądał jej rozwojowi, kibicując jednocześnie nowemu zarządowi Zinart Sp. z o.o. Jestem przekonany, że firmę czekają kolejne, pełne sukcesów lata”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas zbliżających się targów Festiwal Marketingu (Warszawa, Hala Expo XXI, 14–15 września 2022 r.) firma Atrium Centrum Ploterowe zaprezentuje bogaty wybór maszyn ze swojego portfolio. Promowane rozwiązania są przeznaczone do różnorodnych zastosowań – m.in. do zadruku tkanin w technologii DTF, grafik wielkoformatowych, gadżetów. Co jeszcze zobaczymy na stoisku Atrium?

Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO) ogłosiła, że nowy ślad CO2 dla tektury falistej wynosi 491 kg CO2e/t, wykazując znaczną poprawę w porównaniu z 531 kg CO2e/t w ocenie z roku 2018. Wynik ten odzwierciedla ciągłe wysiłki podejmowane przez europejską branżę tektury falistej i dostawców papieru w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko.

Grafmasz wprowadził do oferty kolejny model plotera tnącego marki Sinajet – 0912 MT. To zautomatyzowane urządzenie wyposażone w multigłowicę z różnymi narzędziami tnącymi oraz trzema narzędziami bigującymi z serwomechanizmem obsługuje arkusze o wymiarach 1220 × 900 mm i grubości nawet do 20 mm.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.