Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Niemcy zwiększyli wydajność o 30% dzięki modernizacji parku maszynowego

Niemcy zwiększyli wydajność o 30% dzięki modernizacji parku maszynowego

Firma Kroha, producent opakowań z miejscowości Miesbach w południowej części Niemiec, prowadzi produkcję z zastosowaniem offsetowych arkuszowych maszyn drukujących firmy Koenig & Bauer. Rok temu jedna z dwóch pracujących tam maszyn Rapida 106 po kilkunastu latach została zastąpiona przez całkowicie nowe rozwiązanie – Rapidę 106 z sześcioma zespołami drukującymi i dwiema wieżami lakierującymi, która rozpoczęła pracę w drugim zakładzie firmy, w Barleben.

Firma Kroha, działająca od lat 90. i zatrudniająca obecnie 260 pracowników, inwestuje regularnie i doposaża swój park maszynowy. Dzięki posiadaniu prawie identycznej, wysokowydajnej technologii, oba zakłady doskonale się uzupełniają. W Miesbach główny zakres produkcji to wysoko uszlachetniane pudełka składane z lakierowaniem UV oraz lakierowaniem wybiórczym UV, zaś zakład w Barleben produkuje wyższe nakłady z uszlachetnianiem konwencjonalnym oraz ulotki informacyjne dla przemysłu farmaceutycznego. W razie potrzeby oba zakłady wymieniają się zleceniami. W obu zakładach produkuje się 260 mln opakowań składanych rocznie, z czego 80–85% stanowią opakowania dla farmacji, a portfolio uzupełniają stanowią opakowania dla przemysłu spożywczego i na artykuły związane z ochroną zdrowia. Wielkość nakładów wynosi od 50 pudełek wzorcowych, poprzez normalną produkcję rzędu 50–70 tys. sztuk, aż po 3 a nawet 5 mln sztuk. Zleceniodawcy pochodzą głównie z Niemiec i Austrii, ale także z Francji, Włoch, Rumunii i Szwajcarii. Kroha stawia na niezawodność dostaw, krótkie terminy realizacji oraz innowacje techniczne, które kompensują presję kosztową.

Maszyna Rapida 106 wpisuje się w trend – jak zaznaczają przedstawiciele przedsiębiorstwa, pozwoliła na zwiększenia nakładów o około 1/3, ponieważ poszczególne zlecenia mogą być wykonywane z prędkością do 18 tys. ark./godz. Wydajność wzrosła także w przypadku podwójnego lakierowania, np. z wykorzystaniem lakieru UV w linii na farbach konwencjonalnych. Dodatkową korzyścią są znacznie krótsze czasy narządzania – znacząca poprawa nastąpiła w przypadku zmiany wałka rastrowego z AniloxLoader (podczas gdy w poprzedniej maszynie wymiana wałka rastrowego trwała około 20 min. i wymagała zaangażowania dwóch osób, obecnie w pełni zautomatyzowany proces zajmuje 1,5 min. i jest prawie nieodczuwalny; oznacza to, że różne warstwy lakieru mogą być produkowane w prostszy i bardziej oszczędny sposób). Równie nieskomplikowana jest wymiana form lakierujących: forma zostaje umieszczona w urządzeniu wspomagającym jej wkładanie, przycisk start zostaje wciśnięty, a wprowadzanie odbywa się automatycznie. Także wszystkie inne czasy narządzania uległy skróceniu (o 30–50%), i to przy znacznie bardziej skomplikowanej maszynie (np. mycie obciągów gumowych trwało wcześniej około trzech minut, teraz wystarczy połowa tego czasu). Florian Guggenbichler, kierownik zakładu w Miesbach, podkreśla, że rozwiązanie AniloxLoader wydatnie skraca także czasy narządzania w przypadku zleceń lakierowania. Kolejne zalety to produkcja z wykorzystaniem form drukowych bez zaginanych krawędzi a także sam proces lakierowania. Dzięki możliwościom systemu Rapida 106 maszyna lakierująca w technologii UV offline stała się zbędna, a różnice w jakości produkcji pomiędzy procesami prowadzonymi off-line i in-line nie są widoczne gołym okiem. Dodatkowe rozwiązanie w łańcuchu produkcyjnym oraz powierzchnie przeznaczane do tej pory na magazynowanie pośrednie stały się niepotrzebne, a proces lakierowania w technologii UV – szybszy i bardziej wydajny.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.