Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Wirtualna drupa: nowości od Koenig & Bauer

Wirtualna drupa: nowości od Koenig & Bauer

Niemiecki gigant Koenig & Bauer skorzystał z dobrodziejstw internetu i możliwości transmisji na żywo. W dniach 16–26 czerwca br., czyli w pierwotnym terminie targów drupa, firma zaprosiła do swojego nowego centrum demonstracyjnego w Radebeul na prezentacje nowości ze swojego portfolio. Byliśmy więc świadkami światowej premiery nowej generacji maszyn Rapida, prezentacji najnowszych rozwiązań do zwojowego druku cyfrowego i zadruku tektury falistej, druku opakowaniowego, transakcyjnego, zabezpieczonego, druku na metalu i szkle, systemów workflow oraz cyfrowych usług serwisowych.

Data tego zorganizowanego z ogromnym rozmachem wydarzenia oczywiście nie była przypadkowa. „Dokładnie w tym czasie odbywałyby się targi drupa. Niestety, pandemia koronawirusa wymusiła ich przeniesienie na przyszły rok. Nie chcieliśmy i nie mogliśmy czekać z pokazaniem naszych nowości do kwietnia 2021” – tłumaczył podczas pierwszego pokazu Claus Bolza-Schünemann, prezes zarządu Koenig & Bauer.

Nowa generacja maszyn Rapida

Główną atrakcją pokazów Koenig & Bauer LIVE była prezentacja nowej generacji arkuszowych maszyn offsetowych Rapida. Całkowicie przebudowany, wyposażony w dodatkowe funkcje, wyróżniający się nowoczesnym dizajnem model 106 został przedstawiony przez Ralfa Sammecka – członka zarządu Koenig & Bauer – i jego zespół. Średnioformatowa Rapida 106 drukuje do 20.000 ark./h, wyposażona jest w nowoczesny system odwracania oraz dostarczania i załadunku form drukowych, a zmiana zlecenia odbywa się „w locie”. W podobne parametry wyposażona została również jej mniejsza siostra Rapida 76, obsługująca format B2. Podczas sesji zaprezentowano wersje przeznaczone do druku opakowań i do druku akcydensowego.

Postpress – od druku do gotowego opakowania

W dziedzinie rozwiązań postpressowych firma Koenig & Bauer zaprezentowała nową rodzinę sztanc płaskich CutPRO Q 106 produkcji Koenig & Bauer Iberica oraz sztancę rotacyjną CutPRO X 106. Podczas pokazów arkusze wydrukowane poprzedniego dnia zostały poddane dalszej obróbce – tłoczeniu, bigowaniu, sztancowaniu, zaprezentowano także nowy system usunięciu odpadu na maszynie CutPRO X 106. Gotowy produkt został następnie przeniesiony do składarko-sklejarki Omega Allpro 110 firmy Koenig & Bauer Duran.

Rozwiązania cyfrowe dla rynku opakowań

Robert Stabler, dyrektor zarządzający spółki Joint Venture Koenig & Bauer Durst, przedstawił innowacje na rynku opakowań drukowanych cyfrowo. Oprócz nowości wprowadzonych w maszynach Delta SPC 130 i CorruJET 170, nacisk został położony także na rozwój nowej maszyny cyfrowej w średnim formacie VariJET 106. Maszyna ta integruje technologię druku cyfrowego z platformą wysokowydajnej arkuszowej maszyny offsetowej Rapida 106.

Usługi cyfrowe – cenne zastosowania w czasach kryzysu

W związku z pandemią koronawirusa podczas wirtualnych targów poświęcono również uwagę usługom cyfrowym. Pokazano m.in. zalety takich aplikacji jak Visual Press Support – cyfrowej usługi z obsługą wizualną.

Druk cyfrowy i offset zwojowy

Członek zarządu Koenig & Bauer Christoph Müller, odpowiedzialny za segment druku arkuszowego i cyfrowego, i jego zespół zaprezentowali możliwe zastosowania maszyny RotaJET w zwojowym druku cyfrowym na przykładzie druku dekoracyjnego oraz opakowaniowego. Ogłosił on również ponowne wejście firmy na rynek tektury falistej z nowymi maszynami CorruCUT i CorruFLEX. Z kolei Luigi Magliocchi, nowy dyrektor zarządzający Koenig & Bauer Flexotecnica, bezpośrednio z zakładu w Tavazzano we Włoszech przedstawił kompaktową 8-kolorową maszynę Evo XC, dostępną w dwóch różnych wersjach, o maksymalnej długości zadruku 850 mm i prędkości druku do 400 m/min.

Druk zabezpieczony, sitodruk i inne

Jedną z sesji poświęcono także drukowi innymi niż offset arkuszowy czy druk cyfrowy. Spółki zależne Koenig & Bauer zaprezentowały m.in. rozwiązania w zakresie drukowania i wykańczania podłoży metalowych, szklanych i korpusów plastikowych. Słuchacze dowiedzieli się także, w jaki sposób można zintegrować aplikację KI w technologii znakowania i dlaczego banknoty są nadal niezbędnym i bezpiecznym środkiem płatniczym w dzisiejszym świecie. Dowiedzieliśmy się także, że spółka Notasys – dostarczająca rozwiązania do druku papierów wartościowych – będzie działać pod nazwą Koenig & Bauer Banknote Solutions.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Ze względu na drożejące surowce, koszty materiałów eksploatacyjnych i energii, ceny opakowań kartonowych mogą niebawem wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Producenci obawiają się też ewentualnego wstrzymania dostaw prądu czy gazu dla firm produkujących surowce.

Firma Magenta Vision – europejski producent atramentów przeznaczonych dla branży druku wielkoformatowego i dystrybutor maszyn drukujących – organizuje 13 października br. w swojej siedzibie w Piasecznie dzień otwarty. Podczas spotkania, nad którym patronat medialny objął „Świat DRUKU”, zaprezentowane zostaną urządzenia z portfolio firmy, nie zabraknie wystąpień specjalistów, a jako główną atrakcję zaplanowano wizytę w pobliskiej drukarni Topcan, połączoną z pokazem pracy maszyny Teckwin Barracuda 5000 LED.

Mutoh wprowadza na rynek nowe atramenty MS 51 w konfiguracji CMYK. Jak podaje ich polski dystrybutor – firma Atrium Centrum Ploterowe – są to szybkoschnące, opłacalne w eksploatacji tusze umożliwiające druk w szerokiej gamie kolorystycznej do zastosowań wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.