Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Wirtualna drupa: nowości od Koenig & Bauer

Wirtualna drupa: nowości od Koenig & Bauer

Niemiecki gigant Koenig & Bauer skorzystał z dobrodziejstw internetu i możliwości transmisji na żywo. W dniach 16–26 czerwca br., czyli w pierwotnym terminie targów drupa, firma zaprosiła do swojego nowego centrum demonstracyjnego w Radebeul na prezentacje nowości ze swojego portfolio. Byliśmy więc świadkami światowej premiery nowej generacji maszyn Rapida, prezentacji najnowszych rozwiązań do zwojowego druku cyfrowego i zadruku tektury falistej, druku opakowaniowego, transakcyjnego, zabezpieczonego, druku na metalu i szkle, systemów workflow oraz cyfrowych usług serwisowych.

Data tego zorganizowanego z ogromnym rozmachem wydarzenia oczywiście nie była przypadkowa. „Dokładnie w tym czasie odbywałyby się targi drupa. Niestety, pandemia koronawirusa wymusiła ich przeniesienie na przyszły rok. Nie chcieliśmy i nie mogliśmy czekać z pokazaniem naszych nowości do kwietnia 2021” – tłumaczył podczas pierwszego pokazu Claus Bolza-Schünemann, prezes zarządu Koenig & Bauer.

Nowa generacja maszyn Rapida

Główną atrakcją pokazów Koenig & Bauer LIVE była prezentacja nowej generacji arkuszowych maszyn offsetowych Rapida. Całkowicie przebudowany, wyposażony w dodatkowe funkcje, wyróżniający się nowoczesnym dizajnem model 106 został przedstawiony przez Ralfa Sammecka – członka zarządu Koenig & Bauer – i jego zespół. Średnioformatowa Rapida 106 drukuje do 20.000 ark./h, wyposażona jest w nowoczesny system odwracania oraz dostarczania i załadunku form drukowych, a zmiana zlecenia odbywa się „w locie”. W podobne parametry wyposażona została również jej mniejsza siostra Rapida 76, obsługująca format B2. Podczas sesji zaprezentowano wersje przeznaczone do druku opakowań i do druku akcydensowego.

Postpress – od druku do gotowego opakowania

W dziedzinie rozwiązań postpressowych firma Koenig & Bauer zaprezentowała nową rodzinę sztanc płaskich CutPRO Q 106 produkcji Koenig & Bauer Iberica oraz sztancę rotacyjną CutPRO X 106. Podczas pokazów arkusze wydrukowane poprzedniego dnia zostały poddane dalszej obróbce – tłoczeniu, bigowaniu, sztancowaniu, zaprezentowano także nowy system usunięciu odpadu na maszynie CutPRO X 106. Gotowy produkt został następnie przeniesiony do składarko-sklejarki Omega Allpro 110 firmy Koenig & Bauer Duran.

Rozwiązania cyfrowe dla rynku opakowań

Robert Stabler, dyrektor zarządzający spółki Joint Venture Koenig & Bauer Durst, przedstawił innowacje na rynku opakowań drukowanych cyfrowo. Oprócz nowości wprowadzonych w maszynach Delta SPC 130 i CorruJET 170, nacisk został położony także na rozwój nowej maszyny cyfrowej w średnim formacie VariJET 106. Maszyna ta integruje technologię druku cyfrowego z platformą wysokowydajnej arkuszowej maszyny offsetowej Rapida 106.

Usługi cyfrowe – cenne zastosowania w czasach kryzysu

W związku z pandemią koronawirusa podczas wirtualnych targów poświęcono również uwagę usługom cyfrowym. Pokazano m.in. zalety takich aplikacji jak Visual Press Support – cyfrowej usługi z obsługą wizualną.

Druk cyfrowy i offset zwojowy

Członek zarządu Koenig & Bauer Christoph Müller, odpowiedzialny za segment druku arkuszowego i cyfrowego, i jego zespół zaprezentowali możliwe zastosowania maszyny RotaJET w zwojowym druku cyfrowym na przykładzie druku dekoracyjnego oraz opakowaniowego. Ogłosił on również ponowne wejście firmy na rynek tektury falistej z nowymi maszynami CorruCUT i CorruFLEX. Z kolei Luigi Magliocchi, nowy dyrektor zarządzający Koenig & Bauer Flexotecnica, bezpośrednio z zakładu w Tavazzano we Włoszech przedstawił kompaktową 8-kolorową maszynę Evo XC, dostępną w dwóch różnych wersjach, o maksymalnej długości zadruku 850 mm i prędkości druku do 400 m/min.

Druk zabezpieczony, sitodruk i inne

Jedną z sesji poświęcono także drukowi innymi niż offset arkuszowy czy druk cyfrowy. Spółki zależne Koenig & Bauer zaprezentowały m.in. rozwiązania w zakresie drukowania i wykańczania podłoży metalowych, szklanych i korpusów plastikowych. Słuchacze dowiedzieli się także, w jaki sposób można zintegrować aplikację KI w technologii znakowania i dlaczego banknoty są nadal niezbędnym i bezpiecznym środkiem płatniczym w dzisiejszym świecie. Dowiedzieliśmy się także, że spółka Notasys – dostarczająca rozwiązania do druku papierów wartościowych – będzie działać pod nazwą Koenig & Bauer Banknote Solutions.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Już w czwartek, 24 września, spotkamy się z Państwem na IX konferencji "Tektura falista – najnowsze technologie" w Ranchu pod Bocianem. Jesteśmy przekonani, że wydarzenie, w którego organizację włożyliśmy wiele pracy i serca, by zapewnić nie tylko bogatą dawkę wiedzy, możliwość integracji i nawiązania kontaktów oraz oczywiście maksymalne bezpieczeństwo, spełni Państwa oczekiwania.
Specjalnie dla tych z Państwa, którzy z przyczyn niezależnych nie mogą osobiście uczestniczyć w konferencji, przygotowaliśmy możliwość zdalnego udziału. Aby wziąć udział w transmisji online, zapraszamy jeszcze dziś, w środę, do kontaktu telefonicznego z p. Wojtkiem Szymczakiem, który sprawuje pieczę zarówno nad rejestracją gości, jak i stroną techniczną webinaru (nr tel.: 601 979 668).
Również w czwartek, w warszawskim Expo XXI (ul. Prądzyńskiego 12/14) rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations. Przez dwa dni czekamy na Państwa na naszym stoisku – nr B12. Podobnie jak organizatorzy wydarzenia, zapewniamy pełne bezpieczeństwo uczestnictwa.
Zapraszamy na długo oczekiwane rozmowy przy dobrej kawie : )

BOBST zaprezentował nową maszynę do wklęsłodruku, przeznaczoną do zadruku podłoży elastycznych – Expert RS 6003. To rozwiązanie nowej generacji jest odpowiedzią producenta na potrzeby branży opakowaniowej, która oczekuje wsparcia w czasie przemian i dominujących trendów wymuszających coraz krótsze czasy realizacji zleceń, niezmiennie wysokiej jakości i jednocześnie dbałości o środowisko.

Firma Miraclon ogłosiła rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do konkursu Global Flexo Innovation Awards, którego celem jest wyróżnienie firm przewodzących transformacji branży druku fleksograficznego. Organizator do udziału w rywalizacji zaprasza firmy, które chciałyby zyskać uznanie za swoje kreatywne, innowacyjne projekty opakowań komercyjnych wydrukowanych przy użyciu płyt Kodak Flexcel NX Plates. Konkurs skierowany jest zatem do przygotowalni do druku, drukarń oraz właścicieli marek (zalecane są zgłoszenia zespołowe).

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.