Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie

Technologie

Informacje na temat najnowszych technologii zastosowanych (lub jeszcze nie) w urządzeniach i rozwiązaniach produkcyjnych, informacje na temat: badań i projektów naukowych, nowych produktów – maszyn, urządzeń, materiałów, systemów, programów.

Drukarnia Wydawnictwa Nowiny z nową bigówko-falcerką

Bigówko-falcerka Multigraf Touchline CF-375 z oferty Duplo to pierwsze urządzenie tego producenta, które pracuje od pewnego czasu w drukarni Wydawnictwa Nowiny. Było ono odpowiedzią na potrzebę tego zakładu poligraficznego w zakresie wykańczania.

HP zwiększa możliwości platformy Jet Fusion 5200

HP udostępniło nowe funkcje w zakresie profesjonalnego, przemysłowego druku 3D przy wykorzystaniu HP Jet Fusion 5200. Zwiększone możliwości produkcji seryjnej i masowej personalizacji dotyczą większej szybkości, zmniejszenia kosztów produkcji oraz dodania funkcji pozwalających na lepszą kontrolę poszczególnych zadań i drukarek. HP wprowadziło na rynek także nowe usługi mające wspierać klientów (xRServices) oraz rozwiązania sprzętowe (HP Automatic Unpacking Station).

Mal-Pol zwiększa zdolności produkcyjne

Drukarnia Mal-Pol realizuje poważny plan modernizacji parku maszynowego, u podstaw którego leży potrzeba utrzymania silnej pozycji na rynku etykiet oraz zapewnienie wartości dodanej zleceniodawcom. W ostatnim czasie w zakładzie w Olesinie niedaleko Warszawy pracę rozpoczęły trzy wysoko zautomatyzowane maszyny fleksograficzne BOBST Master M5X 430, dzięki czemu firma zwiększyła wydajność o 10%. Tym samym Mal-Pol posiada już cztery takie systemy – pierwszy zainstalowano w 2018 r. (wówczas zastąpił on zestaw starszych maszyn BOBST, pracujących w zakładzie od 2000 r.). Wszystkie dostarczyła firma Rotary.

Premiera cyfrowej maszyny do druku etykiet

Konica Minolta podczas pokazu European Labels & Packaging Exhibition w Madrycie zaprezentowała premierowo model maszyny do zadruku etykiet – AccurioLabel 400. Choć rozpoczęcie sprzedaży planowane jest na pierwszy kwartał 2023 r., producent już teraz ujawnił pierwsze szczegóły dotyczące nowego urządzenia.

Nowa konfiguracja multifiniszera

Firma Duplo zaprezentowała w pełni automatyczne, wielozadaniowe urządzenie do wykańczania – Docucutter DC-746, po raz pierwszy zintegrowane z systemem DC-20 do pobierania, cięcia i podawania arkuszy w formacie B2. Jak podaje producent, jest to najbardziej wydajne urządzenie wśród oferowanych przez niego rozwiązań do bigowania, cięcia, perforacji i rozcinania.

Premiera nowego plotera swissQprint

Firma swissQprint podczas targów Fespa 2022 (Berlin, 31 maja – 3 czerwca) zaprezentowała premierowo nowy model płaskiego plotera wielkoformatowego – Kudu. Jak zapewnia szwajcarski producent, rozwiązanie to stanowi połączenie wysokiej wydajności, jakości i wszechstronności.

Jeszcze bardziej autonomiczna produkcja w drukarniach

Heidelberger Druckmaschinen zapowiada zmianę przepływu pracy w systemie Prinect przeznaczonym do zarządzania drukarnią – wkrótce będzie on dostępny w chmurze. Jak podkreśla producent, nowy pakiet workflow o nazwie Prinect Direct, wraz z nową aplikacją Smart Product do tworzenia zadań i przygotowania do druku, stanowią kolejny kamień milowy na drodze do w pełni autonomicznej produkcji. Wszystkie nowe funkcje pakietu będą stopniowo udostępniane klientom.

Nowa generacja farb fleksograficznych

Siegwerk poinformował o wprowadzeniu na rynek EMEA najnowszej generacji farb do zadruku opakowań giętkich techniką fleksografii i wklęsłodruku. Formuła farb NC została na nowo opracowana i dostosowana zarówno do aktualnych trendów rynkowych, jak i najnowszych technologii produkcyjnych. Nowa seria oprócz produktów kolorowych zawiera także bezbarwne.

Niemcy inwestują w rozwiązania z oferty BOBST

W ostatnich miesiącach firmy produkcyjne działające na niemieckim rynku zmodernizowały swoje parki maszynowe, inwestując w rozwiązania z portfolio BOBST. Wśród nich jest GDP Foodpackaging GmbH & Co. z Rinteln (Dolna Saksonia), w której zakładzie kilka miesięcy temu zainstalowano dwie w pełni automatyczne składarko-sklejarki MasterFold 75 wraz z urządzeniami peryferyjnymi, a także firma Höhn Display + Packaging z Ulm (Badenia-Wirtembergia), która zainstalowała sztancę płaską Novacut 106 ER z systemem optycznego pasowania cięcia względem druku – AccuRegister.

Nowa lakierówka wybiórcza w formacie B2

Firma Duplo poszerzyła swoje portfolio o urządzenie do lakierowania w formacie B2+ – DuSense DDC-8000. Ta – jak podaje producent – prosta w obsłudze, w pełni zautomatyzowana i kompaktowa maszyna, daje możliwość lakierowania wybiórczego i metalizowania w linii. Urządzenie przeznaczone jest do uszlachetniania m.in. okładek książek, a także opakowań, wizytówek, wszelkiego rodzaju wydruków akcydensowych – od jednego arkusza po nakłady produkcyjne.

Z ostatniej chwili

Firma EFI uruchomiła nową usługę, która ułatwia dostawcom usług poligraficznych uzyskanie certyfikatu zgodności Ghent PDF Output Suite 5.0. Wykorzystuje on sprawdzony zestaw testów PDF opracowany przez Ghent WorkGroup (międzynarodową organizację użytkowników i stowarzyszeń zajmujących się sztuką graficzną) i jest przeznaczony dla cyfrowych maszyn drukarskich wykorzystujących serwery druku EFI Fiery Digital Front End (DFE).

Stowarzyszenie FESPA zachęca do wzięcia udziału w trzeciej międzynarodowej ankiecie, której celem jest dostarczenie branży aktualnych informacji na temat trendów panujących w branży oraz rozpoznanie rzeczywistych wyzwań i możliwości, przed którymi stoją drukarze i twórcy oznakowani w czasie po pandemii. Wyniki FESPA Print Census 2023 umożliwią organizacji lepsze wspieranie swoich członków w podejmowaniu świadomych decyzji i długoterminowym rozwoju.

Wraz z końcem czerwca wielu z Państwa rozpoczęło już urlop – niezależnie od stylu planowanego wypoczynku i kierunku podróży życzymy wszystkim udanych wakacji! Tych zaś z Państwa, którzy najbliższy czas spędzą jeszcze za biurkiem, zachęcamy do zapoznania się z planowaną zawartością letniego wydania „Świata DRUKU”, nad którym już pracujemy.
Tradycyjnie w numerze lipcowo-sierpniowym powrócimy do tematyki druku mało- i wielkoformatowego, druku na żądanie, druku na tekstyliach, upominków reklamowych. Coś dla siebie powinni znaleźć także miłośnicy sitodruku, druku sublimacyjnego i tampondruku. Planujemy też poruszyć tematykę prepressu, zarządzania barwą oraz systemów POS.
Publikacja dostępna będzie w dodatkowej bezpłatnej dystrybucji na naszym stoisku na wrześniowych targach reklamy i druku Festiwal Marketingu (Warszawa, 14–15.09 br.), będzie też obecna na poznańskich targach DREMA (13–16.09.2022 r.). Z tym wydaniem wyruszymy także dalej – do Warszawy, na XVI Konferencję z cyklu „Akademia Zarządzania Barwą”, która odbędzie się 26 października br., i na którą już teraz zapraszamy wszystkich miłośników Color Managementu.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.