Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie

Technologie

Informacje na temat najnowszych technologii zastosowanych (lub jeszcze nie) w urządzeniach i rozwiązaniach produkcyjnych, informacje na temat: badań i projektów naukowych, nowych produktów – maszyn, urządzeń, materiałów, systemów, programów.

Wysokojakościowy druk na szkle i lustrach

Firma Inter-Glass z Kraśnika, zajmująca się przetwórstwem szkła, chcąc skuteczniej odpowiadać na zapotrzebowania rynku oraz zapewnić sobie możliwość dotarcia do nowych odbiorców, wiosną ubiegłego roku zdecydowała się na zakup płaskiego plotera UV Arizona 1360 GT marki Canon. Rozwiązanie to pozwoliło na poszerzenie działalności firmy o druk na szkle i pomogło rozwinąć działalność w obszarze dekoracji wnętrz.

Rosnący rynek soft signage szansą na zyski w przyszłości

Rynek soft signage, obejmujący szeroką gamę zastosowań drukarskich, w tym grafiki ekspozycyjne, reklamy podświetlane, elementy wystroju sklepów detalicznych, a także flagi i banery – drukowane bezpośrednio lub przez proces transferu – przeżywa bezprecedensowy wzrost. W ciągu ostatnich pięciu lat wydajność cyfrowego druku sublimacyjnego soft signage rosła w tempie 8% w skali roku. Przy tak silnym zapotrzebowaniu na grafiki na tekstyliach nie dziwi, że dostawcy usług poligraficznych właśnie w tym obszarze szukają nowych źródeł przychodów, zwłaszcza że pozwala on osiągać spore marże.

Zaawansowane systemy do cyfrowego zadruku tkanin

Firma Mimaki Europe, dostawca drukarek atramentowych i systemów tnących, poinformowała o poszerzeniu swojego portfolio o dwie wysokowydajne cyfrowe drukarki do druku na tekstyliach – Mimaki TS100-1600 oraz Mimaki Tiger-1800B MkIII. Jak podaje producent, nowe urządzenia są odpowiedzią na potrzeby rynku w zakresie urozmaicania oferty produktów, niższych stanów magazynowych i krótszych terminów dostaw.

Szersze możliwości w druku biznesowym

Canon zaprezentował nowe urządzenie z serii drukarek biznesowych imageRUNNER Advance DX – model C5800. Jak podaje producent, urządzenie to zostało opracowane z myślą o poprawie firmowej komunikacji i produktywności i – dzięki pełnej integracji ze środowiskiem uniFLOW Online – sprawnie łączy pracowników pozostających w biurach z tymi pracującymi zdalnie.

Automatyzacja wykańczania zaczyna się od impozycji

W ofercie firmy Duplo jakiś czas temu pojawiło się oprogramowanie do automatycznej impozycji plików do druku – Ultimate Impostrip. Jak podaje firma, zapewnia ono nie tylko znaczne skrócenie czasu i redukcję liczby osób zaangażowanych w proces impozycji plików do druku, ale też – dzięki możliwości wprowadzania zmian na życzenie klienta nawet w ostatniej chwili – oferuje drukarni pełną elastyczność i pomaga dotrzymywać nawet najbardziej napiętych terminów realizacji zleceń.

Nowe modele drukarek UV LED

Firma Mutoh Europe zaprezentowała nową serię drukarek UV LED – Mark II. W jej skład wchodzą dwa 6-kolorowe (CMYK + biały + lakier) modele – rolowa drukarka ValueJet 1638UR Mark II (VJ-1638UR2) o szerokości 162 cm (64”) i hybrydowa ValueJet 1638UH Mark II (VJ-1638UH2), obsługująca zarówno nośniki rolowe, jak i sztywne.

STO Print stawia na elastyczność i rozwój

Drukarnia wielkoformatowa STO Print z Rzeszowa zainwestowała w płaską drukarkę swissQprint Nyala 3. Choć Jan Köster, prezes i właściciel firmy już od dziesięciu lat nosił się z zamiarem zakupu plotera szwajcarskiej marki, wizja ta stała się faktem dopiero w czasie pandemii. Celem inwestycji jest zapewnienie drukarni większej elastyczności produkcji i przyspieszenie rozwoju.

Colours Factory z nowym automatem sitodrukowym

Drukarnia Colours Factory pod koniec stycznia br. poszerzyła swój park maszynowy o nowoczesną linię do lakierowania UV Sakurai Maestro, którą dostarczyła firma Reprograf-Grafikus. Oferta działającej od ponad 15 lat firmy z Piły jest kompleksowa – klienci są obsługiwani w zakresie druku offsetowego, cyfrowego oraz wielkoformatowego.

Hybrydowa maszyna cyfrowa do druku etykiet i opakowań

Mark Andy wspólnie z firmą Domino wprowadza na rynek nową maszynę cyfrową, bazującą na technice inkjetowej – Digital Series iQ. W kontekście elastyczności produkcji i wszechstronności zastosowań, zbudowana została ona w oparciu o sprawdzoną platformę znajdującą zastosowanie w maszynach fleksograficznych Evolution Series. Digital Series iQ wykorzystuje moduł inkjetowy stworzony przez firmę Domino – V1610i UV, pozwalający – jak zapewnia producent – na realizację najwyższej jakości wydruków cyfrowych.

Ponad 350 zmian form drukowych podczas jednej zmiany

Drukarnia Rindt działająca w niemieckiej Fuldzie od roku prowadzi produkcję z wykorzystaniem maszyny Rapida 106 z ośmioma zespołami drukującymi, odwracaniem arkusza umożliwiającym produkcję 4/4 oraz dodatkową wieżą lakierującą. Jest to już druga Rapida przeznaczona do druku dwustronnego oraz uszlachetniania, jaka pracuje w drukarni należącej do grupy medialnej Parzeller. Rozwiązania firmy Koenig & Bauer należą do podstawowego wyposażenia zakładu w Fuldzie od ponad 16 lat. Od tego czasu zakupiono siedem maszyn, z których trzy pracują obecnie równolegle w systemie trzyzmianowym.

Z ostatniej chwili

Drukarnia Faber Print z Grodziska Mazowieckiego k. Warszawy jako pierwsza w Polsce zainstalowała nową maszynę cyfrową Versafire EP firmy Heidelberg. Uruchomienie systemu miało miejsce w grudniu ub.r., i do tej pory udało się wykonać już na niej szereg prac, które wcześniej trafiałyby na maszynę offsetową lub do podwykonawcy.

Arctic Paper oddaje do użytku rozbudowaną elektrownię wodną w papierni w Munkedal. Inwestycja o wartości 100 mln koron szwedzkich (ok. 45 mln zł) zwiększa moc z 2 do 6 MW, co w połączeniu z planowaną ciepłownią na biomasę pozwoli, aby dzięki własnej energii zaspokoić do 80% potrzeb energetycznych papierni w Munkedal.

Podczas wspólnego webinarium, zorganizowanego 17 lutego br., firmy Mark Andy i Domino oficjalnie poinformowały o wprowadzeniu na rynek nowej, cyfrowej maszyny wąskowstęgowej – Digital Series iQ, bazującej na doświadczeniach obu producentów. Urządzenie dołączyło do coraz szerszego portfolio hybrydowych maszyn cyfrowych Mark Andy, a jego „sercem” jest nowy moduł inkjetowy stworzony przez Domino – V1610i UV.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.