Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie

Technologie

Informacje na temat najnowszych technologii zastosowanych (lub jeszcze nie) w urządzeniach i rozwiązaniach produkcyjnych, informacje na temat: badań i projektów naukowych, nowych produktów – maszyn, urządzeń, materiałów, systemów, programów.

Nowe folie samoprzylepne do dekoracji szkła

Ponad 16 wzorów nowych folii samoprzylepnych do dekoracji szkła będzie dostępnych już wkrótce w ofercie Ikonos, uzupełniając dotychczasową serię Profiflex Deco ART – rodzinę bazujących na foliach PET materiałów samoprzylepnych. Jak podkreśla producent, wszystkie zapowiedziane materiały odznaczają się eleganckim wzornictwem, dzięki czemu pozwolą uzyskać niepowtarzalne efekty długoterminowych aranżacji wnętrz.

Alternatywa dla tworzyw sztucznych

Stora Enso poinformowała o wprowadzeniu na rynek kolejnego proekologicznego rozwiązania, mającego zredukować ilość wprowadzanych na rynek tworzyw sztucznych bazujących na surowcach kopalnych. Proces, nazwany przez firmę FuraCore, umożliwia produkcję furanianu polietylenu (PEF) – materiału bazującego w 100% na biosurowcach, będącego alternatywą dla opartych na ropie materiałów typu PET.

Novacode poszerza park maszynowy

Drukarnia Novacode, dysponująca nowoczesnym parkiem maszynowym, doposażyła go w ostatnim czasie w rozwiązania usprawniające proces produkcji i w efekcie zwiększające efektywność zakładu – myjkę Quicker C66 do płyt polimerowych z automatycznym podajnikiem Quicker AF oraz myjkę do części maszyn Quicker HP90. Wszystkie rozwiązania dostarczyła firma Print Systems.

Arti-Bau ponownie inwestuje w maszynę Digital Series

W 2017 r. firma Arti-Bau ze Ślęzy k. Wrocławia stała się pierwszym w Europie użytkownikiem hybrydowej maszyny Mark Andy Digital Series. Zakup ten był – jak podkreśla Monika Stefańska, właścicielka drukarni – milowym krokiem w rozwoju przedsiębiorstwa. Po kilku latach, z uwagi na dynamiczny wzrost zamówień i konieczność zwiększenia mocy produkcyjnych, kierownictwo Arti-Bau sięgnęło po raz drugi po rozwiązanie Mark Andy. W lutym br. w nowej siedzibie drukarni rozpoczęła pracę nowa, wysokowydajna maszyna hybrydowa Digital Series HD, wyposażona w liczne opcje dodatkowe.

Nowa seria drukarek usprawnia transformację druku

Firma HP przedstawiła nową serię drukarek wielofunkcyjnych LaserJet Managed E800/E700. Jak podaje producent, są to inteligentne urządzenia z zaawansowanymi funkcjami, w pełni konfigurowalne i łatwe w obsłudze, które usprawniają procesy pracy hybrydowej i spełniają dzisiejsze cele związane z miejscem pracy i cyfryzacją. Dzięki odpowiednim technologiom pracownicy, którzy operują w szybkim tempie i są aktywni cyfrowo, mogą zwiększyć produktywność.

Opakowanie zachęca do właściwej pielęgnacji zębów

Nowe, wykonane z tektury Metsä Board, opakowanie sonicznych szczoteczek do zębów Playbrush łączy luksusowy wygląd i zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju. Celem było uzyskanie ulepszonego opakowania szczoteczek, które oferują użytkownikom inteligentną technologię oraz interaktywne aplikacje, umożliwiające analizę i optymalizację sposobu mycia zębów.

Komora klimatyczno-grzewcza skróci czas przygotowania papieru do zadruku

W ramach prac badawczych zespól badawczy firmy TEH Transfer zrealizował projekt „Prace B+R nad komorą klimatyczno-grzewczą do zastosowania w branży poligraficznej”. Opracowana w ramach projektu komora klimatyczno-grzewcza jest innowacyjnym urządzeniem, które do tej pory nie było wykorzystywane w celach przygotowywania materiałów do zadruku. Komora klimatyczno-grzewcza pozwala w szybkim czasie (maks. 1 godz.) uzyskać odpowiednie parametry papieru, tak aby nadawał się do zadruku. W normalnych warunkach celuloza po bezpośredniej dostawie do drukarni nie nadaje się do zadruku. Zanim zostanie zadrukowana, powinna leżakować około 48 h w klimatyzowanych pomieszczeniach magazynowych.

Trzecia maszyna do wycinania etykiet w drukarni Grafpress

Drukarnia Grafpress z Olkusza zakupiła urządzenie do wykańczania etykiet – VD3350. Firma funkcjonuje na rynku od wielu lat, ma bardzo dobrze wyposażony park maszynowy, w skład którego wchodzą m.in. maszyny drukujące cyfrowo, laminatory, krajarki, linia do broszur. W ostatnich latach Grafpress mocno stawia na produkcję etykiet, czego początkiem był zakup cyfrowej maszyny drukującej. W latach 2020 i 2021 drukarnia zakupiła dwa plotery do wycinania VD320III, ale szybko okazało się, że to zbyt mało przy rosnącej liczbie zleceń. Dlatego zdecydowała się na inwestycję w trzecie urządzenie. Dostawcą wszystkich ploterów była firma Grafmasz

Saszetki z papieru równie dobre jak foliowe

W dziedzinie opakowań giętkich na żywność i inne produkty szczególnie poszukiwane są zrównoważone rozwiązania. Producent papieru specjalistycznego z Bielefeld, firma Mitsubishi HiTec Paper, oraz producent maszyn do pakowania, firma SN Maschinenbau z siedzibą w Wipperfürth, łączą siły, aby zaoferować bezpieczne i przyjazne dla środowiska rozwiązania opakowaniowe z papieru.

Nowy klej do biodegradowalnych materiałów etykietowych

Etykiety nadające się do kompostowania cieszą się większym niż kiedykolwiek popytem i nie stanowią już dużego wyzwania technicznego. Opracowany przez firmę HERMA klej 62E oprócz posiadania wszystkich pożądanych przy kontakcie z żywnością właściwości, jak np. niski współczynnik migracji, jest także kompostowalny. Klej został dopuszczony do kontaktu z suchymi, wilgotnymi i tłustymi produktami spożywczymi (współczynnik korekcyjny 2).

Z ostatniej chwili

Jak co roku w grudniu Instytut Pantone ujawnił wytypowany przez zespół ekspertów wiodący kolor nadchodzącego roku. W 2023 r. dominować będzie Viva Magenta (18-1750) – wibrujący odcień przygaszonej czerwieni, który łączy zarówno ciepłe, jak i zimne tony. To kolor „odważny, potężny i wzmacniający”, emanujący radością, zachęcający do eksperymentowania i wyrażania siebie bez ograniczeń; jego żywiołowość ma zapowiadać radosny czas, szczególnie w odniesieniu do ostatnich, dość trudnych lat.

W dn. 15–17 listopada 2022 r. w przestrzeniach wystawienniczych Ptak Warsaw Expo odbyła się ósma edycja Międzynarodowych Targów Tekstylnych Fast Textile. To jedyna tego typu wystawa w Polsce, stanowiąca platformę do pozyskiwania i wymiany kontaktów biznesowych, zwiększania potencjału organizacyjnego firm i budowania rozpoznawalności marki na rynku tekstylnym.

Europejskie Stowarzyszenie Branży Etykiet Samoprzylepnych FINAT podało dane dotyczące stanu europejskich rynków etykiet samoprzylepnych w 3. kwartale 2022 r. Z informacji tej wynika, że w tym okresie popyt na materiały etykietowe w Europie znacznie wzrósł po słabej pierwszej połowie roku – co było spowodowane niedoborami papieru wynikającymi z przedłużającego się strajku w Finlandii. W całym okresie pierwszych trzech kwartałów europejski przemysł etykietowy odnotował skromny wzrost o 1,7% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.