Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie

Technologie

Informacje na temat najnowszych technologii zastosowanych (lub jeszcze nie) w urządzeniach i rozwiązaniach produkcyjnych, informacje na temat: badań i projektów naukowych, nowych produktów – maszyn, urządzeń, materiałów, systemów, programów.

Wdrożenie technologii hot-stampingu w drukarni Eticod

W ostatnim czasie w drukarni Eticod z Katowic, specjalizującej się w produkcji różnego rodzaju etykiet (także wysoko uszlachetnionych), wdrożona została technologia tłoczenia folią na gorąco. W tym celu w 1. poł. 2022 r. uruchomione zostało pracujące w trybie offline urządzenie do hot-stampingu. Wówczas też rozpoczęły się testy folii i wszechstronne szkolenia dla osób zaangażowanych nie tylko w działania produkcyjne, ale też reprezentujących pozostałe działy drukarni. Partnerem technologicznym w całym procesie wdrożeniowym była firma API Folie Polska.

Największa na świecie maszyna do produkcji kraftlinera

SCA – szwedzki producent papierów opakowaniowych – na początku listopada br. uruchomił w swojej papierni Obbola w Umeå największą na świecie, wysokowydajną maszynę do produkcji kraftlinera – XcelLine. Instalację przeprowadziła firma Voith. Dzięki inwestycji SCA zwiększy roczną produkcję kraftlinera w Obboli z obecnych 450 do 725 tys. ton, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na opakowania odnawialne.

Niemcy stawiają na druk cyfrowy

Grupa Thimm, specjalizująca się w produkcji opakowań, konsekwentnie realizuje strategię cyfryzacji, inwestując w rolową maszynę HP PageWide T1195i. Będzie to już drugie rozwiązanie HP wykorzystywane przez producenta. Maszyna zostanie uruchomiona w zakładzie w Alzey (niedaleko Frankfurtu) w 1. kw. 2024 r. Wraz z niezbędnymi pracami koszt inwestycji w nową maszynę drukarską wyniesie łącznie około 20 mln euro.

Kolorowe papiery dla opakowań luksusowych

Firma Lessebo Paper zaprezentowała nową serię przyjaznych dla środowiska papierów kolorowych, przeznaczonych dla rynku opakowań luksusowych. Lessebo Colours to rodzina produktów w 48 unikalnych kolorach pełnych niuansów barwnych – od eleganckich odcieni zieleni po energetyczne odcienie żółci. To odpowiedź producenta na duże zapotrzebowanie sektora opakowań na ekskluzywne wyróżniające się na tle konkurencji papiery.

Pierwszy europejski użytkownik nowej maszyny HP

Francuska firma Data One – jeden z największych na tamtejszym rynku dostawców drukowanych i cyfrowych materiałów marketingowych – jest pierwszym w Europie (i jednym z pierwszych na świecie) użytkowników najnowszej maszyny cyfrowej HP PageWide Advantage 2200 (o jej premierze pisaliśmy TUTAJ). To kolejne rozwiązanie HP w zakładzie w Gaillon (Normandia) – pracują tam już maszyny z rodziny PageWide: modele T250 i T240 HD. Uzupełnienie parku maszynowego ma na celu przyspieszenie ekologicznej transformacji drukarni, a jednocześnie opracowanie nowych produktów i zwiększenie potencjału wzrostu.

Pełna automatyzacja procesu mycia płyt fotopolimerowych

Print Systems, producent maszyn i urządzeń myjących dla fleksografii, poszerzył portfolio o system inline do mycia płyt polimerowych, w skład którego wchodzi podajnik płyt Quicker AF, myjka Quicker serii C oraz odbiornik płyt Quicker AR. Cały proces mycia, z czasem poświęconym przez operatora na załadunek 25 płyt, wynosi zaledwie 25 min.

Nowy rolowy ploter LED-UV w ofercie firmy Atrium

Atrium Centrum Ploterowe poinformowało, że w ofercie firmy znalazł się nowy rolowy ploter LED UV – Artemis Pulsar III, następca popularnego modelu Pulsar II. Ulepszony model o polu roboczym 500 cm i maks. rozdzielczości druku 720 × 1440 dpi obsługuje zarówno cienkie, jak i grube materiały w różnych kolorach (dzięki dodatkowemu białemu atramentowi).

Szkoci z trzecią maszyną duńskiej marki

Jeden z największych brytyjskich producentów etykiet dla branży farmaceutycznej i medycznej – firma CV Labels z siedzibą w Szkocji – poszerzyła w ostatnim czasie swój park maszynowy o nową 7-kolorową maszynę fleksograficzną Nilpeter FB-350. To już trzecie rozwiązanie tego producenta w zakładzie w Irvine.

Zamiast drukarek laserowych więcej atramentowych

Firma Epson poinformowała, że do 2026 r. całkowicie zrezygnuje ze sprzedaży drukarek laserowych. Decyzja ta wynika z ograniczonych możliwości tej technologii w zakresie zmian odpowiadających wymaganiom zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie, skupiając się na ekologicznej technologii druku, nie wymagającej użycia ciepła, producent rozszerza linię urządzeń atramentowych w formacie A3 o nową serię modeli biznesowych – WorkForce Enterprise AM, drukujących z szybkością 40–60 str./min, opartych na technologii drukowania Micro Piezo.

ePac instaluje 50 nowych maszyn HP Indigo

Firmy HP i ePac Flexible Packaging ogłosiły podpisanie kolejnego kontraktu dotyczącego zakupu 50 nowych maszyn do druku cyfrowego HP Indigo. Zostaną one wdrożone zarówno w istniejących, jak i powstających zakładach produkcyjnych, zlokalizowanych w różnych częściach globu. ePac Flexible Packaging specjalizuje się w produkcji opakowań giętkich i aktualnie realizuje strategię szybkiej ekspansji na całym świecie. To największa transakcja w historii HP Indigo.

Z ostatniej chwili

W dn. 21 i 22 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się IV edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.