Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie

Technologie

Informacje na temat najnowszych technologii zastosowanych (lub jeszcze nie) w urządzeniach i rozwiązaniach produkcyjnych, informacje na temat: badań i projektów naukowych, nowych produktów – maszyn, urządzeń, materiałów, systemów, programów.

Premiery technologiczne Canon

Canon wprowadza na rynek dwa nowe wielkoformatowe plotery z serii urządzeń Arizona 1300: GTF i XTF. Są one wyposażone w technologię FLOW – bezstrefowy system próżniowy, który ułatwia obsługę nośników. Urządzenia są przeznaczone do średnionakładowej produkcji grafik do zastosowań w handlu detalicznym, oznakowaniu, dekoracji wnętrz, opakowaniach i na rynkach przemysłowych. Jak podkreśla producent, zapewniają one wszechstronny, dokładny i wysokowydajny druk (także dwustronny) wielu formatów płyt. Drugą nowością jest oprogramowanie PRISMAelevate XL, umożliwiające projektowanie prac z efektami haptycznymi poprzez tworzenie teksturowanych powierzchni, wytłoczeń, metalicznych akcentów i napisów wypukłych do 2 mm.

Odzyskiwalne i biodegradowalne folie dekoracyjne do produkcji opakowań

W swoich działaniach firma API Foilmakers coraz większy nacisk kładzie na aspekty związane z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Ich „mapę drogową” na co dzień wytycza powołany w tym celu w ramach struktur firmy The Green Team. W majowym newsletterze firma zwraca uwagę na kwestie odzyskiwalności i biodegradowalności, tj. możliwości pełnego przetworzenia wytwarzanych przez nią folii dekoracyjnych do opakowań kartonowych, potwierdzonej certyfikacją ze strony PIRA i FSEA. O aspektach z tym związanych polscy klienci będą mogli dowiedzieć się również z planowanej przez API Folie Polska prezentacji podczas zbliżającego się Kongresu Etykiety Samoprzylepne 2023 (Kołobrzeg, 1–2 czerwca br.).

Premiera nowej generacji plotera UV

Firma Vanguard Europe zaprezentowała nowej generacji płaski ploter produkcyjny UV – model VK3220T-HS. To kompaktowe, przyjazne dla użytkownika rozwiązanie, zawierające ulepszenia optymalizujące pracę maszyny, zwiększające ergonomię i intuicyjność obsługi (zmiany te są wynikiem współpracy z firmą Zanzotti Industrial Design, która stoi również za projektem portfolio Durst). Pierwszy publiczny pokaz maszyny odbył się podczas targów Fespa (Monachium, 23–26 maja br.) na stoisku Vanguard zlokalizowanym tuż obok ekspozycji firmy Durst, która jest właścicielem amerykańskiej marki od 2020 r.

Nowa linia maszyn fleksograficznych

Firma Mark Andy wprowadziła na rynek nową linię maszyn fleksograficznych – PRO Series. Bazują one na sprawdzonej we wcześniejszych modelach tej marki koncepcji napędów serwo, a ich projekt ma zoptymalizować procesy jednoprzebiegowej produkcji etykiet samoprzylepnych. Jak zapewnia producent, nową maszynę cechują wyjątkowo niskie koszty eksploatacyjne i niezawodność konstrukcyjna. Ma wbudowany system monitorowania produkcji – sMArt link i oferuje szereg funkcji, mających zredukować koszty związane z jej użytkowaniem oraz zwiększyć marże dotyczące produkcji.

Amerykanie zakupili dwie maszyny fleksograficzne

W drukarni etykietowej BlueStone Label Company w Morristown (Tennessee, USA) trwa montaż dwóch nowych maszyn fleksograficznych Mark Andy Performance Series P7. Wdrożenie jest częścią ambitnego programu inwestycyjnego realizowanego przez tę dynamicznie rozwijającą się firmę, która w ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyła swoją sprzedaż z 700 tys. do 14 mln dol. rocznie.

Drukarnia Chroma z pierwszą w kraju maszyną ProStream 1800

Pod koniec ubiegłego roku internetowa drukarnia Chroma jako pierwszy użytkownik w Polsce zainstalowała atramentową maszynę rolową ProStream 1800 od Canon. Urządzenie wykorzystuje atramenty na bazie wody. Jak mówi Andrzej Nowak, dyrektor drukarni, i inwestycja stanowi element realizacji planów ekspansji firmy. Celem jest osiągnięcie znaczącej pozycji wśród drukarń online na rynkach zachodnich, ze szczególnym uwzględnieniem rynku niemieckiego.

Częstochowska firma z kilkoma maszynami od Atrium

Wydawnictwo Precjoza z Częstochowy zakupiło zestaw produkcyjny z oferty Atrium Centrum Ploterowego, składający się z plotera eko-żywicznego Mutoh 1341SR Pro (1.3m) i rolowego plotera tnącego Summa S-one D120. To jednak nie koniec inwestycji – dystrybutor z Opola dostarczył dodatkowo ploter LED UV do gadżetów Mutoh XpertJet 461UF oraz zestaw do produkcji nadruków na koszulkach (złożony z drukarki OKI Pro 8432WT i termoprasy Insta 256 Forever Edition) do stowarzyszenia Atelier Sportu. Obie firmy łączy osoba Rafała Gniły, który jest właścicielem wydawnictwa i kieruje organizacją mającą na celu popularyzację sportu.

Sowa pierwszym w Polsce użytkownikiem varioPRINT iX 3200

Drukarnia Sowa z Piaseczna to najstarsza dziełowa drukarnia cyfrowa w Polsce. W lutym br. – jako pierwsza w Polsce – uzupełniła swój park maszynowy o najnowszy arkuszowy system druku atramentowego Canon varioPRINT iX 3200. Nowa maszyna, dzięki wydajności na poziomie 19,2 tys. obr. A4/godz. i zaawansowanym technologiom samokontroli, trzykrotnie zwiększy możliwości produkcyjne w druku kolorowym i pozwoli zastąpić 5–6 obecnych maszyn tonerowych.

Nowe atramenty inkjetowe

Firma Agfa poinformowała o opracowaniu nowych atramentów inkjetowych, przeznaczonych do ploterów z jej oferty – Onset i Avinci. Jak podkreśla producent, zapewniają one wysoką jakość i wydajność, minimalizując jednocześnie ich zużycie. Oficjalna premiera nowych produktów odbędzie się podczas nadchodzących targów Fespa 2023 w Monachium (23-26 maja). Z myślą o klientach z Polski, przez cały okres targów na stoisku firmy będzie obecna Adriana Piotrowska – Sales Manager Inkjet w polskim oddziale.

Rozwiązania inkjetowe w meksykańskiej drukarni PSM

Meksykańska drukarnia PSM (Producciones Signaléticas Mexicanas) zakupiła niedawno czwartą na przestrzeni minionych czterech lat maszynę inkjetową marki Agfa. Jest nią hybrydowy ploter Jeti Tauro H3300 LED. Jak podaje kierownictwo PSM, wdrożenie rozwiązań tej marki pozwoliło zredukować zużycie atramentu nawet o 50%, a zarazem znacząco zwiększyć wydajność. Firma obsługuje klientów reprezentujących segment sprzedaży detalicznej, domy towarowe i supermarkety.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.