Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie

Technologie

Informacje na temat najnowszych technologii zastosowanych (lub jeszcze nie) w urządzeniach i rozwiązaniach produkcyjnych, informacje na temat: badań i projektów naukowych, nowych produktów – maszyn, urządzeń, materiałów, systemów, programów.

Karton neutralny względem śladu węglowego

Stora Enso wprowadziła do sprzedaży proekologiczny karton – Performa Light CarbonZero. Jak podkreśla producent, jest to pierwszy tego typu materiał na rynku, neutralny względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dzięki temu oraz jego zdatności do recyklingu, użytkownicy tego materiału mają szansę przyczynić się do zmniejszenia swojego wpływu na zmiany klimatyczne.

Atramenty w kolorach fluorescencyjnych w ofercie Ikonos

Firma Ikonos, polski producent materiałów samoprzylepnych i powlekanych do druku wielkoformatowego, poszerzyła swoje portfolio o atramenty na bazie barwników rozproszonych – Ultra Vision Sublimacja Plus – o wersję fluorescencyjną. Rozwiązanie to, dostępne obecnie w dwóch kolorach – pink i yellow, jest przeznaczone do druku metodą sublimacji pośredniej i bezpośredniej ploterami wyposażonymi w głowice Epson od DX4 do TFP. Ten produkt znajdzie zastosowanie szczególnie w produkcji odzieży sportowej.

Drukarnia Tinta wzbogaciła swój park maszynowy

Drukarnia Tinta z Działdowa, specjalizująca się w druku offsetowym, w sierpniu 2021 r. zainstalowała automatyczną linię do oprawy w spiralę zamykaną – PBW 580S. Urządzenie, dzięki któremu moce przerobowe zakładu zwiększyły się kilkukrotnie, dostarczyła firma Grafmasz.

Nilpeter zmodernizował maszynę offsetową

Firma Nilpeter zaprezentowała udoskonaloną wersję znanej już od 25 lat maszyny offsetowej MO-Line do druku etykiet. Nowy model – MO-Line Fusion – oferuje wysoki poziom automatyzacji, zwiększoną wydajność i łatwość obsługi, i jest, podobnie jak jego poprzednicy, przeznaczony do nisko-, średnio- i wysokonakładowej produkcji etykiet dla sektora win i alkoholi oraz kosmetyków i środków ochrony zdrowia.

Drukarnia COMgraph rozbudowuje park sprzętowy

Firma COMgraph od pewnego już czasu w coraz większym stopniu koncentruje swoją działalność na produkcji opakowań kartonowych – obecnie stanowią one 65% realizowanego tu asortymentu, a co roku drukarnię opuszcza ok. 20 mln szt. opakowań. W związku z tym firma sukcesywnie modernizuje i rozbudowuje swój park sprzętowy. Jednym z najnowszych zakupów jest składarko-sklejarka Omega Allpro 90 marki Koenig & Bauer Duran. Urządzenie, które pracuje w szczecińskim zakładzie od października br., zwiększyło jego potencjał wytwórczy w zakresie formowania i klejenia opakowań pudełkowych o 25%.

Instalacja 50. maszyny MPS w Rosji

Dostawca opakowań dla sektora spożywczego – firma Milk Packaging – zainstalowała w ostatnim czasie dwie maszyny do druku fleksograficznego marki MPS. W zakładzie zlokalizowanym w Okręgu Leninskim, na południe od aglomeracji moskiewskiej, do dwóch innych systemów MPS dołączyły 3-kolorowa EFA 430 i 8-kolorowa EFA 340. Tym samym na terenie Federacji Rosyjskiej pracuje już 50. maszyn z portfolio holenderskiego producenta.

Papierowe etykiety termiczne pochodzące w 100% z recyklingu

UPM Raflatac wprowadza na rynek pierwsze papierowe etykiety termiczne wykonane w 100% z włókien pochodzących z recyklingu. Nowa gama podłoży obejmuje papier powlekany przeznaczony do wysokojakościowego etykietowania żywności, a także całkowicie bezfenolowe etykiety termiczne, które znajdą zastosowanie w logistyce i handlu detalicznym.

Kreatywna energia łódzkiej drukarni Reganta

Modernizacja parku sprzętowego, 50 dodatkowych pełnoetatowych miejsc pracy, dynamiczny rozwój i ekspansja na rynki zagraniczne – to niektóre elementy zmian, jakie odnotowuje w ostatnim czasie łódzka drukarnia Reganta, specjalizująca się w produkcji etykiet oraz opakowań z folii i laminatów zadrukowanych metodą fleksograficzną. Towarzyszy im firma Mark Andy, której dwie nowe maszyny etykietowe już wkrótce wzbogacą wyposażenie drukarni.

Czesi inwestują w maszynę do postpressu

Na początku października br. w drukarni opakowań kartonowych Kartex, zlokalizowanej niedaleko Pragi, została zainstalowana nowa składarko-sklejarka DGM Smartfold 1100SL. Urządzenie w wersji Intelligent pozwala na automatyczne ustawianie prowadnic z wykorzystaniem pamięci ustawień – funkcja ta umożliwia zapamiętanie ustawień powtarzalnych prac, radykalnie skracając czas przyrządu.

HP kontynuuje rozwój branży druku 3D

Firma HP nawiązała współpracę z L'Oréal w celu zwiększenia skali przemysłowej produkcji addytywnej oraz opracowania zupełnie nowych opakowań i zastosowań kosmetyków, zaprezentowała także rozszerzone programy partnerskie i ekosystemy oraz nowe rozwiązania produkcyjne opracowane przy użyciu platform druku 3D Multi Jet Fusion i Metal Jet. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na sprawniejszą produkcję 3D i masową personalizację w różnych branżach, HP rozszerza również swoją sieć firm oferującą usługi druku 3D: Digital Manufacturing Network (DMN).

Z ostatniej chwili

W dn. 14–16 marca 2023 r. w centrum wystawienniczym w Monachium kolejny raz odbędzie się połączone wydarzenie, skupiające globalny przemysł przetwórczy, papierniczy i poligraficzny. Mowa o targach CCE International (wystawa dla przemysłu tektury falistej i litej), ICE Europe (wystawa poświęcona obróbce papieru, folii i taśm) i InPrint (koncentrująca się na technologii druku przemysłowego).

Fujifilm ogłosił zamknięcie linii produkcyjnej płyt offsetowych w niderlandzkim mieście Tilburg i przeniesienie jej do fabryk w Japonii i Chinach. Zakończenie procesu ma nastąpić z końcem 2023 r. Powodem tej decyzji jest ciągły spadek zapotrzebowania na płyty offsetowe, wynikający z przechodzenia drukarń na technologię cyfrową (trend ten został przyspieszony przez pandemię). Nie bez znaczenia jest także pogarszająca się w Europie sytuacja rynkowa – wzrost kosztów surowców, niestabilność rynku energii oraz wpływ wyższej inflacji.

Pod koniec listopada br. blisko 50 pracowników firm Aquila i VPK Packaging Polska wzięło udział w warsztatach sadzenia drzew, sprzątaniu lasu i zazielenieniu przestrzeni zrujnowanej przez nawałnice w Wielkopolsce. W ramach akcji posadzono drzewa na obszarze Nadleśnictwa Gniezno, niedaleko centrali firmy we Wrześni.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.